2021. október 30., 14:58

Gyurcsány Ferenc leuralta a magyarországi baloldalt

A kezdeti várakozásoktól eltérő eredménnyel zárult az ellenzéki előválasztás Magyarországon, amely után Márki-Zay Péter lett a szivárványkoalícióba tömörült baloldali pártok miniszterelnökjelöltje. Az elmúlt hónapok valódi győztese azonban kétségkívül a napokban tizedik évfordulóját ünneplő Demokratikus Koalíció lett, amely várhatóan a legnagyobb baloldali frakcióval rendelkezik majd 2022-őt követően a magyar parlamentben. Ennek köszönhetően a pártot vezető Gyurcsány Ferenc megkerülhetetlen személlyé vált a baloldalon, aki a látványos bukását követően mára az összes ellenzéki pártot maga alá gyűrte.

gyurcsány
Fotó: MTI/Kovács István

Amikor 2011-ben Gyurcsány Ferenc kilépett a Magyar Szocialista Pártból (MSZP) és létrehozta a Demokratikus Koalíciót (DK), senki sem gondolta volna, hogy belátható időn belül ismét ő lesz a magyarországi ellenzék vezetője. A lakosság körében még ma is a legnagyobb elutasítottságnak örvendő politikustól ennek szellemében az elmúlt években folyamatosan igyekeztek elhatárolódni a baloldal tagjai, azt a látszatot keltve, hogy 2010 után egy teljesen új balliberális elit jött létre Magyarországon.

Mára azonban egyértelműen látszik, hogy a kezdetben csupán Gyurcsány Ferenc politikai túlélését biztosító, 2014-ben még alig egy százalékos DK és annak vezetője az elmúlt években teljes egészében leuralta a baloldalt, az ott található pártok pedig – élükön az MSZP-vel – a korábbi támogatottságuk jelentős részét elvesztették.

Gyurcsány nyilvánvaló dominanciája a nemrég lezajlott baloldali előválasztás során is megmutatkozott, amely alatt az összefogás pártjai közül egyedül a DK tudott erősödni. A korábban magukat Gyurcsány ellenesnek nevező pártok és azok politikusai egymás után álltak be a Demokratikus Koalíció mögé, a háttérben zajló folyamatos egyeztetéseknek és alkuknak köszönhetően pedig mára a baloldalon egy olyan hatalomtechnikai alkukon alapuló ellenzék jött létre, amelynek sem közös ideológiája, sem pedig közös víziója nincsen. Ezt kihasználva Gyurcsány egyenként tudott „leszámolni” az elmúlt években megjelent újbaloldali politikusokkal, aminek eredményeként a DK lett az egyedüli baloldali párt (Márki-Zay Péter hivatalosan párt nélküli jelöltként vett részt az előválasztáson), aminek a miniszterelnökjelölt jelöltje versenyben maradt az előválasztás második fordulójára.

Noha Dobrev Klára végül alulmaradt az október 17-én lezárult mozgósítási kampányban, a DK megerősödése és a baloldali pártok súlytalanná válása miatt a Gyurcsány-házaspár a magyarországi ellenzék legbefolyásosabb szereplőjévé lépett elő, míg a párttal és frakcióval nem rendelkező Márki-Zay Péter egyértelműen kiszolgáltatottá vált a DK vezetőjének.

Mindezt maga Gyurcsány Ferenc is nyomatékosította egy közösségi médiában megjelent videójában, ahol kifejtette, hogy Márki-Zay Péter miniszterelnökké történő megválasztása még egy esetleges ellenzéki választási győzelem során sincs borítékolva, a miniszterelnök személyét ugyanis a mindenkori parlament választja, amiben 2022 után várhatóan a DK rendelkezik majd a legerősebb baloldali frakcióval. Ezzel a Demokratikus Koalíció vezetője egyértelműen megüzente, hogy az előválasztás eredményétől függetlenül valójában ő a magyarországi baloldal vezetője, akinek a támogatása nélkül Márki-Zay Péter továbbra sem számít meghatározó politikusnak.

Ennek tükrében nem meglepő, hogy a nyilvánvaló fenyegetést követően, a korábban még – az újabb szavazatok reményében – Gyurcsány ellenes beszédekkel és megnyilvánulásokkal kampányoló Márki-Zay Péter már az üzenet másnapján, titokban (!) találkozott a DK vezetőjével. Ugyan a találkozón elhangzottakról egyikük sem szolgáltatott információt, az ezt követő nyilvános szereplések során mindkét fél a korábbiaknál barátibb hangnemben kezdett el beszélni a másikról, Márki-Zay pedig amellett, hogy megannyiszor védelmébe vette a Gyurcsány-házaspárt, többször kijelentette, hogy a DK-val közösen szeretné megnyerni a 2022-es választást, amelyet követően tovább számít a baloldali párt támogatására.

Mindez egyértelműen arra utal, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester alkut kötött a DK vezetőjével, aminek következtében Bajnai Gordonhoz, vagy épp Karácsony Gergelyhez hasonlóan, immár a párt és frakció nélküli Márki-Zay Péter is Gyurcsány Ferenc politikai foglyává vált, aki a pártokban lévő befolyását kihasználva, továbbra is a kedve szerint osztja ki a szerepeket a baloldalon.

A megerősített Gyurcsány–Márki-Zay paktummal a volt miniszterelnök ráadásul így a baloldali pártok mellett, a teljes ellenzéki összefogás felett komoly befolyással bír, ami előrevetíti, hogy egy esetleges baloldali győzelem után ismét a 2010 előtti időszak térne vissza Magyarországon. Mindez azt jelenti, hogy a kormányra kerülő pártok marakodásának köszönhetően újra komoly politikai és gazdasági instabilitás jellemezné az országot, aminek vezetése ki lenne szolgáltatva az ellenzéket mára teljes egészében leuraló Gyurcsány Ferenc szeszélyeinek, aki egyszer már a csőd szélére vezette Magyarországot.

(A Szerző a XXI. Század Intézet elemzője)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.