lapajánló
Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. június 5., 08:36

Berényi: Csak annyit foglalkoznának velünk is, mint az LGBTI-közösséggel!

A Joj24 csatorna az európai parlamenti választásokra készülve vitaestek sorozatát rendezte meg, amelyek sorába kedden, június 4-én, Berényi József, a Magyar Szövetség párt listavezetője is meghívást kapott. Ahogy azt a műsorvezető Adam Zavřel elmondta, a meghívást az AKO közvélemény-kutató intézet április végén végzett listája alapján végezték, s Berényin kívül a vitában szerepelt még Miriam Lexmann (KDH), Richard Sulík (SaS) és Rudolf Huliak (SNS). Lexmann és Sulík szintén pártjuk listavezetői.

Berényi a JOJ TV-ben
Fotó: reprofotó

A magyar politikus mindjárt az első kérdéskört – a pártok célkitűzéseinek és programjainak ismertetése – jól vette, hiszen a Berényi előtt szóló Sulík abban az értelemben nyilatkozott, hogy tényleges programmal egyedül csak pártja, az SaS készült a június 8-ai európai parlamenti választásokra.

Ezt Berényi mindjárt meg is cáfolta, elmondva, hogy a Magyar Szövetség ugyanolyan komolyan vette ezeket a választásokat és programot készített céljairól és elképzeléseiről. Ezek közül kiemelte a béketárgyalások mielőbbi megkezdésének igényét, továbbá a bevándorlókról való tagállami szuverén döntés fontosságát. Ez nem szabad, hogy bármiféle kierőszakolt szolidaritásként legyen feltüntetve, valamint említette az uniós alapokból származó támogatások még hatékonyabb és célzottabb felhasználhatóságát.

Elmondta azt is, hogy a kohéziós alapok jelentette anyagi forrásokat az Európai Unió egyik fő pozitívumának tartja a légiessé vált határok és a szabad külföldi munkavállalás és tanulás lehetőség mellett. Berényi a realitások talaján maradva azt is elmondta, tudatában vannak, hogy a legjobb esetben is 1 vagy 2 képviselőt tudnának Brüsszelbe küldeni, azaz nem a Magyar Szövetség lesz az, aki a fentebb említett célok elérését biztosítja. Az azonban tagadhatatlan, hogy e célok eléréséhez hozzájáruló segítséget tudnak nyújtani. A magyar közösséget képviselő párt választási programjával kapcsolatosan külön kiemelte, hogy vélhetően egyedüli indulóként, részét képezi a nemzeti kisebbségi közösségek uniós jogi kereteinek megteremtése.

S az ezt kísérő passzív brüsszeli érdeklődéssel kapcsolatban hozzátette, már azzal is elégedettek lennének, ha annyi figyelmet kapnának, mint az LGBTI közösségekkel kapcsolatos témák.

Nem létezik kierőltetett szolidaritás

A műsorvezető külön kérdésként visszatért még az illegális migráció témájához, amelyet illetően a vitázók szinte egy emberként értettek egyet abban, hogy az országokra erőltetett kvótákat, főleg az azzal járó mintegy 20 ezer eurós személyenkénti büntetéssel együtt, el kell utasítani.

Berényi hozzátette, hogy ilyen kierőltetett szolidaritás nem létezik. Egyetértett Sulíkkal és Huliakkal, hogy a problémát legjobb annak keletkezési helyén, a Közel-Keleten vagy Észak-Afrikában kezelni. Ráadásul Szlovákiának a történelem folyamán nem adódtak olyan közvetlen tapasztalatai az ottani lakossággal, mint néhány nyugat-európai országnak.

Abban is egyetértés volt a meghívottak között, hogy külön kell kezelni az illegális migrációt és a reális munkaerőpiaci igényeket betölteni képes vendégmunkásokat. Berényi határozottan kijelentette, hogy a Szlovákiában lévő mintegy 130 ezer ukrán menekült világosan jelzi, hogy az ország készen áll a humanitárius segítségre, azt azonban nem lehet semmilyen büntetések kilátásba helyezésével kierőszakolni, s hozzátette, hogy a hollandiai Geert Wilders megerősödésével arra is van már példa, hogy a nyugat-európai szemléletmódon is lehet változtatni.

