2020. március 6., 14:18

Párkány városa visszavásárolja a hulladékkezelő vállalat részvényeit

A február 26-i képviselő-testületi ülés határozott arról, hogy a város megvásárolja a KSOH vállalat részvényeit a tatabányai Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató cégtől. A polgármester úgy nyilatkozott, ez egy stratégiailag fontos döntés volt.

Galéria
+3 kép a galériában

Mi vezetett ehhez a lépéshez? Mi fog változni? Milyen hatása lesz vásárlásnak a város hulladékgazdálkodására” – ezekről a kérdésekről Szabó Eugen polgármesterrel beszélgetünk.

Nézzünk vissza kissé az időben

Városunk 1999-ben hozta létre a műszaki szolgáltató vállalatot /Technické služby/. Jogilag járulékos szervezetként működött, ami azt jelenti, hogy teljes mértékben a város költségvetéséből volt finanszírozva. Ebből az is következett, hogy az önkormányzat jelentős hatással bírt a cég vezetésére.

Tevékenysége körébe tartozott szinte minden, ami a város ellátását érintette – utak, közterületek, temetők, piacok, parkolók rendbentartása, valamint a hulladékkal és a közvilágítással kapcsolatos szolgáltatások.

Ebből lett 2008-ban képviselő-testületi jóváhagyással részvénytársaság. Megítélésem szerint ez egy megmagyarázhatatlan és rossz döntés volt, hiszen a cég továbbra is csaknem kizárólag a városból élt. Kereskedemi társaság lévén természetesen számláztak, mégpedig áfával. A hulladékgazdálkodás költsége ezáltal 20 százalékkal megemelkedett.

Ehhez jött még az a csavar, hogy a város a cég részvényeinek 65 százalékát eldata a tatabányai AVE vállalatnak, mai nevén NHSZ-nek. Ezáltal a cég napi tevékenységét a város már nem befolyásolta, hiszen már csak kisebbségi tulajdonosként léphetett fel.

Az NHSZ az utóbbi három évben már veszteséges volt

Tíz év elmúltával a cég nem sokat változott. Berendezései és eszközei is elavulttá váltak, nem ruháztak be a munkagépek felújításába.

Munkamódszerei túl sok munkaerőt igényelnek. Ha sikerült volna a céget úgy fejleszteni, hogy ne csak Párkány nyakán lógjon – ha vállalatokat, vállalkozókat is kiszolgált volna - , akkor talán más lenne a helyzet. Ráadásul a város részéről is megnövekedtek az igények. Elvárjuk, hogy zöldövezeteink legalább hatszor legyenek évente lekaszálva, nem pedig háromszor, elvégre fürdőváros vagyunk, ahol nyaranta triplázódik az itt tartózkodók száma. Hogy a felfestett útjelek ne csak egy hónapig legyenek láthatók, a hulladékkezelés legyen hatékony és környezetbarát. Megváltozott a hulladékról szóló törvény, keményen osztályozni kell, létre kellett hozni egy gyűjtőudvart. Emellett mindez legyen olcsóbb, rugalmasabb. Az elvárások ma már magasan meghaladják a cég képességeit.

Az NHSZ, mint többségi tulajdonos felajánlotta a városunknak, vásárolja vissza a tíz évvel ezelőtt eladott részesedést.

Az elmúlt három hónapban több szakértői vélemény és értékbecslés került kidolgozásra a mindkét fél részére elfogadható vételár megállapítására, amely végül 177 645 euró. Ez a tíz évvel ezelőtti ár 59 százaléka. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a cégnek jelenleg több tízezer eurós tartozása van, amelyet majd törlesztenie kell. A cég eddig végezte a közterületek, zöldövezetek, utak, járdák karbantartását is. Ezt a tevékenységet, egy tavalyi döntés alapján, a város ez év januárjától már saját embereivel látja el. A hulladékgazdálkodást érintően az eredeti elképzelésünk az volt, hogy ezt a szolgáltatást idegen cégtől megvásároljuk. Kiírtuk a közbeszerzést, de sajnos a beérkezett ajánlatok jelentősen megnövelnék a város, ill. végső soron a lakosok költségeit, ezért ezt az utat elvetettük.

A cég megy tovább

Az előttünk álló napokban a szerződéskötéssel, a pénzügyi és jogi teendőkkel kell megbirkóznunk. Nagyon oda kell figyelni, nehogy a cég esetleges rejtett adósságait majd rajtunk próbálják behajtani. Ezt követően pedig a megvásárolt céget és tevékenységét kell átszerveznünk. Terveink szerint feladatkörébe csak a hulladékgazdálkodás tartozna, és újra járulékos szervezetté alakul majd. Mindemellett nem szeretnénk magára hagyni a régiót sem, mert akkor jönnek a „nagyok” és az sokba fog fájni, ezért úgy tervezzük, a környező falvakban továbbra is végezzük a szolgáltatást.

A megvásárlás után kizárólag a város által kinevezett személyek alkotják majd az igazgatótanácsot, akik akár hetente összejöhetnek és megbeszélhetik a teendőket. Hiszem, hogy ez a jó irány annak ellenére, hogy pénzt és sok munkát igényel, viszont garantálja a tevékenység folytonosságát és hatékonyságát.
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.