2024. augusztus 25., 10:48

A vízművek a melegvízben megjelenő Legionella baktériumokra figyelmeztet

A Pozsonyi Vízművek (BVS) a melegvízben jelen lévő Legionella baktériumra hívta fel a figyelmet.

Másra is hajaz
Illusztráció
Fotó: Archívum/ma7

A baktérium a legionárius-betegség néven ismert fertőzés okozója és a tüdőt támadja meg, a tüdőgyulladáshoz hasonló tünetekkel.

Erről a TASR-t Matúš Stračiak, a BVS marketing- és kommunikációs osztályának vezetője tájékoztatta.

Ez egy olyan baktérium, amely a meleg vizet kedveli, és ebben szaporodik. A szervezetbe a szennyezett vízből, például zuhanyzáskor keletkező aeroszolok belélegzésével jut be”

- magyarázta Stračiak.

Megjegyezte, hogy a meleg víz 45 Celsius-fok alatti felmelegítése elektromos bojlerekben vagy víztárolókban növeli a baktérium elszaporodásának kockázatát.

A baktérium általában nem jelent egészségügyi kockázatot, de ez nem minden esteben igaz az immunhiányos emberekre.

Ha a laboratóriumi elemzés kimutatja a Legionella baktérium jelenlétét, termikus vagy kémiai fertőtlenítést alkalmaznak”

- magyarázta Stračiak.

Ideális esetben ajánlatos a vizet rövid ideig 70 Celsius-fok fölé melegíteni. Ugyanakkor rendszeres időközönként ellenőrizni kell a baktérium jelenlétét is.

Háttérinformáció

A legionárius-betegség vezető klinikai tünete a üdőgyulladás (pneumónia), amely magas lázzal és változatos extrapulmonális tünetekkel társulva gyakran életveszélyes állapot kialakulásához vezet. A betegség jelei a láz, hidegrázás és köhögés, ami lehet száraz vagy hurutos. A betegség 2-10 napos lappangási idő után influenzaszerű tünetekkel kezdődik, majd 12-48 óra múlva hidegrázás, magas láz és fokozódó erősségű, száraz köhögés jelentkezik. A 2-3. naptól kezdődően a tüdőgyulladás tünetei dominálnak. Kialakulhat nehézlégzés, tachypnoe. Gyakoriak a központi idegrendszeri és gasztrointesztinális tünetek, úgymint fejfájás, fáradékonyság, étvágytalanság, szédülés, hasmenés és hányás. A legionáriusbetegségből gyógyult betegek még hónapok múlva is gyengeségről, fáradékonyságról panaszkodhatnak. A diagnózist megnehezíti, hogy a legionárius megbetegedést nehéz elkülöníteni egyéb pneumóniától. Csupán a radiológiai kép alapján a legionáriusbetegség nem azonosítható; egyéb tesztek elvégzése is szükséges a diagnózis felállításához.

Legionellákat tartalmazó aeroszolok az épített vizes környezetek teljes spektrumából származóan kimutathatók, így használati vízrendszerek, hűtőtornyok, pezsgőfürdők, szökőkutak, permetezők, kerti locsolók, nagynyomású vizes tisztítók, tűzoltásra alkalmas sprinkler rendszerek, párásítók, fogászati székek és lélegeztető készülékek is lehetnek a kórokozót terjesztő közegek a korábban elsődleges forrásnak tartott, nem megfelelően installált, üzemeltetett, és/vagy karbantartott klímaberendezések mellett.

A különböző, az épített vizes környezetekben a legionellák szaporodását befolyásoló tényezők közül a víz hőmérséklete a legmeghatározóbb. A L. pneumophila optimális szaporodási hőmérséklete 32–42°C között van. Használati melegvízrendszer esetében a teljes rendszerben 60°C-nál folyamatosan magasabban tartott használati melegvíz hőmérséklet és a végkifolyókon 55°C-nál melegebb víz szignifikánsan csökkenti a Legionella spp. növekedését és kimutathatóságát.

A megelőzés során a legfontosabb mindenekelőtt a pangó vízterek minimalizálása. Amennyiben a pangás nem elkerülhető, fontos a környezetünkben lévő pangó vizek, illetve az ezekkel szennyezett szerelvények, tartósan nedves felületek fertőtlenítése, a vizes helyiségek csaptelepeinek, szanitereinek tisztán tartása, illetve a használati melegvíz hőmérsékletének 55°C felett tartása.

Légkondicionáló berendezés használata esetén feltétlenül fertőtlenítendő a berendezés párásító szekciójának víztartálya, amennyiben hideg víz porlasztásával működik. Háztartási klímáknál nem létezik ilyen. Tisztán kell tartani a légcsatornákat, valamint a hőcserélő felületeket. Fertőtleníteni kell a helyiségek közelében lévő, pangó vizet tartalmazó esővízgyűjtőket, díszkutakat, medencék vizét és az ezeket körülvevő nedves felületeket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.