2021. január 9., 12:31

Bizonytalan kilátások, fogyó türelem

Romló járványügyi mutatókkal és egyre türelmetlenebb társadalommal lép át az új évbe Szlovákia. A Matovič-kabinettel szemben nő a bizalmatlanság, miközben a kormánynak úgy kellene szigorúbb intézkedéseket hoznia, hogy azt a polgárok fegyelmezetten betartsák.

Fotó: TASR/ma7

December végén Szlovákiában is elkezdődött az oltási program, amely az egyetlen hatásos eszköznek kínálkozik a koronavírus-járvány végleges megfékezésére. Valódi eredményeket a vakcinációtól azonban csak akkor remélhetünk, ha az aktív korú népesség nagy részét sikerül beoltani, elvágva ezzel a fertőzési láncokat. A társadalom széles körű átoltottsága, a nyájimmunitás azonban a jelenleg ismert ütemterv szerint leghamarabb tavasz végére, de inkább a nyári hónapokra lesz elérhető.

Az év első felében nem várható javulás

Emiatt az új év első felében is tartósan számolhatunk a koronavírus jelentette fenyegetéssel, s a járvány lassítását célzó korlátozásokkal. Ez pedig óhatatlanul további veszteségeket fog okozni a gazdaságban, a legfájóbb csapást pedig a járvány hatásaitól már eddig is leginkább sújtott ágazatok fogják elszenvedni. Ezáltal vállalkozók és alkalmazottak tízezrei kerülnek egyre kilátástalanabb helyzetbe, akik az előző hónapokban már felélték a tartalékaikat. A gazdasági válságból való kilábalás elhúzódása további széles tömegeket érint hátrányosan, növelve a szociális feszültséget.

Ha ehhez hozzáadjuk, hogy a válságkezelést egy politikai érdekek mentén megosztott koalíciónak kell levezényelnie, élén egy hitelében alaposan megkopott kormányfővel, a kilátások még kedvezőtlenebbek.

Az egészségügyi válsághelyzet ugyanis ebben a tekintetben is rendkívüli helyzetet idéz elő, hiszen amíg „békeidőben” nincs azonnali drámai következménye a politikai vezetés hitelvesztésének, a járványhelyzetben a kormány intézkedéseinek semmibevétele emberek ezreinek életébe kerülhet.

Csapdahelyzet: a lezárások gazdasági visszaeséssel járnak

A járvány kezelésében az óév végére Szlovákiában is bőséges tapasztalat halmozódott fel. Ebből világosan kitűnik, hogy a fertőzés terjedésének visszaszorítására a leghatékonyabb eszköz a társadalmi érintkezés drasztikus korlátozása, divatos kifejezéssel, a lockdown. Az is egyértelmű azonban, hogy a lezárásokkal csak időleges eredményt lehet elérni, hiszen a fertőzés terjedése a korlátozások feloldásával menthetetlenül új erőre kap. Az őszi hullám emberéletekben mérhető tragikus veszteségei ugyanakkor jól mutatják, hogy a legkevésbé kifizetődő járványkezelési stratégia, ha késve vagy határozatlanul hozzák meg a szigorító intézkedéseket.

Valódi csapdahelyzet, hogy a szigorítások egyszersmind egyre érzékenyebb anyagi veszteségeket okoznak, elodázva a gazdasági válságból való kilábalást. Igor Matovič kormányfő ennek a csapdahelyzetnek a feloldására vetette fel a tömeges tesztelést mint lehetséges megoldást: vagyis a fertőzöttek nagyarányú kiszűrésével a gazdasági élet lényegesebb korlátozása nélkül is kezelhető lenne a járványhelyzet.

Miért nem megoldás a tömeges tesztelés?

Elméletben a tömeges tesztelés valóban alkalmas arra, hogy egy ország időt nyerjen, amíg a vakcina nem áll széles körben rendelkezésre. A szlovákiai példa azt mutatja, hogy a lakosság tömeges tesztelésének kikényszerítésére alkalmazott eszközök már rövid távon visszaütnek, nagy fokú bizalmatlanságot váltva ki a társadalomból. Mindez szükségszerűen bekövetkezett, hiszen az általános széles körű teszteléshez az állam gyakorlatilag minden erőforrását bevetette, végletekig terhelve az egészségügyi dolgozókat, borítékolhatóan nagy ellenállást kiváltva.

Ráadásul, hasonlóan a lezárásokhoz, a tömeges tesztelésnek is csak időleges eredménye van, ez mutatkozott meg a szlovákiai járványhelyzet gyorsuló romlásában november közepétől. Vagyis az átfogó tömeges tesztelést rendszeresen meg kellene ismételni, hogy a kívánt hatást fenn lehessen tartani – ez pedig az őszi szlovákiai tapasztalatokat figyelembe véve egyszerűen képtelenség.

Egységesen tud-e fellépni a kormány?

Hiba lenne azonban elvetni a célzott tesztelés alkalmazását, ezt az október végén legsúlyosabban érintett árvai járások járványhelyzetének alakulása mutatja. Ha egy adott járványgócban ismételten kiszűrik a fertőzötteket, ezzel hetekre, hónapokra lehet eredményesen feltartóztatni a vírus terjedését. Ez értékes tapasztalat lehet az új év első kritikus hónapjaiban a kormány számára.

A Matovič-kabinet valódi próbatétele azonban a belső kohézió megteremtése lesz, a döntési folyamat felgyorsításának, a határozott válságkezelésnek ez elengedhetetlen feltétele.

A következő hetekben a koalíciónak, ha kell, személycserékkel, ki kell alakítani egy olyan konstellációt, amelyben a jelenleg széthúzó érdekek a leginkább összeegyeztethetők. Kérdés, hogy mindez megvalósítható-e Igor Matovič vezetésével, mint ahogy az is kérdés, nélkülözni tudja-e tulajdonképpen egyetlen karizmatikus politikusát a legnagyobb kormánypárt a politikai jövőjének beáldozása nélkül.

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2021/01-es számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.