2024. május 15., 10:05

Kampány fékezett habzással

Amikor ezt a lapszámunkat kézbe vehetik az olvasók, kevesebb mint négy hét van hátra a június 8-i EP-választásokig. Ennek dacára, összevetve az államfőválasztást és a parlamenti voksolást megelőző kampánnyal, igencsak fékezett habzású korteshadjáratnak vagyunk tanúi.

fico
Fotó: TASR

Alábbiakban megkíséreljük összefoglalni, milyen okok állhatnak a csendes kampány hátterében, és arra is válaszokat keresünk, milyen esélyeket kínál az országosan alacsonyabb kampányaktivitás a magyar érdekképviselet számára.

A törzsbázisukat célozzák a pártok

Szögezzük le rögtön az elején, az EP-választásokat megelőző fékezett habzású kampány aligha meglepő, legfeljebb annak tényleges „csendessége” szorul magyarázatra. Június 8-án Szlovákia egy teljes naptári évet kitöltő permanens kampányidőszak végére érkezik. Tavaly ilyentájt már üzemi hőfokon zajlott a szeptember 30-i előrehozott választásokat megelőző korteshadjárat. Az őszi parlamenti voksolást követően pedig szinte azonnal ráfordultak a pártok az államfőválasztás kampányára.

Egy ilyen nagy tétre menő, feszített tempójú versengés után törvényszerűen áll be fáradtság a választók körében, ehhez pedig a pártok stratégiájának is alkalmazkodni kell. Ezért lehetünk annak tanúi, hogy június 8-át megelőzően a politikai erők leginkább a törzsbázisukat szeretnék az urnákhoz vinni, szélesebb választói rétegek megszólítására – legalábbis eddig – kevés erőfeszítést tettek.
A PS alapgőzzel is befutó lehet

Ebben tehát nincs semmi meglepő, a kampány vártnál is nagyobb csendességét pedig az magyarázza, hogy a népszerűségi listák élén álló pártok egyikének sem áll érdekében, hogy június 8-a előtt nagyobb mozgósítási hadjáratba kezdjen.

Magyarázatul húzzuk alá, hogy bár a PS számára az európai parlamenti választás a visszavágó lehetőségét kínálja a szeptemberi és az áprilisi kudarc után, a balliberálisok a pártok versenyében jó eséllyel alapgőzzel is behúzhatják az első helyet június 8-án. Sőt, ahogy azt az államfőválasztás második fordulója mutatta, a magasabb részvétel éppen a kormánypártok esélyeit növelheti.
Miért nem mozgósít a kormányoldal?

Adódik a kérdés, miért nem kezd mozgósítási hadjáratba a kormányoldal, ha ezzel nyilvánvalóan növelni tudná az esélyeit, és akár egy vagy két európai mandátumot elvenni a progresszívektől? Május derekán az látszik, nem kizárva annak lehetőségét, hogy a kampányhajrára fordulva mégiscsak belehúz a kormányoldal, a koalíciós pártok „beárazták” az európai parlamenti választások eredményét. Különösen látványos ez, a koalíció legerősebb pártja, a Smer-SSD esetében.

Ficóék nyilvánvalóan azzal számolnak, hogy az EP-választásokat nagyobb politikai veszteség nélkül engedhetik el. A PS listás első helye nem hoz érdemi politikai fordulatot, hiszen a balliberálisok, akkor még igencsak friss erőként, már öt évvel ezelőtt is behúzták az európai parlamenti választást. A következő évben a sokkal nagyobb téttel bíró hazai parlamenti választásokon pedig még a küszöböt sem sikerült átlépniük.
Árulkodó felmérések

A PS jelenlegi támogatottsági adatai mellett egy ilyen forgatókönyv ugyan valószínűtlen, az azonban nagyon is helytálló állítás, hogy a progresszívek június 8-i győzelméből egyáltalán nem következik, hogy egy hazai törvényhozási választáson is a balliberálisok lennének a befutók. Ezt a forgatókönyvet erősítik az utóbbi hetekben publikált közvélemény-kutatások is.

Miközben a felmérések a PS június 8-i sikerét vetítik előre, egy hazai parlamenti választás esetén továbbra is a Smer látszik befutónak, és a kormánypártok még a jelenleginél is kényelmesebb többséget szereznének a 150 tagú Szlovák Nemzeti Tanácsban. Ennek magyarázata, hogy az EP-választások a PS számára „hazai pálya”, hiszen a párt mögött álló zömében urbánus választók sokkal motiváltabbak, hogy különösebb meggyőzés nélkül is beleszóljanak abba, kik kapják a Szlovákiának járó európai mandátumokat.
A Smernek is van veszíteni valója

A Smer számára egy listás vereség június 8-án nagyobb arcvesztést egészen biztosan nem okoz, ha a párt eredménye látótávolságon belül van a PS-hez képest. Ha azonban ez a különbség szakadéknyira nyúlna, és a legnagyobb kormánypárt komoly zakóba futna, az már nem maradna politikai következmények nélkül. Annál is inkább, mert a Smernek nemcsak a PS eredményére kell figyelnie, hanem a koalíciós háziversenyt is meg kell nyernie. Márpedig Peter Pellegrini meggyőző sikere április 6-án érzékelhetően lökést adott a Hlas-SD-nek.