A Green Deal kritikája

Richard Sulík rámutatott, hogy a Green Deal néven ismert klíma-, környezet- és természetvédelmi alapokon álló, mintegy 70 jogszabály együttese olyan ambiciózus célokat fogalmaz meg, amely rendkívüli módon rontja az EU konkurenciaképességét, hiszen a Green Dealben megfogalmazott célok elérése ezer milliárdos nagyságrendű források szükségességét tételezi fel.

Berényi a sokszor kivitelezhetetlen elképzelések mellett azoknak a mezőgazdaságot érintő kihatásairól is beszélt, s megfogalmazta az a reményét, hogy az EU visszatér a kiindulási alapokhoz, amelyek a tagországok partneri viszonyából indulnak ki, s nem ráerőltetni próbál az egyes országokra bizonyos elképzeléseket.

Ahogy mondta, jelenleg Brüsszel a progresszív Párizs és szocialista Berlin szolgálatában áll főképpen.

A védelmi politikáról

A műsorvezető önálló európai hadsereg felállítására vonatkozó kérdésére a Magyar Szövetség listavezetője kijelentette, hogy teljesen szükségtelen párhuzamos struktúrák kialakításán gondolkodni. Ennél sokkal célszerűbbnek tartja a NATO európai és keleti szárnyának megerősítését, illetve működésének optimalizálását, ami akár nagyobb önállóságot is jelenthez az Észak-Atlanti Szövetségen belül.

Azt viszont, hogy egy ország – a műsorvezető szerint Lengyelország – vezetése alatt működjön minden tagállam közös hadereje kizártnak tartja, hiszen minden területen az ott legnagyobb jártassággal és lehetőségekkel rendelkező országnak kell a vezetést vinnie.

Oroszország ne Ungváron kezdődjön!

A részvevők külön kitértek az ukrajnai orosz agresszió megoldásának kérdésére, bár a mindegyikük rendelkezésére álló 10 perces időkeret ekkor már jócskán megcsappant.

Berényi szinte távirati stílusban pontosan összefoglalta pártja vezérgondolatait, amelynek lényege, hogy két év háborúskodás megmutatta, hogy még a nyugati fegyverekkel sem lehetett kiszorítani Oroszországot Ukrajna területéről, s ezért a legfőbb cél a béketárgyalások mielőbbi elkezdése, már csak azért is, hogy a konfliktus ne szélesedjen ki, s Oroszország ne Ungváron kezdődjön.

A vita végén már csak néhány röviden megválaszolható kérdésre maradt idő, ezek során Berényi a következő válaszokat adta:

  • bár pártjuk az Európai Néppárt tagja, sok kérdésben az Európai Konzervatívok és Reformisták frakciója közelebb áll hozzá
  • nem támogatna az EU-ból való kilépésről szóló népszavazást
  • nem támogatná a szlovák korona, mint fizetőeszköz újbóli bevezetését
  • inkább támogatná, mint ellenezné az orosz sportolók részvételét az olimpián (semleges zászló alatt), akárcsak az orosz KHL-ben játszó jégkorongozók meghívását Szlovákia válogatottjába.
  • nem támogatná az Európai Egyesült Államok létrehozását

A vita végén rövid üzenetet küldhettek a jelöltek a választóknak, s ebben Berényi, szemfüles módon egy magyarul elmondott részt is elhelyezett. Ennek szó szerinti szövege a következő:

Tisztelt Magyar Választópolgárok! Ma az összetartozás napja van, június 4-e. Az Európai Parlamentben együtt lehet minden magyar közösség, a magyarországi és a határon túli magyarok, ezért kérem, hogy menjenek el szavazni, hogy együtt lehessünk az Európai Parlamentben! Köszönöm szépen!”

A vitáról általában véve el lehet mondani, hogy Berényi nem hogy alárendelt szerepet játszott volna, hanem talán a vita legmeggyőzőbb résztvevőjének bizonyult a szokatlanul laza Sulík és a vaskalaposnak tűnő Lexmann mellett. Az SNS-t képviselő Huliak pedig elmondta, hogy ő igazából nem akar az Európai Parlamentbe bejutni, s megválasztása esetén nem veszi át mandátumát. Megszólalásai ennek megfelelően egy jókedélyű műkedvelő hangulatát idézték.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.