2021. november 26., 07:49

Alkotmányos-e a kötelező oltás? Mészáros Lajost kérdeztük

A korábbi alkotmánybírót a koronavírus elleni kötelező oltások lehetőségéről, az esetleges kormányzati döntés alkotmányosságáról kérdeztük.

Mészáros Lajos
Fotó: Matus Tibor

Bár a Heger-kabinet a november 25-től hatályos országos lezárás mellett egyelőre nem döntött a koronavírus elleni védőoltás kötelezővé tételéről, ilyen irányú kormányzati döntés már régiónkban sem lenne példa nélküli. Az Alexander Schallenberg vezette osztrák kabinet a múlt héten a járványügyi szigorítások mellett, nyugati szomszédunkban jövő év február elsejétől általánosan kötelezővé tette a vakcina felvételét.

Alkotmányossági teszt

Mészáros Lajos alkotmányjogászt arról kérdeztük, ha hasonló döntés születne Szlovákiában, az kiállná-e az alkotmányosság próbáját.

A korábbi alkotmánybíró kérdésünkre határozott igennel felelt, de indoklásában hozzáfűzte, egy ilyen döntésnek mindenképpen szükségesnek és arányosnak kell lennie – vagyis meg kell felelnie az ún. alkotmányossági teszt kritériumainak.

A szükségesség szempontja azt jelenti, a fennálló egészségügyi veszélyhelyzet indokolja-e a vakcina kötelezővé tételét. Mivel Szlovákiában a kórházak túltelítettsége miatt jelenleg humanitárius katasztrófa fenyeget, a kialakult helyzet igazolja a döntés szükségességét – állítja Mészáros, arra hivatkozva, hogy a kötelező vakcináció bizonyítottan emberéletek sokaságát mentette meg a múltban és a jelenben.

Két alapvető szabadságjog ütközik

Az alkotmányjogász szerint ugyanakkor legalább ennyire fontos az arányosság kritériumának figyelembevétele, hiszen a kötelező oltás bevezetése esetén két alapvető szabadságjog ütközik.

A mérleg egyik serpenyőjébe az egészséghez való jog, a másikba pedig az önrendelkezés joga kerül – húzza alá Mészáros, aki szerint

bár az egészséghez való jog az egészségügyi válsághelyzetben prioritást élvez, arra kell törekedni, hogy az önrendelkezés joga a kötelező oltás esetén a lehető legkisebb mértékben sérüljön.

Mészáros hangsúlyozza, nem lehet elvitatni az emberek jogát arra, hogy szabadon rendelkezzenek a testükről – vagyis gyakorolják az önrendelkezés jogát – érvel a korábbi alkotmánybíró, arra emlékeztetve, hogy az ember szabadon dönti el, ha panaszai vannak, orvoshoz fordul-e. Ugyanakkor, hangsúlyozza az alkotmányjogász, az államnak kötelessége megvédeni a polgárai életét, egészségét – ezzel indokolható, hogy a pandémia idején az egészséghez való jog érvényre juttatása az elsődleges.

Mészáros Lajos
Fotó:  Matus Tibor
Csak, ha nem áll rendelkezésre kevésbé invazív eszköz

A volt alkotmánybíró aláhúzza,

a kötelező oltásról szóló döntés az arányosság szempontjának csakis abban az esetben felel meg, ha nem áll rendelkezésre egyéb olyan társadalmi, tudományos és jogi értelemben kevésbé invazív eszköz, ami hasonló eredményességgel tartóztatná fel a járvány terjedését.

Mészáros szerint jelenleg ez a helyzet fennáll, hiszen a szakértők egybehangzó véleménye szerint a vakcináknál nincs hatékonyabb eszköz a fertőzés terjedésének megállítására.

Az alkotmányjogász szerint, ha a kormány dönt a kötelező oltások bevezetéséről, és a vakcina felvételét megtagadók szankcionálásáról, meg kell határoznia a kivételeket is. Mészáros szerint erre azért van szükség, mert a társadalmon belül biztosan vannak olyanok, akiknek egészségügyi okokból ellenjavalt a koronavírus elleni védőoltás felvétele, és esetleg külön csoportot és kivételt képezhetnek azok a személyek is, akik már túlestek a Covid-19 betegségen, és szervezetük, hasonlóan a vakcina hatásához, ellenanyagot termel.

A kötelező oltás nem idegen a joggyakorlattól

A korábbi alkotmánybíró hangsúlyozza, a kötelező oltások nem idegenek a szlovákiai és a nemzetközi joggyakorlattól. A kérdésben a közelmúltban állást foglalt az Emberi Jogok Európai Bírósága is, hangsúlyozva, hogy az állam a kötelező oltásról szóló döntéssel legitim módon juttatja érvényre a polgárai jogát egészségük megőrzéséhez.

Mészáros hozzáteszi, Szlovákiában is érvényben van a gyermekek kötelező oltása, a jelenlegi törvényi háttér azonban a felnőttek számára előírt kötelező vakcinációt is lehetővé teszi. Vagyis a kötelező oltás elrendelése új törvény megalkotása vagy a jelenlegi szabályozás módosítása nélkül is lehetséges – emeli ki Mészáros, hozzátéve, hogy

még ha alkotmányossági aggály merülne is fel a kérdésben, az Alkotmánybíróság döntéséig a kötelező oltásról szóló jogszabályt végre kellene hajtani.

Mészáros szerint bár a taláros testület minden bizonnyal zöld utat engedne a kötelező oltásoknak, várakozása szerint azonban születne olyan különvélemény, ami az intézkedés aránytalanságával érvelve szembe menne a döntéssel. A volt alkotmánybíró fontosnak tartja, hogy hasonló jogi viták, nehezen feloldható dilemmák esetében a különvélemény is megfelelő súlyt kapjon, hiszen nemcsak a jogalkotást színesíti, hanem annak legitimitását erősíti.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.