2021. augusztus 11., 07:55

Kifulladó tüntetés, diplomáciai vihar

A múlt héten gyakorlatilag kifulladt a vakcinaellenes tüntetés a fővárosban. Ez azonban aligha jelenti azt, hogy a társadalomban ne lenne jelen a kormány járványellenes lépései miatti frusztráció. Az elmúlt napokra azonban leginkább két viharos esemény miatt fogunk emlékezni.

tüntetés
Miután a hatóságok megakadályozták az ismételten megkísérelt törvénytelen útblokádot, a demonstráció kifulladt
Fotó: TASR

Az előző hetekkel összevetve az utóbbi hét napban Szlovákiában is növekedtek az esetszámok, de a koronavírus-fertőzés terjedésének üteme egyelőre nem ad okot aggodalomra. Az egyes járások fertőzöttségét mutató Covid-jelzőlámpa az összes régióban a legenyhébb járványügyi készültségre utaló zöld színt mutatja. Vagyis Szlovákiában a tavaszi hullám lecsengése után még nem alakult ki újabb járványgóc, s az országon belül egyelőre nem beszélhetünk a koronavírus közösségi terjedéséről.

Újabb járványhullám előtt

A szakemberek azonban figyelmeztetnek, a járvány terjedését jelző reprodukciós ráta hetek óta 1 fölött van, vagyis a fertőzés terjedése gyorsul, és ebből adódóan küszöbén vagyunk egy újabb járványhullámnak.

A járvány terjedésének várható felgyorsulását a pandémia időszakából már jól ismert tényezők segíthetik: a fertőzés behurcolása a külföldi járványgócokból, illetőleg az őszi iskolakezdés és a hűvösebbé váló időjárás.

A kormány járványellenes lépései ebből kiindulva a nyári időszakban az országhatárok lehetőség szerinti szigorúbb őrizetét célozták, az intézkedések azonban heves társadalmi ellenkezést váltottak ki. A vártnál is nagyobb ellenállás részben magyarázható az elhúzódó járványhelyzet miatti frusztrációval, de a kabinet az eddigi következetlen járványkezelésének az árát is kénytelen megfizetni.

Népi sporttá vált a szabályok megkerülése

A tavalyi év tapasztalataiból kiindulva a szigorúbb határőrizet logikus lépés, ám az intézkedések végrehajtásának következetessége kérdőjeleket hagy maga után, s ily módon azok hatékonysága is megkérdőjeleződik. A kormány stratégiája, ha a realitásokból indul ki, nyilván nem számolhat azzal, hogy a tapasztalatok alapján a határokon való inkább csak szórványos és gyakorta formális ellenőrzéssel megakadályozható a fertőzés behurcolása a külföldi járványgócokból.

A határforgalomban kialakuló – akár a nemzetközi kereskedelmet hátráltató fennakadások nélkül, illetve pusztán a kapacitások korlátai miatt –, ennél szigorúbb határőrizeti rendszer aligha valósítható meg.

A szigorúbb határellenőrzésnek azonban már önmagában van nem is lebecsülhető súlyú visszatartó ereje, igaz ez az eleve felelősen viselkedő polgárok esetében igaz. A kibúvókeresés népi sportjában résztvevőket aligha tartja vissza.

A legfőbb cél a gazdasági károk elkerülése

Tavaly ősszel a második hullám súlyos következményeihez nagyban hozzájárult, hogy a tavaszi szigorú lezárások után a kormány óvakodott a gazdaság működését újra béklyóba kötő intézkedések meghozatalától. Az elhúzódó világjárvány miatt nem is pusztán szlovákiai jelenség, hogy az ismétlődő járványhullámok megfékezésére hozott karanténszabályok egyre nagyobb társadalmi ellenállást váltanak ki, hiszen a korlátozások mind szélesebb csoportok megélhetését lehetetlenítik el.

A Heger-kabinet a nyári intézkedésekkel, még ha azok korlátozott hatékonyságúak is, időben kitolhatja az őszi hullám berobbanását, és a hatásait is mérsékelheti. A helyzet azonban ellentmondásos, mivel a tavalyi tapasztalatokból okulva, Szlovákia jelenleg felkészültebben várja a koronavírus-járvány újabb hullámát, a társadalom türelme azonban egyre inkább a végére ér. Márpedig hiábavaló bármilyen kormányzati erőfeszítés, a járványellenes védekezés sikere leginkább a polgárok hozzáállásán múlik.

A társadalom reakciói egyúttal behatárolják a kormány mozgásterét, így a kabinet könnyen megjósolhatóan csak végső esetben léptet majd életbe szigorú járványügyi korlátozásokat.

A helyzet azonban szerencsére már nem ugyanaz, mint tavaly ősszel, hiszen az oltási kampány a legfrissebb nemzetközi tapasztalatokat figyelembe véve is hatékony eszköz a pandémia egészségügyi következményeinek a mérséklésére.

