2020. december 22., 10:43

Meg kell előznünk a terjedését! Szlovák tudós a koronavírus új mutációjáról

Mit tudunk a nemrég megjelent és nagy riadalmat keltő koronavírus-mutációról? Erről kérdezte a cas.sk. Pavol Čekan biokémikust.

Fotó: TASR

Arra kérdésre, hogy milyen vírus az, amit Nagy-Britanniában találtak, a tudós azt válaszolta, ne tekintsünk úgy erre a mutációra, mint afféle regionális különlegességre. Ezek a mutációk szórványosan jönnek létre, mégpedig bárhol.

Ez a vírustörzs 70 százalékkal fertőzőbb, mint az, amivel szinte az egész világ jelenleg küzd. Vagyis aki fertőzött vagy beteg, az sokkal több embernek tudja átadni a vírust, ezért azokat, akiket ez a vírustörzs fertőzött meg, minél előbb el kell különíteni.

Még jobb persze, ha ilyen személy be sem jut az országba, mert az az egészségügyi rendszer még nagyobb leterheltségéhez vezetne.

Čekan szerint egyelőre még nem tudjuk, hogy ez az új mutáció rontja-e a betegség lefolyását, de az biztos, hogy sokkal jobban fertőz, vagyis az egészségügyi ellátórendszerre mérhetne nagy csapást.

Arra, hogy miért jött csak egy év múlva létre ez a veszélyesebb mutáció, úgy válaszolt, azért mert ez az új koronavírus nem mutálódik gyakran, ellentétben az influenzavírussal, ami viszont elég sűrűn „változtatja” magát. Az egyes változatok tulajdonképpen a hibás vírusosztódás, a véletlen következményei. Az is előfordulhat, hogy a vírus állatról emberre és vissza is terjedhet.

A legnagyobb kérdés persze az, hogy a napokban érkező vakcina mennyire hat az új mutációra. A szlovák tudós szerint a hozzánk érkező oltóanyag hatásos.

A gyógyszergyártó cégek szerint a mutációk nem folyásolják be a vakcina hatásosságát. Az ún. RNS-vakcinák nagy előnye, hogy nagyon gyorsan átalakíthatók, ha olyan mutációk jönnek létre, amelyek csökkentenék a hatását.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.