2021. augusztus 9., 15:04

A tátrai tigrissel együtt kimúlnak a nyugdíjak is? Reformok nélkül alacsony nyugdíjak várhatók Szlovákiában

Amikor Robert Fico kormánya 2013-ban rendbe akarta rakni a II. nyugdíjpillért, a szakemberek nem győztek csodálkozni. A megtakarításokat akkor a kevésbé jövedelmező ún. garantált alapokba helyezték át, Fico szerint ugyanis az emberek megérdemlik a „biztonságot”. Csak éppen azt felejtette el közölni velük, többet ér, ha otthon a párnába dugva tartják a pénzüket, mint kötvényekben. Az ezekből származó hozam ugyanis még az inflációt sem képes megelőzni, de ha mégis, akkor az illetékek elnyelik a nyereséget.

201705291229410.0000000000000000000001a_nyugdij.jpg

Azóta már eltelt nyolc év, és a kis gondból aránylag nagy lett. A nyugdíj-előtakarékoskodó ügyfelek túlnyomó részének ugyanis még mindig a garantált alapokban van a pénze. Ami több száz vagy ezer eurótól fosztja meg őket annak ellenére, hogy nem kellene, írja a pravda.sk portál. Ezen szeretne most Milan Krajniak (Sme rodina) munkaügyi miniszter változtatni.

Az előzetes információk szerint azt szeretné, ha az emberek visszakerülnének a „megfelelő alapokba”, főleg azok, akik Fico „biztonságot ígérő” rendelkezését követően nem tették meg ezt, amikor már lehetett.

Azoknak a többsége, akik azóta semmit sem kezdtek a második pillérben lévő megtakarításaikkal, még viszonylag fiatal, messze van még a nyugdíjuk, így a pénzüket áthelyezhetnék nem garantált alapokba, amelyek évente akár 10 százalékot is hozhatnak. A bukás kockázata ott ugyan nagyobb, de a nyugdíj-előtakarékoskodás tulajdonképpen hosszútávfutás. Amit egy bizonyos időszak alatt elveszítenek, az általában később visszatér. Végül az állam is behúzza a féket, tíz évvel a nyugdíjazás előtt a megtakarításokat ugyanis garantált alapokba helyezi át.

Nem a megfelelő alapokban van az emberek nagy részének a pénze

A garantált alapokban jelenleg 1,2 millió ügyfél teljes megtakarítása vagy annak egy része van az 1,6 millió ügyfélből. Pedig a különbség a hozamokban nem elhanyagolható. Csak a tavalyi évet figyelembe véve a garantált alapokban lévő megtakarítások feleannyi felértékelődést értek el, mint az index- vagy részvényalapok.

A munkaügyi tárca szerint több elemzés is azt mutatja, hogy az előtakarékoskodók nagy része nem rendelkezik optimálisan megválasztott stratégiával a második pillérben lévő vagyonának felértékelésére.

Krajniak tárcája szerint az előtakarékoskodó ügyfelek pénzének egy része fokozatosan áthelyezhető lenne a kockázatosabb befektetési alapokba, az ügyfelek kora alapján. Elsősorban azok jöhetnek számításba, akik esetében közép- vagy hosszabb távon esély van a nagyobb vagyonfelértékelődés elérésére. Az azonban, hogy hogyan szeretné a miniszter mindezt megvalósítani, egyelőre nem világos.

Krajniak politikai próbái

Krajniakot tehát két politikai próba is várja még ebben az évben.  Az egyik nagyobb mennyiségű megtakarítás áthelyezése a megfelelő alapokba, aminek több módja is van, de egyik sem lesz ezek közül politikai szempontból népszerű. Az egyik megoldás az lenne, hogy csak az új járulékokat helyeznék nem garantált alapokba. De ez a megoldás, csak néhány év múlva oldaná meg a gondot. A másik megoldás a második pillérben lévő megtakarítások masszív áthelyezése lenne, vagy kisebb részletekben, vagy pedig egyszerre.

Mivel azonban a leendő nyugdíjasok magánpénzéről van szó, az ügy nagyon érzékeny. Nem beszélve arról, hogy alapjában véve több milliárd euró áll jelenleg nem megfelelő alapokban,

így a miniszter szándékával az emberek vonakodása áll majd szemben, akiknek egy részét az ellenzék cselekvésre és ellenkezésre késztetheti.

Nagy meglepetés lenne ugyanis, ha a kormány és a miniszter ellenzői nem lépnék meg ezt a lépést. Persze, a megtakarításaik áthelyezésére Krajniak akár fel is szólíthatná az embereket, de a hatás valószínűleg nagyon elhanyagolható lenne.

Krajniak másik próbája az önmegtagadás lesz. Többször is elismerte ugyanis, hogy nem nagy rajongója a második pillérnek. Sajnálatára azonban már 1,6 millió ember belépett a második pillérbe. Ezeknek el kell majd mondania az igazat arról, hogy Fico lépése annak idején hiba volt, megfelelőképpen szabályoznia kell a második pillért, és helyre kell hoznia a politikai elődei által okozott többi kárt is. A populizmus ugyanis nagyon egyszerű dolog. Sokkal nehezebb népszerűtlen, ám gazdaságilag jó döntéseket hozni az emberek számára, véli a pravda.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.