Elkerülhetetlen, de enyhébb lesz a járványhullám

Az elmúlt hetekben már a járványügyi szakemberek közhelyszerűen ismételt tételmondatává vált, hogy

Szlovákiában az őszi hónapokig a koronavírus elleni védőoltásokkal biztosan nem érhető el a nyájimmunitás, de az oltási kampány miatt a várható járványhullám egészségügyi következményei enyhébbek lesznek,

mint a tavalyi év hasonló szakaszában.

A számok tükrében mindez annyit jelent, hogy a múlt hét végéig a 12 év feletti népesség 42,7 százaléka már az emlékeztető oltást is megkapta, vagyis – legalábbis papíron – teljesen védettnek minősül. A nyájimmunitás eléréséhez azonban, az eredeti vuhani vírustörzshöz képest könnyebben fertőző, Indiából szétterjedt delta-variáns miatt a szakértők szerint a 12 év felettiek mintegy 80 százalékát kellene átoltani.

Frusztrált társadalom, kifulladó tüntetések

Az elhúzódó egészségügyi válsághelyzet miatt nyilvánvalóan frusztrált a szlovákiai társadalom, de öröm az ürömben, hogy az oltásellenes élű demonstrációk kifulladni látszanak. Két hete a tüntetők megbénították a főváros forgalmát, köszönhetően a rendőri egységek szakszerűtlen fellépésének. A demonstráció ezáltal a megjelentek számához képest aránytalanul nagy figyelmet kapott a médiában, s azon nyomban át is politizálódott.

Nem meglepő, hogy a társadalom frusztrációjából az ellenzék igyekszik politikai tőkét kovácsolni, de a nyílt kiállás az oltásellenes jelszavakat hangoztató tüntetők mellett a kormányzati szerepvállalásra készülő Pellegrini és az ugyancsak kormányfői ambíciókat dédelgető Fico számára jól láthatóan vállalhatatlan. Így aztán a demonstrációval nyíltan legfeljebb az új lendületet remélő Kotleba-párt és a Smer egy-egy önjáró képviselője azonosult.

Miután a múlt héten a hatóságok megakadályozták az ismételten megkísérelt törvénytelen útblokádot, a demonstráció érzékelhetően kifulladt, és ebben a formában folytathatatlanná vált.

A kormány azonban aligha dőlhet hátra, mivel továbbra is könnyedén szembetalálhatja magát a társadalmi elégedetlenséggel, ami vélhetően ki is pattan már az első népszerűtlen járványkezelési döntés után.

tornádó
A varannói járásbeli Petkes községen múlt csütörtökön tornádó söpört végig
Fotó:  TASR
Diplomáciai vihar

Oltásellenes tüntetés, hatósági tömegoszlatás ide vagy oda, a múlt hétre mégis két viharos esemény miatt fogunk emlékezni.

A varannói járásbeli Petkes községen csütörtök este tornádó söpört végig, amely több házat is megrongált. Talán csak egy percig tartott, de mindent lerombolt – nyilatkozta a szlovák hírügynökségnek a község polgármestere.

Hasonló viharos hatást váltott ki Kövér László múlt hétfői somorjai látogatása, aminek alkalmával a magyar házelnök beszédet mondott, és felavatta a szülőföldjükről kitelepített magyarok helyi emlékművét.

A szlovák külügy válaszul múlt csütörtökön éles diplomáciai jegyzéket küldött Magyarországnak, kifogásolva, hogy Magyarország vezető tisztségviselői olyan történelmi kérdéseket vetnek fel, amelyekkel újra megnyitják a múlt egy, általuk lezártnak vélt korszakát.

Forró: A hontalanság időszaka számunkra nem lezárt történet

A Magyar Közösség Pártja határozott hangú nyilatkozatban utasította vissza az Ivan Korčok által irányított szlovák külügyi tárca barátságtalan lépését. Forró Krisztián, a párt elnöke leszögezte: „Egyoldalúan nem lehet lezárni a múltnak ezt a fejezetét, hiszen a kollektív bűnösség árnyéka még a gyermekeinken is ott van, s ez elfogadhatatlan.”

A pártelnök szerint „ahhoz, hogy a jövőre tudjunk összpontosítani, a múltat le kell zárni, de nem úgy, hogy a vitás kérdéseket a szőnyeg alá söpörjük”.

Forró hozzátette: „Ez a példa is mutatja, mindaddig, amíg a felvidéki magyarság nem tud egységesen fellépni, s a szlovák törvényhozásban képviselni a közösség érdekeit, nélkülünk döntenek rólunk, a minket érintő ügyekről. Ezért is elengedhetetlenül szükséges az egységes fellépés és az erős parlamenti képviselet” – hangsúlyozta az MKP elnöke.

Megjelent a Magyar7 2021/32. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.