2020. december 4., 09:30

Sem az oltóanyag szállítása, sem a tárolása nincs megoldva - állítja az infektológus

A HNonline interjút készített Pavel Jarčuška infektológussal a koronavírus elleni oltásról. Mikor érkezhet Szlovákiába, és mire számíthat a beoltott. Nagy-Britannia elsőként már engedélyezte a Pfizer vakcinát, remélhetőleg mi is egyre közelebb kerülünk a megoldáshoz.

Fotó: Hnonline.sk

Az infektológus elmondta, hogy Nagy-Britannia már kilépett az EU-ból, így a saját gyógyszerengedélyeztetési eljárását alkalmazhatja. Szlovákiának igazodna kell az EU gyógyszerbiztonsági ügynökséghez, amely úgy nyilatkozott, hogy

az első vakcinát december 29-én, a másodikat január 12-én hagyhatja jóvá.

A kijelentés ellentmond Krajčí  egészségügyi miniszter novemberi bejelentésének, aki már december közepére bejelentette az oltások elkezdését az ország 25 pontján. Jarčuška szerint reálisabb januárral számolni.

Az infektológusnak is meglepő volt a vakcinák hatásfoka.

A gyártók által emlegetett 90% feletti hatékonyság nagyon magas, hiszen az influenza-vírus elleni oltóanyag hatékonysága is csak 70 - 80 százalék között mozog.

Az oltópontokról elmondta, hogy 25 helyben gondolkodnak, kórházakban. Az oltásról elmondta, hogy az a vakcina, amely először érkezhet Szlovákiába, mélyfagyasztást igényel, tehát állandóan -70 Celsius fokon kell tárolni.

Az állandó hűtés bebiztosítása miatt nagy központokban tudja csak elképzelni ennek a vakcinának a használatát. Ezért még most sincsen meghatározva, hogy hol is tudnák mindezt bebiztosítani.

Jarčuška szerint a logisztika és a raktározás is komoly kihívásokat jelent, de

nagyobb gond van az egészségügyi szakszemélyzet bebiztosításával, mivel az erre alkalmas orvosgárdának, egy időben gyógyítania is kellene.

Az oltáshoz szükséges lenne egy negatív teszt, illetve kikérdeznék az oltásra várakozót. A vakcina beadása után, a beoltottnak 15 percet várnia kellene, hogy nem lépett-e fel valamilyen komplikáció.

A becslések szerint egy oltócsapat, óránként 10 embert tudna  majd beoltani.

Jarčuška szerint

először a kórházakban dolgozó egészségügyi személyzetet kellene beoltani, beleértve például a COVID osztályon dolgozó takarítókat is.

Őket követné a szociális otthonok személyzetet és a kritikus infrastruktúra alkalmazottai. Ezek száma nagyjából 150 ezerre tehető.

Majd jönnének a 65 éven felüliek és a krónikus betegségekben szenvedők. Í

gy a maradékra Szlovákiában reálisan márciusban kerülhetne sor.

Az infektológus kitért arra az aggályra is, miszerint az oltóanyagot túl gyorsan állították elő. Szerinte, amennyiben egy onkológiai gyógyszerről volna szó, akkor az emberek sokkal könnyebben fogadnák a gyorsaságot. Megemlítette azt is, hogy a vakcina fejlesztése nem zöldmezős projekt volt, hanem a MERS vírusnál szerzett tapasztalatokra építettek. Egyetértett azzal, hogy az oltásnak önkéntesnek kell lennie, de az embereket lehetne motiválni.

Pavol Jarčuška - a Szlovák Infektológiai társaság elnöke, a járványügyi és a szakmai konzílium tagja, ő tárgyal Szlovákia nevében a vakcínákról.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.