2021. október 23., 11:45

Krčméry professzor megjárta a poklot! Még fegyvert is fogtak rá

Nincs ma Szlovákiában könnyű helyzetben az, aki szakmai véleményt mond a koronavírus-járványról, ne adj' Isten az oltás mellett teszi le voksát. Vladimír Krčméry, az ismert infektológus és a trópusi betegségek nemzetközileg elismert szakértője is kemény hónapokat tudhat maga mögött. Még ez élete is veszélyben is forgott.

Fotó: TASR

Az ismert és sokak által kedvelt professzor az utóbbi hónapokat nagyrészt külföldön töltötte, Szlovákiába csak akkor jött, ha arra okvetlenül szükség volt.

Ezt a fajta „ingázást” a rendőség javaslatára vállalta be, mivel fizikai támadásoknak, halálos fenyegetésnek volt kitéve, családjával együtt, és még fegyvert is fogtak rá.

Mindezt pedig az váltotta ki, hogy csak a munkáját végezte. Megpróbálta az embereknek elmagyarázni a Covid elleni védekezés módjait és az oltás fontosságát hangsúlyozta.

Ezt pedig nem bírták lenyelni a fanatikus antivaxerek, és több más szakemberhez hasonlóan, akiknek az  ablakai alatt tüntettek és erőszakosan viselkedtek velük, őt sem kímélték. Szlovákia egyik legnagyobb tudású, nemzetközileg is elismert professzorának végül külföldre kellett távoznia. Miért döntött az ideiglenes „emigráció” mellett?

Volt ott néhány fizikai támadás, nemcsak szóbeli, de olyan, hogy fegyvert fogtak rám”

– írta le szörnyű élményeit a professzor a Nový Čas-nak. Éppen ezért úgy döntött, családjával együtt külföldre költöznek és csak az elengedhetetlenül szükséges munka miatt, vagy ha valahol segíteni kell, jönnek haza.

Hasonló eset azonban másokkal is előfordult a szakértők közül. Krčméry azóta már újra hazaköltözött, az ingázást befejezte. Megígérte ugyanis kollégáinak, hogyha a napi új fertőzöttszám kétezer körül lesz, akkor visszatért.

Ha valóban növekedés van, nem tisztességes, hogy a kollégáinkat cserben hagyjuk. Még akkor sem, ha sok a munka a környező országokban is, erre nem lehet panaszom”

– nyilatkozta.

Adódik a kérdés, az átélt kemény hónapok után nem gondolkodott-e el azon, hogy a fenyegetések miatt itthon örökre befejezi a munkát? Egyáltalán nem. Nem szabad, hogy megfélemlítsenek, mondta a professzor. De mint hozzátette, akinek családja van, annak bizonyos lépéseket kell tennie.

A megölésükre buzdítottak

Ami a legjobban fáj az elismert tudósnak, az a családját ért halálos fenyegetések.

Paradox módon sok támadás nem ellenem, hanem a családom ellen irányult, amit nem tartok fair-nek. Én ehhez már hozzá vagyok szokva, mivel azt a jelmondatot követem, hogy inkább tűröm a szidást, mint hogy mögöttem temető legyen”

– mondta a professzor.

A lapnak elmondta a fiát és a lányát is érték támadások, halálos fenyegetések, a megölésükre buzdítottak, ezért hagyták el egy időre az országot.

A támadások azonban mintha csitultak volna az utóbbi hetekben, amit annak tud be, hogy az egészségügyi miniszter, a főügyész és rendőrfőnök is figyelmet fordítanak a problémára, amiért hálás is. A rendőrség is aktivizálta magát, rendszeresen figyelik az oltásellenesek megnyilvánulásait, néhánynak már a nyomára is bukkantak

Büntetőfeljelentést tettem, amikor láttam, hogy néhány elkövetőt sikerült azonosítaniuk. Úgyhogy most nagyobb biztonságban érzem magam”

– tette hozzá a szakember.

Az oltás a non plus ultra

S hogy mit tart a leghatékonyabb fegyvernek az ismét terjedésnek indult koronavírus ellen? Egyértelműen az oltást.

Krčméry a maszk-távolságtartás-kézmosás jelszót a következőre változtatná: oltás-maszk-távolságtartás.

Az oltás a siker 80 százalékának záloga, a többi 20 százalék pedig a helyes stratégia, mint amilyen a maszkviselés a belső terekben vagy a tömegrendezvényeken.

Szerinte az oltás ugyan rendkívüli és kulcsfontosságú a járvány elleni küzdelemben, de más intézkedések betartására is szükség van.

„Vannak országok, amelyek át vannak oltva és mégis voltak magas esetszámú időszakaik. Azért mert hamis biztonságérzetük volt, eldobták a maszkokat és nem tartották be az óvintézkedéseket” – magyarázta.

S hogy tapasztalt szakemberként miként látja az előttünk álló heteket?

Az első lehetőség, hogy lefele megyünk, a másik, hogy a Mount Everestre, mint tavaly. Ez a polgárok kezében van – amit választanak, azt kapnak. Ha a kórházak nem fogják bírni, akkor az államnak kell közbelépni nagyon népszerűtlen intézkedésekkel”

– állította.

Mindkét járványminiszter munkálkodásáról jó véleménnyel van. Szerinte Lengvarskýnak és Krajčínak vitathatatlan érdemei vannak a járvány elleni küzdelemben és mindkettejüket nagyra tartja, hatalmas munkát végeztek. De a keményebb intézkedéseket a kormánynak is akarnia kell.

„Úgy tűnik, nincs elég erő ahhoz, hogy ez átmenjen. Demokratikus társadalom vagyunk, amikor az emberek választhatják a halált és a miniszter ettől nem tudja őket megvédeni” – zárta Krčméry professzor.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.