2020. december 4., 08:02

Orbán Viktor: Magyarország ragaszkodik a jogállamiság és a költségvetés szétválasztásához

Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A csütörtök esti hírek szerint Lengyelország kész feladni az uniós költségvetés vétóját, ha írásos garanciát kap az Európai Bizottságtól, hogy a jogállamisági eszközt csak az EU-források elosztásánál használják majd. A magyar álláspont egyelőre nem ismert, azóta a kormány nem nyilatkozott.

Orbán Viktor
Orbán Viktor magyar miniszterelnök
Fotó: MTI

A kormányfő a beszélgetés elején elmondta: az EU-nak most kell elkészítenie a hétéves büdzsét, és segíteni akar a bajbajutott országokon. Mindezek mellett még egy jogállamiságnak nevezett csomagot is hozzá akarnak fűzni

Mi azt javasoltuk, hogy a költségvetési részt el kell fogadni, míg a jogállamisági rendeletről később kell megállapodni. A lengyelekről arról állapodtunk meg, hogy közös megoldást fogunk elfogadni. Egy külön kiegészítést nem fogunk elfogadni”

– szögezte le a miniszterelnök. A kormányfő hozzátette: a lengyel-magyar közös nyilatkozatot mindkét kormányfő aláírta.

34 millió új migráns
Miközben zajlik a járvány, addig betolnak elénk egy gazdaságvédelmi akciótervet és betolnak egy jogállamisági rendeletet, és az utóbbi révén bármire rá lehetne kényszeríteni a tagállamokat. Miközben zajlik a járvány, addig kiderült egy friss bevándorlási terv, aminek révén 34 millió migránst akar behozni az unió területére. Azt akarják elérni, hogy a magyar és lengyel migrációellenes ellenállást egy többségi szavazással leverjék

– mondta a kormányfő. Én csak a jogi garanciákban hiszek - tette hozzá.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy semmilyen bizonyítékot nem látott arról, hogy Szájer József, vagy Deutsch Tamás esetében politikai nyomásgyakorlás lenne, és összefüggésben lenne a költségvetési vitával.
Az unió alapszerződésében nincs olyan jogi megoldás, ami alkalmas lehet a jelenlegi probléma egyéb megoldására. Miért volna az baj, ha nem sikerül januárig megállapodni az uniós büdzséről?

– vetette fel a miniszterelnök.

Orbán szerint

semmi probléma nincs azzal, ha most nem lesz megállapodás, a költségvetésről ráérünk később is megállapodni.

A helyreállítási alap kapcsán pedig kiemelte:

ha tehetném, Magyarország nem venne abban részt. Mivel, ha valaki nem tud fizetni, akkor mi magunknak is fizetnie kell helyettük.
Mindenki ismételgeti az álláspontját, én ezt nem nevezem ajánlatnak. Magyarország álláspontja világos: politikai kérdéseket nem lehet összekötni gazdasági kérdésekkel

- szögezi le a kormányfő. Kiemelte, hogy szerinte nem kell megváltoztatni a jelenlegi helyzetet, elfogadhatatlan, hogy más tagállamok zsarolással próbálnak erre kényszeríteni.

Kitért a vakcina kapcsán a britek kilépésére is
Kaptunk egy nagy pofont, Nagy-Britannia kilépett az EU-ból, majd ők kapnak elsőként vakcinát, olyan vakcinát, amit mi is megrendeltünk Brüsszellel közösen

- mondta a koronavírus-vakcina kapcsán Orbán Viktor.

Ez azt bizonyítja, hogy jobban járt, aki kilépett és önállóan érvényesítette az érdekeit. Ez egy nagy lecke, lesz miről beszélni az uniós csúcson.

 

Nem terveznek lazításokat
Ma egy másik tudóscsoporttal, az Egészségügyi Tudományos Tanáccsal egyeztetek, majd szombaton lesz még két-három találkozó, ahol már gazdasági szakemberekkel is tárgyalok. Vasárnap pedig egy megbeszélés készíti majd elő a hétfő reggel 6 órakor kezdődő operatív törzs-ülést, ahol döntés születhet a december 11. utáni szabályokról és a karácsonyi időszakról

- mondja a miniszterelnök. 

Annyit elárulhatok, hogy a tudósaink egyelőre elleneznek bármilyen komolyabb lazítást

 - emeli ki. 

Az oltásról a miniszterelnök elmondta:

Először az egészségügyi dolgozók, majd a súlyos betegek fogják megkapni a vakcinát, utánuk jön majd mindenki más . 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.