2022. augusztus 9., 13:14

Összeomlás fenyegeti Pozsonyban az egészségügyet. Állítólag az orvosok fele a felmondását fontolgatja

Az egészségügyi rendszer összeomlása fenyegeti a szlovák fővárost, állítja az orvosi szakszervezetek elnöke, Peter Visolajský, aki szerint ezt a helyzetet az egyre gyakoribb létszámhiány miatti osztálybezárások is igazolják. Ezért nyomást akarnak gyakorolni a kormányra, hogy tegyen lépéseket a helyzet stabilizálása érdekében. A fővárosban szolgálatot teljesítő orvosok fele felmondással fenyegetőzik, pedig sokszor éppen itt látják el a legsúlyosabb eseteket egész Szlovákiából.

Kellene több orvos
Illusztráció
Fotó: Facebook

„A helyzet rendkívül súlyos, ezért döntöttünk úgy, hogy lépünk” – mondja Peter Visolajský, aki szerint a pozsonyi kórházakban dolgozó orvosok csaknem fele csatlakozott az egészségügyi szektor problémáinak megoldásáért indított felhíváshoz. Szlovákia minden részéből összesen 3500 orvos jelezte, hogy hajlandó beadni a felmondását, írja a noviny.sk.

A helyzet tényleg nagyon súlyos. Mivel a kórházainkban a helyzet kiélezett, már néhány orvos távozása komoly problémát fog okozni a kórházaknak.

Ezért döntöttünk ilyen szélsőséges megoldás mellett, hogy nyomást gyakoroljunk a kormányra, mivel az egészségügyi szektor valóban az összeomlás szélén áll” – fűzte hozzá Visolajský.

Az egészségügyi szakszervezeti vezető szerint a hosszú távú személyzethiány terén a helyzet tovább romlott. Ha valóban lesznek felmondások, akkor a főváros jár a legrosszabbul.

330 orvos jelezte a távozását az Antolská utcai kórházból, 100 orvos a Mickiewicz kórházból, 380 orvos a ruzsinói kórházból, körülbelül 300 orvos pedig a kramárei kórházból éstöbb mint 50 orvos az Országos Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézetéből. Ezek valóban drámai számok”

– hangsúlyozta Zuzana Dolinková a Hlas-SD párttól, aki szerint „ha ekkora számú orvos távozik Pozsony kórházaiból, akkor a fővárosban valóban összeomlik az egészségügyi ellátás”.

Az egyetemi kórház vezetése szerint azonban a helyzet nem ennyire drámai, ám elismeri, hogy bizonyos szakmákból hiány van. „A Pozsonyi Egyetemi Kórház személyzeti létszáma biztosítva van. Természetesen több alkalmazottat is felvennénk, főleg az ápolók és a mentősök közül, akikből Szlovákia-szerte hiány van” – magyarázta Kliská.

A megye tehetetlen

„Az állami kórházakra nincs befolyásunk. Nem tartom kizártnak, hogy az orvosok sztrájktevékenysége egyes orvosokat a kórházakból a rendelőintézetekbe terelhet, ami az ambuláns egészségügyi ellátás elérhetőségét is javíthatja” – mondta Tomáš Szalay, Pozsony megyei főorvos.

Ugyanakkor az egészségügyi minisztérium szerint jelenleg 3300 orvos és 3200 nővér hiányzik. Ha további 3500 orvos kiesik, akkor egész Szlovákiában csaknem hétezer orvos fog hiányozni.

Az egészségügyi tárca a fizetésemelésben látja az elsősegélyt a helyzetre.

"Természetesen mi elismerjük az egészségügyi dolgozók magasabb fizetéshez való jogát. Egyetértünk ezzel, kiemelt téma ez a minisztérium számára” – mondta Petra Lániková, az egészségügyi tárca szóvivője.

Augusztus 9-én, kedden újabb tárgyalási forduló lesz ez ügyben a kormányhivatalban. Az orvosi szakszervezetnek 8 követelménye van, amelyek a fizetésemelésekre és a létszámra vonatkoznak. Ha nem egyeznek meg valamilyen megoldásban, az orvosok szeptemberben hajlandók ténylegesen felmondani.

Más lehetőségünk nincs, az összes többit kimerítettük. Ha a kormány nem tesz lépéseket, kénytelenek leszünk felmondani, ahogy azt Szlovákia 2011-ben is megtapasztalhatta, amikor majd 2000 orvos távozott”

– mondta Visolajský.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.