2024. június 24., 12:41
Frissítve: jún. 24. 19:11

A jelenlegi választási rendszer Szlovákia déli és keleti országrészeire hatványozottan hátrányos

A TA3 televízió hétvégi politikai vitaműsorában Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter kijelentette, pártja fel fogja vetni a választási rendszer megváltoztatásának a gondolatát a kormánykoalícióban. A kijelentésre a Magyar Szövetség is reagált.

EP-választás
Fotó: TASR

Šutaj Eštok véleménye szerint a választási rendszer megváltoztatása jó lehetőség lehet arra, hogy a politikát visszahozzák az emberekhez. mint mondta, a választási kerületek számáról is tárgyalni kell, szerinte minden egyes kerületnek kellene, hogy legyen egy-egy politikai képviselője Pozsonyban, mert „így könnyebben áthelyezhető a megoldandó problémák súlypontja". A KDH nyolc választási körzetet támogatna, amelyeket a megyehatárok alapján jelölnének ki. Minden választási kerületben a szükséges számú képviselőt választanák meg, összesen 150-ig.

A kijelentésre a Magyar Szövetség sajtóközleményében úgy reagált, üdvözöli a választási rendszer átalakítására irányuló szándékot.

A jelenlegi rendszer ugyanis nem veszi figyelembe a regionalizmus elvét, Szlovákia déli és keleti országrészeire nézve hatványozottan hátrányos. A Magyar Szövetség a 2023-as parlamenti választások során 4 déli megyében (Nagyszombat, Nyitra, Besztercebánya, Kassa) haladta meg az 5 százalékos eredményt, és ezekből Nagyszombat és Nyitra megyében 10 százalék felett teljesített.

Ennek a jelentős számú választónak jelenleg nincs képviselete a parlamentben. Ebben a témában mindenképpen szükség van a szakértői vitára, amelyben részt kívánunk venni” – áll a magyar párt sajtónyilatkozatában. 

Az SaS elutasítja több választókerület létrehozását

Az SaS elutasítja, hogy az országos választókerület helyett több választókerületet vezessenek be Szlovákiában. Azzal érvel, hogy ezáltal nem lennének egyenértékűek a választók szavazatai, több szavazat veszne el, és politikai hátsó szándékot lát a törvényjavaslat mögött.

Éppen ezért felszólította a szintén ellenzéki KDH-t, hogy ne támogasson ilyen módosításokat a választójogi törvényben.

Nem állja meg a helyét az az érv, hogy ez egy demokratikusabb választási rendszer lenne és javulna a parlamenti képviselet. Mivel a törvények az ország egész területén érvényesek, a szavazóknak jogában áll országos képviselőket választani. Az sem igaz, hogy egy adott kerületből származó képviselő többet tehet a saját régiójáért, mint mások, ezt azoknak a kelet-szlovákiai smeres képviselőknek a tevékenysége is cáfolja, akik hosszú évek óta parlamenti képviselők, de egyáltalán nem tettek semmit a keleti régiókért

– jelentette ki Branislav Gröhling, az SaS elnöke.

A párt szerint politikai hátsó szándék húzódik a javaslat mögött, és a változás csakis a Smer-SD-nek kedvezne, mert ezáltal sokkal több mandátumot szerezne.

A párt ezért felszólítja a KDH-t, hogy ne támogasson ilyen törvénytervezetet, és ne dőljön be a kormánykoalíciónak.

Egy ilyen módosítás nem segítené a képviseleti demokráciát Szlovákiában

– zárta Gröhling.

A PS szerint a változtatás a jelenlegi kormánypártok hatalmát biztosítaná be

A Progresívne Slovensko nem támogatja a választási rendszer megváltoztatását. A párt elnöke, Michal Šimečka kijelentette, hogy az esetleges változások a jelenlegi kormánypártoknak kedvezne, ezzel ugyanis bebetonoznák magukat a hatalomba.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.