2022. március 22., 14:15
Frissítve: 2022. már. 22. 16:44

A kormány idén 365 millió euróval többet fordít az egészségügyre

Sajtótájékoztatót tartott Igor Matovič pénzügyminiszter és Vladimír Lengvarský, az egészségügyi tárca vezetője.

kormány
Fotó: TASR/AP

A kormány idén 365 millió euróval többet fordít az egészségügyre. Az állami biztosítottak után fizetett magasabb összeg 100 millió euró többletet jelent. Az állami Általános Egészségbiztosító alaptőkéjét 120 millió euróval emelik. További 145 millió eurót hoz a magasabb díjbevétel. Ezt egy keddi sajtótájékoztatón jentette be Igor Matovič (OĽANO) pénzügyminiszter.

Matovič hozzátette: az állami egészségbiztosításnak ilyen mértékű pénzbeli támogatásra van szüksége a megfelelő egészségügyi ellátás biztosításához.

Az egészségügynek szánt állami támogatás emelésével a kormány az ún. bérautomatából következő fizetésemelésre reagál, konkrétan a 350 eurós év végi prémiumot és a 7 eurós ún. COVID jutalmakat említette. Az általános fizetésemelés feltétele Lengvarský szerint a biztosítókkal kötött szerződések újratárgyalása és a kórházak jó menedzselése. 

A tárcavezető úgy véli, a refinanszírozás megoldhatja az egészségügyi szolgáltatók elégedetlenségét is, akik azzal fenyegetőznek, hogy felmondják az egészségbiztosítókkal kötött szerződéseiket. "Igyekeztünk úgy növelni a költségvetést, hogy a munkáltatók és az egészségügyi szolgáltatók által támasztott valamennyi igényt jelentős mértékben kielégítsük" - fűzte hozzá.

Vladimír Lengvarský (OĽANO-jelölt) egészségügy-miniszter szerint a mai megállapodás csak a kezdet. Olyan intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyek lehetővé tennék a pénz jobb elosztását az egyes biztosítótársaságok között, valamint azt, hogy a betegeknek szánt pénz valóban eljusson hozzájuk. "Minden meghozott és meghozandó intézkedés célja az egészségügyi szakemberek munkájának nagyobb megbecsülése, valamint a betegek színvonalasabb ellátásának biztosítása" - szögezte le.

A kórházak, a mentőszolgálatok, a szakszervezetek és a betegek képviselői többször is szorgalmazták az egészségügy utófinanszírozását. A kisebb és a közepes kórházak képviselői kilátásba helyezték, hogy a forráshiány miatt felmondják a szerződésüket az állami, sőt akár az összes egészségbiztosítóval. A szakrendelővel rendelkező orvosok sem zárták ki, hogy megszüntetik az együttműködést az Általános Egészségbiztosítóval.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.