2020. július 13., 18:53
Frissítve: 2020. júl. 13. 23:29

Szigorúan ellenőrzött telefoncellák - Matovič új intézkedései

Igor Matovič azzal a kérdéssel kezdte a mai sajtótájékoztatóját, hogy megkérdezte:  Ki jött vissza Horvátországból? Csehországba valaki készül? Nem fogják megbánni – állította.

Középen Barbara Randušková, munka közben.
Fotó: TASR

A besztercebányai járványügyi hivatal képviselője, Mária Avdičová elmondta, hogy egy elemzést készítettek az elmúlt 5 hétről, amely időszakban 363 új fertőzöttet azonosítottak.

Különböző esetek, de több mint 50 százalékuk külföldről érkezett. Intenzíven figyelték, hogy tőlük hányan fertőződnek meg a helyiek, és elmondta, hogy a 187 külföldről érkezett csupán 19 belföldit fertőzött meg.

Viszont felhívta a figyelmet a járvány jelenlegi terjedésének regionális jellegére. Kiemelte a Homonnai járást, ahol Csehországból érkező személyek 16 fertőzést okoztak. Megemlítette Kiszuca és az Árva térségét, ahol 45 fertőzöttet azonosítottak. Mindegyik példájában a koronavírust behurcolták, majd ez láncszerűen terjedt a szűk családi, majd az iskolai, munkahelyi kapcsolatokon keresztül. Szerencsére ezek nem terjedtek tovább a régióból. A csehországi munkavállalókat jelölte meg a Nagyrőcei és a Rimaszombati járásban felfedezett fertőzések forrásaként. Kockázatosnak ítélte meg a külföldről haza érkezőket, illetve a nagy családi összejöveteleket.

Igor Matovič elmondta, hogy azért kérte az elemzést, mert úgy tűnt, hogy a járvány újra erősödni kezd.

Kiemelte, hogy a legtöbb külföldről érkező fertőzött, szám szerint 48 Csehországból jött, második Ukrajna, 40 fertőzött, majd Nagy -Britannia, Szerbia és Macedónia.

Volt olyan eset is, hogy egyetlen Csehországban dolgozó hazatérve további 45 személyt fertőzött meg.

A kormányfő úgy ítélte meg, hogy a Közegészségügyi hivatal a helyzetet az ellenőrzése alatt tartja. Ezért nincs szükség a teljes országot lefedő intézkedések bevezetésére, nem kell visszalépnünk a szigorításokban, bár nem zárta ki, hogy a helyzet romlásával az intézkedések újra visszatérnek.

Egy lépés bevezetéséről viszont határoztak 

Azért, hogy a hivatalok nagyon gyorsan informálódni tudjanak azokról, akik nem tartják be az előírásokat. Azokról, akik az elmúlt 14 napban nem biztonságos országokban voltak, és ennek ellenére nem jelentkeztek a regionális Közegészségügyi Hivatalban, és nem mentek önkéntes karanténba, addig, míg nem mutatnak ki egy negatív vírus-tesztet.

Ezért gyorsított eljárásban szeretnének elfogadni egy törvényt. Hatékony ellenőrzést vár a törvény életbelépésétől, az utazók követéséről, anélkül, hogy le kelljen zárni a határokat.

A másik intézkedésről Marek Krajčí, az egészségügyi miniszter tájékoztatott, aki elmondta, hogy

nem szeretné, ha a fertőzés újra felütné a fejét a szociális otthonokban, ezért a külföldről érkező dolgozók tesztelhessék magukat az egészségbiztosító (VsZP) költségére.

Lehetővé akarják tenni a kórházi betegek és az ott dolgozók tesztelését – ezt EU-s forrásokból fogják fedezni.

Matovič kiegészítette azzal, hogy örömét fejezze ki, hogy sokan hazai üdülést választott, és bejelentette, hogy mind Horvátország, min Csehország, és Nagy - Britannia is a kevésbé kockázatos országok közé sorolta.

Ján Mikas országos tisztiorvos elmondta, hogy

eddig egyetlen országot sem soroltak át a kockázatos országoknak minősülők közé, tehát maradt Csehország és Horvátország is ebben a kategóriában. És Nagy - Britanniát is a kevésbé kockázatos országok közé sorolják hétfőtől.

Kérik a kirándulókat, hogy mindegyik turista célpontban figyelmesek és óvatosak legyenek, és tartsák be a higiéniai előírásokat.

Igor Matovič kérdésekre válaszolva

elmondta, hogy a bejelentési kötelezettséget megsértők 5 ezer eurós büntetéssel számolhatnak.

Jelenleg 75 ezer autóban, 2,5 emberrel számolva autónként, mintegy 170 ezer állampolgár indult útnak egy nap leforgása alatt. Ennyi embert egy nap nem tudnának letesztelni.

Horvátországról elmondta, hogy a piros országok közé kellene tartoznia a számok alapján, de a megbetegedések Zágráb és Eszék környékére koncentrálódnak, hasonlóan, mint Csehországban ahol a fő fertőzési gócok Karviná és Ostrava.

Matovič azt is elmondta, hogy megrémült, amikor ötvenháromra növekedett az esetszám, de a járványügyi szakemberek meggyőzték, hogy nem minden eset egyforma, és a járványt tudják kezelni.

Ján Mikas országos tisztiorvos azt is elmondta, hogy eddig háromezren jelentkeztek önkéntesen, hogy kockázatos országokból érkeztek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.