2022. november 25., 20:01

Emlékezés Kubička Kucsera Klárára

A kegyetlen halál széles rendet vág mostanában sorainkban. Az elmúlt hónapokban, években sok kiváló felvidéki magyar távozott közülünk, a felsorolás hosszú és fájdalmas lenne.

Most már örökre elaludt
Kubička Kucsera Klára (1936-2022)
Fotó: YouTube

Kubička Kucsera Klára művészet- és építészettörténész halálhíre is megdöbbentett, mivel évtizedek óta ismertem őt, sőt voltak olyan ügyek is, amelyek sikeréért közösen fáradoztunk.

A nagy komáromi generáció egyik tagja volt, hiszen az 1950-es évek legjelentősebb magyar gimnáziumában Turczel Lajos irányításával olyanokkal tanult együtt, mint Nagy János, Tőzsér Árpád, Zs. Nagy Lajos, Koncsol László és még jó néhányan a felvidéki szellemi élet kiválóságai közül.

Léván született 1936. augusztus 15-én és az érettségit követően a pozsonyi Comenius Egyetemen, majd a prágai Károly Egyetemen művészettörténetet és esztétikát tanult. 1959-ben szerezte meg az oklevelet, később (1973-ban) elnyerte a kandidátusi fokozatot is. 1959-től a műemlékvédelem területén kamatoztatta tudását: Bajmócon, majd Besztercebányán kapott feladatokat. Közben Besztercebányán a Pedagógiai Főiskolán tanított is. Három évig – 1971–1974 között – Besztercebányán a Kerületi Képtár osztályvezetője volt, majd váratlanul szabadfoglalkozású lett és csak 1983-ban vállalt ismét kötött munkát a pozsonyi Állami Tervező- és Kutatóintézetben, majd 1987-től 1991-ig a Szlovák Nemzeti Galéria tudományos munkatársa, később igazgatóhelyettese, az intézmény építészeti gyűjteményének létrehozója és vezetője volt.

Sokrétű munkásságában fontos helyet foglaltak el azok a tanulmányok és monográfiák, amelyeket jeles felvidéki képzőművészekről – többek között Szabó Gyuláról, Bacskai Béláról, Lipcsey Györgyről – írt, de foglalkozott a két világháború közötti korszak felvidéki képzőművészeti szervezeteivel és jeles alkotókkal is.

Több összegző kiadványnak, lexikonnak volt a munkatársa. Ő írta például a Kortárs magyar művészeti lexikon felvidéki magyar képzőművészeket bemutató szócikkeinek jelentős részét, de közreműködött a Ki Kicsoda Kassától Prágáig, A cseh/szlovákiai magyar irodalom lexikona 1918-2004 és A Cseh/szlovákiai magyarok lexikona című kiadványok összeállításában is. Sokat fáradozott a felvidéki magyar képzőművészek szervezetének létrehozásában és munkája koordinálásában.

Élete utolsó két és fél évtizedét ismét Besztercebányán töltötte, itt sikerült beemelnie a város szellemi életének vérkeringésébe Hugyecz László világhírű építész munkásságát és ő volt a létrehozója az állandó Hugyecz-kiállításnak is.

Halálával egy kiemelkedő művészettörténész és kultúraszervező távozott. Legyen nyugodt álma.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.