Vagyis, ha a június 8-i választásokat megelőző kampány hajrájában Ficóék mégiscsak nagyobb fordulatszámra kapcsolnak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a belső felmérések szerint a legerősebb kormánypárt kikerült a komfortzónából, és bele kell adniuk apait, anyait. Ha azonban ezek a kutatások legfeljebb a PS néhány százalékos előnyét mérik és a Smer előzi a Hlast, akkor jó eséllyel marad a jelenlegi csendes kampány.
Nem lesz kiugró a részvétel

Érdemes még szót ejteni az alacsony fordulatszámú kampány egyik fontos következményéről. Ha a korteshadjárat az utolsó hetekben nem pörög fel, jó eséllyel kijelenthető, hogy a választási hajlandóság jóval alacsonyabb lesz, mint múlt szeptemberben, és még az államfőválasztás két fordulójának számait sem éri majd el.

Mindez annak ellenére szinte teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy a korábbi európai összevetésben is kiugróan alacsony részvételi hajlandóságot idén június 8-án valószínűleg még így is meghaladja a szlovákiai választók aktivitása. A korábbi érdektelenséghez képest az európai politika aktuális témái és törésvonalai jelenleg jóval meghatározóbbak a szlovákiai belpolitikában, ez pedig a pártok csendes kampánya ellenére is mobilizáló erővel hat.

Jobban szerepelhet a Magyar Szövetség
berényi
Fotó:  Léces Zoltán

A korábbi EP-választásokhoz mérten némileg magasabb, de a parlamenti voksoláshoz képest jóval alacsonyabb várható részvétel a magyar érdekképviselet számára is komoly esélyeket tartogat. Ha a Magyar Szövetség június 8-ig sikeresen mozgósítja a törzsbázisát, akkor reális célkitűzés az európai parlamenti képviselet visszaszerzése.

A szeptember 30-i kudarcot követő magyar választói apátia érzékelhető volt az államfőválasztás első fordulójának eredményeiben, de a győztes jelölt támogatását kísérő sikeres mozgósítás a második körben már sokkal inkább felrázhatta a magyar választókat. Hosszú idő óta először mutatott fel értelmezhető politikai stratégiát a magyar párt, mi több, ennek köszönhetően a Magyar Szövetség az országos politika térképére is felkerült.

Az ország legnépszerűbb politikusa mellett kiálló Forró Krisztián pártelnök ismertsége és támogatottsága a szlovák nemzetiségű választók körében is megnőtt. Ezt meggyőzően bizonyítja a Focus múlt héten publikált felmérése, amelyben Forró a magyarság arányát majdnem háromszorosan meghaladó bizalmi mutatóval rendelkezik. A kedves olvasó persze joggal teheti fel a kérdést, hogyan kamatozhat mindez a magyar pártnak az európai parlamenti választásokon?

A válasz kézenfekvő, a sorozatos kudarcok következtében az etnikai politizálás mellett kitartó magyar választók tét nélkülinek érezték az újabb és újabb megmérettetéseket. Pellegrini második körös győzelme, amihez a felvidéki magyar választók az országos arányt meghaladva járultak hozzá, annyi kudarc után végre a siker ízét adta, és ékesen bizonyította, hogy van tétje a magyarok részvételének. Ez a tapasztalat, ha kitart a lendület, június 8-án is elég lehet a küszöb átlépéséhez.

Azt persze érdemes leszögezni, ahogy az országos politikában sem következtethetünk megalapozottan az EP-választás eredményeiből egy hazai parlamenti választás erőviszonyaira, ez az állítás a Magyar Szövetség súlyára és politikai helyzetére is igaz. A parlamenti küszöb átlépése június 8-án a magyar párt számára mégis komoly esélyt kínál arra, hogy az építkezés, amely a szavak és a fogadkozások szintjén minden választási kudarc után elhangzott, most tényleg megvalósuljon. Nem kell hozzá más, csak annyi, hogy a sorozatos kudarcélmények helyett a magyarság ne csak valaki ellenében, hanem saját maga mellett kiállva is megérezze a siker ízét.

Megjelent a Magyar7 2024/20. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.