Iskolai bombafenyegetés: az állam hibázott?
Az e héten történt példátlan biztonsági incidens az állami szervek mulasztásának köszönhető – vélekedik Juraj Zábojník biztonsági elemző a mintegy 1300 hazai oktatási intézménynek elküldött fenyegető levél kapcsán.
Zábojník nemcsak a biztonsági útmutató hiányára mutat rá az iskolákban, hanem magára a tömeges e-mail-fenyegetések keletkezésének tényére is. Martin Královič, a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériumának (MV) volt államtitkára is érzékeli a biztonsági útmutató hiányát, arra is felhívja a figyelmet, hogy ilyen esetekben a reakció nem lehet önkényes kiürítési parancs.
- hangsúlyozta a TASR-nek adott interjújában.
Szerinte a krízishelyzetekben teendőket meghatározó biztonsági útmutatók, valamint a biztonsági fenyegetésekkel kapcsolatos oktatási programok nem helyettesíthetők további intézkedésekkel, például az iskolák körüli rendőri járőrözés megerősítésével. "Ezek ad hoc lépések, amelyek rendszertelenek és inkompetensek, és ha ez így folytatódik, attól tartok, hogy egy nap igazán sötét reggelre ébredünk" - tette hozzá.
A bombafenyegetések tömeges volta miatt is az állami szervekre hárítja a felelősséget.
- mutatott rá. "Úgy tűnik, hogy valaki egy olyan adatcsomaghoz jutott, amely nem volt megfelelően védett, ami engem nagyon zavar" - ismerte el.
Královič rámutat arra is, hogy mi a különbség a keddi eset és a korábbi, elszigetelt bombafenyegetések között.
- zárta szavait. Már a rendőrség eljárását is a valós kockázat felmérésének tulajdonítja, meggyőződése, hogy az iskolák előtti megfigyelés és rendőri járőrözés megerősítése is alapvető fontosságú
Emlékeztetett arra, hogy a bombafenyegetés kapcsán esetenként az iskola vezetői elrendelték a kiürítést, a rendőrség utasítása nélkül. Kráľovič szerint azonban előfordulhat, hogy a kiürítés nem mindig a megfelelő eljárás.
- érvel. Emiatt megemlíti az úgynevezett kiürítés eljárásait, a rendőrség kiérkezéséig zárt területen történő őrzést és az azt követő lépéseket a biztonsági erők utasításai szerint.
Kedden (május 7-én) a rendőrség több mint 1300 bombafenyegetést rögzített iskolák ellen. Ez különösen súlyos terrorcselekménynek tekinthető, amely életfogytiglani börtönbüntetést von maga után. A fenyegetőző nemcsak iskolákban, hanem bankokban és elektrotechnikai üzletekben is bombákra figyelmeztetett.