lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. november 6., 14:58

Országos tesztelés: Rengeteg rejtett költség terhelte az önkormányzatokat, listáról dönti el a kormány, ebből mit fizet majd vissza

Sokan úgy vélik, Igor Matovič országos tesztelésének második köre tulajdonképpen azért nem lesz országos, mert a településvezetők egy része hevesen tiltakozott az ellen, újabb, ki tudja mikor megtérített költségekbe verjék magukat. Tíz napon belül kétszer!

Nem volt olcsó mulatság egy-egy ilyen kék cédula.
Fotó: TASR

Az állam persze azt ígéri, térítik az önkormányzatok költségeit, de már az első forduló után sok polgármester jelezte, nem akarja „feleslegesen“ költeni a pénzét. Az eredmény ismert, a 0,7%-kos fertőzöttség alatti járásokban nem lesz második kör, az ország 79 járásából jelen állás szerint 45-ben lesz csak újra tesztelés. Abba most ne menjünk bele, foglalkoztunk már ezzel korábban, sokaknak inkább plusz problémát jelent majd, hogy lakhelyük kimarad a jóból, ebben a cikkben inkább koncentráljunk azokra a problémákra, melyeket az ország településvezetőinek meg kellett oldania a tesztelés első körében.

A Szenci járás keleti szélén, Pozsonytól alig húsz kilométernyire fekvő Fél község, illetve polgármestere, Pomichal István tapasztalatai szinte állatorvosi lóként szolgálnak.

A 2500 fős, a fővároshoz való közelsége miatt immár fele részben szlovákok által lakott egyébként magyar falu kiadásai ugyanis szépen szemléltetik mindazokat a nem ritkán rejtett költségeket, amelyekkel egy-egy önkormányzatnak szembesülnie kellett a hétvége után. Ennek fényében érthető, miért mondta azt több polgármester, nem kérnek a második fordulóból.

Bár centre pontos adatokkal még nem szolgálhatott, Pomichal Istvántól megtudtuk, Fél körülbelül 6600 eurót költött az első forduló előtt és alatt. A teljes listát ehelyütt nem áll módunkban közzétenni, de néhány érdekesebb tételt azért érdemes megemlíteni. Miután Fél képviselőtestülete úgy döntött, a veszélyt minimalizálandó, külterületen, sátorban oldják meg a tesztelést, a község hősugárzókat bérelt. Csak ez 850 euró befektetést jelentett, de sokba kerültek a fertőtlenítőszerek, törlőruhák, védőfelszerelések is.

Az olvasó joggal jegyezhetné meg, hiszen ezeket a kormány biztosította, csakhogy a polgármestertől megtudtuk, péntek délutánig fogalmuk sem volt, mire számítsanak, nem tudták, miből mennyit kap a falu, így a biztonság kedvéért sok mindent megvásárolták előre.

Pomichal István ezzel kapcsolatban elmondta, azt az információt kapták, 3-4 mázsányi védőfelszerelés és segédeszköz érkezik hozzájuk, ehhez képest amikor a tesztelést koordináló katona megérkezett, a csomagtartójából elővett egy fertőtlenítőszereket és védőfelszereléseket tartalmazó kartondobozt. A polgármester elmondta, plusz költséget jelentett az ellátás megszervezése is, 35 embernek biztosítottak két napon keresztül meleg ételt egy helyi, csak emiatt újranyitó étteremből, de a fertőtlenítés jelentette plusz munkát is ki kell majd fizetniük a községi alkalmazottaknak. Félen egyébként körülbelül 2400 személy lett volna jogosult a tesztelésre, ehhez képest összesen 2527 embert teszteltek le. Közülük minden negyedik nem is féli volt, akadt köztük nagymihályi illetőségű, sőt ukrán állampolgár is.

Hasonló tapasztalatokról és költségekről számol be a legtöbb környékbeli polgármester. Csallóközcsütörtök (polgármester: Őry Péter) és Felsővámos (polgármester: Puss András) például egyaránt nagyjából 2500 eurót költött az első fordulóban, igaz, náluk csak egy tesztelő csoport volt, Félben három.

Őry például azt meséli, falujuk olyannyira gyengén volt ellátva, hogy a tesztelés egy pontján saját spejzéből hozott az elhasznált kesztyűk, védőruhák és maszkok összegyűjtésére szolgáló zsákokat.

Ezzel szemben Felsővámos polgármestere portálunk megkeresésére elmondta, náluk a védőfelszerelésekkel, segédeszközökkel nem akadt probléma, Puss szerint egy kiváló szervezőtehetségű katonát küldtek hozzájuk, aki minden problémát megoldott. Felsővámosnak az egészségügyi személyzet biztosításával akadt gondja, pénteken délben még nem tudták, küldenek-e hozzájuk vagy a falunak magának kell megoldania ezt a kérdést.

Ki fizet majd?

A kormány azt már a hét elején közölte, a településeknek a járási hivatalokon keresztül térítik majd a költségeit. Az önkormányzatok a hivatalba küldik meg az igénylést, a hivatal ezután a belügyhöz továbbítja azokat, majd miután a pénzügyminisztérium megadja a szükséges forrásokat, a belügy intézi a kifizetést.

Hogy ezt az elsőre bonyolultnak tűnő folyamatot megértsük, Michal Derajt, a Dunaszerdahelyi járás elöljáróját kerestük meg kérdéseinkkel. Deraj elmondta, a minisztériumból kaptak egy listát, amely a térítésre jogosult kiadásokat, tételeket tartalmazza. Ezen lista alapján a járási hivatal munkatársai átnézik az önkormányzatok igényléseit, egyesével megvizsgálva, az adott tétel szerepel-e a belügyből érkező listán. Ha ezzel végeztek, s a járási hivatal erre létrehozott különbizottsága ezt jóváhagyja, az igénylés a nagyszombati támogatási központba (Centrum podpory) kerül. Ezen a központon keresztül fizeti aztán át a költségeket a minisztérium, tehát a járási hivataloknak itt már nincs szerepe.

A járási elöljáró közölte, ha bárhol kétely merülne fel, azt konzultálják a felsőbb szervekkel, lehetőség lesz tehát jogorvoslatra is, ha egy-egy önkormányzat úgy érezné, nekik márpedig jár erre vagy arra a tételre költségtérítés.

Deraj elmondta, pénteken délig várták az önkormányzatok igényléseit, de nem tart attól, komolyabb konfliktus alakulna ki a településvezetők és a járási hivatal között.

Ez egy kivételes akció volt, minden, ami a teszteléssel kapcsolatos, szerintem át lesz fizetve. (...) Az önkormányzatok rengeteg mindent bebiztosítottak, nagy köszönet jár nekik ezért! Ha egy-két kétséges tétel akad is majd, azt meg tudjuk oldani! (...) Bízom benne, hogy november folyamán sikerül is elrendezni a dolgot, reméljük a legjobbakat!
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.