lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. február 8., 14:44

Húszezer magyar vallotta magát szlovák nemzetiségűnek is, 11 ezren pedig romának

A 2021-es népszámlálás nemzetiségi részének alaperedményeit január 20-án tette közzé Szlovákia Statisztikai Hivatala. Akkor megtudtuk, hogy a magyar nemzetiségűnek 422 ezren vallották magukat és 34 ezren pedig további nemzetiségként, második helyen vallották magukat magyarnak.

népszámlálás
Fotó: TASR

Február 8-án, kedden a statisztikusok további adatokat is közzétettek ezzel kapcsolatban, azaz a most először lehetővé tett ún. második nemzetiséget bejelölők melyik nemzeti közösség vagy etnikum soraiból kerültek ki, s milyen számban.

A közzétett listából kiderül, hogy 422 ezer magyarból 19.535-en nevezték meg második helyen a szlovák nemzetiséget, 11.402-en pedig a roma etnikumhoz tartozást. A sorrendben harmadik helyen viszont már jóval kisebb számú második nemzetiségi hovatartozást találunk, 250 német identitást is feltüntető lakos formájában.

Az ország többségi közösségét alkotó szlovákok közül 29.837-en tüntették fel a második helyen magyar nemzetiséget, roma etnikumhoz való tartozást viszont ennél is többen, 77.329-en, ruszint pedig a második helyen 38.764-en. A csehet második helyen feltüntető szlovákok száma 16.189.

A harmadik, a szlovákiai magyar közösség szempontjából is jelentős szerepet játszó közösség a roma. A roma etnikumhoz tartozók közül 19.031-en szlováknak, 3.592-en pedig magyarnak tartják magukat a második nemzetiségükként. A roma etnikumnál a harmadik legtöbbet e helyen feltüntetett nemzetiségi hovatartozás a ruszin, ez viszont már csak 133 számban.

403 ezren vallották magukat magyar anyanyelvűnek és első helyen magyar nemzetiségűnek is

A január 20-ai népszámlálási alapadatok bejelentésekor megtudtuk, hogy több az olyan lakos Szlovákiában, aki a magyart anyanyelveként adta meg (462 ezer), mint azok, akik első helyen a magyart, mint nemzetiséget (422 ezer) jelölték be.

Kedden a Statisztikai Hivatal azt is közzétette, hogy azok a lakosok, akik magyar anyanyelvűnek, de nem magyar nemzetiségűnek vallották magukat, milyen arányban oszlanak meg más-más nemzetiség szerint.

Ennek alapján derül ki, hogy 403.140-en jelölték meg egyidejűleg első helyen a magyar nemzetiséget és ehhez magyar anyanyelvet is adtak meg. Szlovák anyanyelvet és magyar nemzetiséget (első helyen) 15.965 lakos adott meg, míg 862-en voltak azok, akik a romát adták meg anyanyelvként, első nemzetiségként viszont a magyart.

Szlovák anyanyelvet és első helyen is a szlovák nemzetiséget 4.406.283-an jelölték; 50.331-en pedig magyar anyanyelvet és szlovák első helyű nemzetiséget. 

A közzétett adatok kommentálását természetesen szakember segítségével tesszük majd meg, s ahogy azt Gyurgyík László, szociológus, demográfus kedden portálunknak elmondta, az adatok feldolgozása, értékelése néhány napot igénybe vehet. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.