2022. december 20., 08:16

Íme a mesterterv: Heger vezetésével, Matovič kizárásával alakítanák újra a kormányt az OľaNO liberálisai

Hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, de nem lehet eléggé kihangsúlyozni, a Heger-kabinet bukását hozó múlt heti parlamenti szavazás óta sem magától értetődő, hogy néhány hónapon belül előrehozott választásokra kerül sor. Bár végeredményben ez a legvalószínűbb lehetőség, az odáig vezető út még egyáltalán nem egyértelmű. Az előrehozott választások kiírásához ugyanis a parlamentnek el kellene fogadni egy alkotmánytörvény-módosítást, amely lehetővé teszi az aktuális ciklus lerövidítését.

Vajon ki ülhet be ide?
Illusztráció
Fotó: TASR

Mindehhez 90 képviselőre lenne szükség, csakhogy egyelőre nincs annyi!

A nagy házalakítás

Ahogy arról beszámoltunk, az OľaNO "polgári-demokratikusként" futó képviselői, élükön Kristián Čekovskýval, hétfőn délelőtt bejelentették, kilépnek a párt frakciójából. Összesen tíz politikus távozik a frakcióból, de sokatmondó tény, hogy a párt "liberálisként" emlegetett képviselői mellett Ján Budaj környezetvédelmi miniszter (ő a csapat nem hivatalos vezetője) és az egykori agrárminiszter, jelenleg független képviselő Ján Mičovský is feltűnt a sajtótájékoztatón. Lépésüket azzal indokolták, mivel kudarcot vallottak a párt ügyeinek befolyásolásában, tagságuk okafogyottá vált. Ezzel együtt előfordulhat, belőlük lesznek az "új" kormány királycsinálói. Azt rebesgetik ugyanis, hogy az SaS honatyáinak és honanyáinak támogatásával beállhatnak egy új, immár 76 képviselő támogatását élvező Heger-kabinet mögé, cserébe három vezéráldozatért.

Úgy tudni, Igor Matovič, Roman Mikulec és Viliam Karas (ha az ő neve nem ismerős, ne restellje, az igazságügy-miniszterről talán saját beosztottjai közül sem mindenki hallott) menesztéséért cserébe elképzelhető, az SaS képviselői, ha nem is ülnek vissza a kormányba, de hozzájárulnak a Heger-kabinet újraalakulásához.

Ettől persze nem maradnának el az előrehozott választások, de a korábbi tervekkel ellentétben, május-június helyett csak ősszel kerülne rájuk sor.

Az SaS álláspontja egyelőre nem egyértelmű, ahogy Boris Kollár és a Sme rodina sem mondott még véglegeset, Igor Matovičról meg pláne nem tudni, mit szólna mindehhez.

Függetlenül attól, mit akcióznak össze a képviselők, a labda most Zuzana Čaputová államfőnél pattog. Az elnök asszony a csütörtöki kormánybuk(tat)ás után egyértelművé tette, ha pár héten belül nem áll össze egy legalább 76 képviselő támogatását maga mögött tudó új kormány, ő január végén kiírja az előrehozott választásokat – legkésőbb június 30-ára. Hegeréknek most néhány hetük (hivatalosan a kormányfő újramegbízásától számítva 30 napjuk) van arra, hogy a képviselők támogatását, majd a kormányprogram jóváhagyását kérjék a törvényhozástól. Mindkettőhöz 76 szavazatra van szükség.

Képviselő funky

Itt kezd igazán érdekessé válni a történet. Az SaS-esek támogatása nélkül Hegerék kénytelenek még legalább féltucat támogatót szerezni a függetlenek közül. Arról nem is beszélve, hogy a Matovičhoz hű frakciótagok, például Gyimesi György simán lehet, hogy nem fogadja el az elképzelést, pláne, hogy a pénzügyminiszter tárca híján visszaülhet a parlamenti padsorokba szavazni az őt kigolyózó egykori kollégákról. Rövid fejszámolás után kiderül, a múlt csütörtökön a kormány maradása mellett voksoló 72 képviselő és a kellő helyeken hájjal kenegetett SaS-frakció simán elég ahhoz, hogy újra bizalmat kapjon a Heger-kabinet, még azzal együtt is, hogy Matovič néhány híve nem támogatja főnöke menesztését.

