2022. február 24., 12:45

Mi vár Szlovákiára Ukrajna megszállása után? Élelmiszer- és benzináremelés

Az Ukrajna területén zajló háborúnak rövidebb és hosszabb távú negatív következményei is lehetnek Szlovákiára nézve. A kőolaj és ezzel együtt az üzemanyagárak meglódulnak felfelé, drágább lesz az energia és élelmiszer is. Megnehezül az életünk a következő hónapokban. Minden háborús konfliktus áremelkedést generál a közvetve érintett államokban is.

üzemanyag tankolás benzin
Fotó: Pixabay
Kőolajat máshonnét is be tudunk szerezni

A kőolaj ára már a 2014-es rekordokat is elérte és az üzemanyagok árának emelkedését okozza. Ha kiesnének az oroszországi szállítmányok, más útvonalon keresztül is nyersanyaghoz juthatnánk, például az Adria kőolaj-vezetéken keresztül.

Felmehet a kenyér ára

Az ukrajnai háború egyenes hatással lesz az élelmiszerárakra is. Főleg a mindennapi kenyér ára mehet fel, mivel Ukrajna az egyik legnagyobb gabonatermelő ország.

A gabona árának emelkedése pedig nemcsak a pékáruk, lisztek, tészták, félkész áruk árát növeli meg, hanem akár még a húsét is, mivel az állatokat is nagyrészt gabonával etetik.

Ha az ukrán gabona exportja az oroszokkal való csatározás miatt fékezve lesz, akadozni fog, biztosra vehetjük, hogy azt pénztárcánk is meg fogja érezni.

Alapanyag-hiány

Szlovákiát érzékenyen érinthetné bizonyos alapanyagok hiánya is. Ez a probléma főleg a kassai U. S. Steel-ben okozhat fennakadásokat. Richard Sulík szerint egyelőre még vannak tartalékok, gázból is van elég, de jövőre keményebb évünk lesz. A vasmű szóvivője szerint elegendő nyersanyaguk van a következő 90 napra, normális üzemmódban működnek, de természetesen élénken figyelemmel követik az ukrajnai történéseket, hogy optimalizálni tudják a termelést.

A gázszállítás teljes leállítása nem érdekük az oroszoknak

Bár Oroszország jelezte, hogy folyamatosan szállítja a gázt a világpiacra, ez csak a mostani helyzet, ami elméletileg a közeljövőben megváltozhat.

Oroszország Európa legnagyobb gázszállítója és a gáz árának emelkedését az ukrajnai invázió miatti bizonytalanság okozza.

Máshonnét csak cseppfolyósított formában juthatnánk földgázhoz, amiből jelenleg nincs elegendő. Oroszországnak viszont nem érdeke, hogy elzárja a gázcsapot az EU elől, mert abba belerokkanhatna az orosz gazdaság.

Egy szó, mint száz, pénztárcánk bánthatja az orosz-ukrán konfliktust. S fennáll a menekültáradat veszélye is!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.