A pótképviselőként bekerült OľaNO-s Cseh Péter egy hétfői interjúban például azt találta mondani, ha Matovičnak nincs kifogása a megegyezés ellen, akkor neki sem, a költségvetés a lényeg.

Nem beszéltünk még arról, Eduard Heger vajon folytatná-e sikeresnek semmi esetre sem nevezhető kormányfői ténykedését. Nos, a jelek szerint egyértelműen. A megbukott miniszterelnök vasárnap arról posztolt közösségi oldalán, hogy egy fontos fejezet lezárult ugyan, de számára nem megoldás a küzdelem feladása. "Nem ez a vége" – fogalmazott. A csütörtöki szavazáson, állítja, az ország demokratái nem tartottak össze, de "ez nem fordulhat elő többször". Neki, mármint Hegernek, már meg is van a víziója arról, miként lehetne Szlovákiának és polgárainak "visszaadni a reményt".

Hogy e reményadásra miért nem került sor, amikor a kabinet még legalább a parlament támogatását élvezte, ha már az országét nem, nem tudjuk, mindenesetre Heger nagyon lelkesnek tűnik. A jelek szerint mindenképp folytatni akarja.

Az SaS néhány képviselője sajtóérdeklődésre korábban elismerte, zajlanak háttértárgyalások a két párt között, de azok állásáról egyelőre nem szivárogtak ki információk. Bármilyen szokatlan, úgy fest, három év után végre kezdik érteni a politikai diszkréció fontosságát. Azt azért nagyjából sejteni lehet, az SaS-frakción belül ki hol áll. Bizonyára nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a Za ľudí-ból érkezettek hajlanak a megegyezésre, míg a Sulík körül csoportosuló keményvonalasok már kevésbé. Néhányan azzal érvelnek, egyébként teljes joggal, hogy óriási politikai baklövés lenne visszamenni a kormányba, miután megbuktatták, ráadásul a Matovič nélküli Heger-kabinettől sem várható túl sok. Van azonban egy köztes, talán mindenki számára elfogadható megoldás. Az SaS frakcióvezetője, Anna Zemanová igen egyértelmű volt, mikor közölte, "nem zárjuk ki, hogy támogatnánk egy kormány létrejöttét új miniszterekkel, illetve olyan eddigi miniszterekkel, akikben megbízunk, és biztosítanák a felállásához szükséges szavazatokat a parlamentben". Azt azonban, hogy visszaülnének a kormányzati padsorokba, következetesen tagadta.

Boris Kollár, a populizmust készségszinten űző Sme rodina-elnök vasárnap kijelentette, egyelőre nem tudja kivel és nem tudja hogyan alakulhat új kormány, de ő nem lesz semmi jónak az elrontója. Ha kap egy "érdekes ajánlatot", hajlandó lesz azt megfontolni. Nem csoda, hogy sűrű hétvégéje kerekedett Kollárnak, ugyanis nemcsak Robert Ficóval találkozott vasárnap, hanem Richard Sulíkkal is egyeztetett. Fico, Pellegrinihez hasonlóan, a kialakult (bolha)cirkuszról nagy magabiztossággal azt állítja, a következő porondmestert is Eduard Hegernek hívják majd. Szerinte Heger, Kollár és Remišová újra kezet ráznak Sulíkékkal, csak napok kérdése az egész.

Zárásul szögezzük le, reméljük napok kérdése a 2023-as költségvetés elfogadása is.

Komoly bajt okozhat ugyanis, ha az ország érvényes költségvetés nélkül vág neki az új esztendőnek. Elmaradhat az orvosokkal való kiegyezés és a beígért energiaár-plafonból sem lesz semmi, legfeljebb padlót fogunk majd a rezsiszámláinktól.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.