lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2018. november 30., 09:41

Aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére…

Így szól valahogy a kissé bugyuta gyerekes dalocska, gyermekmondóka. Nos, könnyen lehet, hogy a migrációs ENSZ-paktum elutasításának megszavazását követően Vörös Péter, a Most-Híd parlamenti képviselője tegnap este rétes nélkül maradt, mivel szlovák kollégájával, Eduard Adamčíkkal együtt, egyedüli magyarként megszavazta a csatlakozás elutasítását. A vegyes párt többi parlamenti képviselője ezúttal tartózkodott a szavazás során, ami már némi előrelépést jelent az előző üléshez képest, hiszen Andrej Dankónak, a parlament elnökének leváltására irányuló procedúra során nem is szavaztak, mintha ott se lettek volna.

Vörös Péter

Vörös Péter, az MKP egykori országos titkára, majd később a Most-Híd alapító tagja, egyik stratégája, Bugár Béla egykori hűséges szövetségese nem első alkalommal hívta fel magára a figyelmet pártjától eltérő véleményének hangoztatásával. Már 2012-ben szembefordult a vegyes párttal a képviselő, amikor az egyik magyar tannyelvű komáromi alapiskola meghiúsult támogatása kapcsán kijelentette:

Nem kívánok többé egy olyan párt elnökségi tagja lenni, amelyik ígér, de az ígéreteit nem tudja betartani, miközben a lehetőség ott volt a kezünkben.

Az eset kapcsán le is mondott a párt országos elnökségében viselt tisztségéről, amit a következőképpen indokolt meg:

„Számomra a magyarság ügye, a kisebbségi jogaink melletti határozott és egyértelmű kiállás kulcsfontosságú és ehhez kell megnyernünk a velünk együtt gondolkodó szlovákokat.

Sokáig úgy gondoltam, hogy ez az alapállás a párton belül képviselhető, hiszen mindannyian ugyanazt akarjuk, ugyanazért dolgozunk. Mára be kellett látnom, hogy erre a fajta gondolkodásra a párt vezetésében nincsen igény.

Vörös Péter a 2012-es parlamenti választásokat követően is sajátos véleményének adott hangot, mintha teljesen kívülállóként értékelné a választásokat:

Meggyőződésem, hogy a két, magyar érdekeket felvállaló pártnak meg kell találnia az egymáshoz vezető utat, mert a szlovákiai magyarokat nem lehet még egyszer olyan helyzetbe hozni, hogy tanácstalanul álljanak az urnák előtt, vajon kit válasszanak.

„Az üres gesztusok, az alibikeresés, a másikra mutogatás ideje lejárt. Azzal, hogy a Híd ellenzékbe került, az MKP pedig ismét parlamenten kívül maradt, az egyetlen lehetséges út, hogy elgondolkodjanak, hogyan fognak tudni együttműködni a jövőben.”

Mindezek ellenére Vörös Péter a pártfedélzeten maradt, 2016-ban újra parlamenti mandátumhoz jutott Most-Híd színekben. Újabb sajátságos véleménynyilvánításra 2018 tavaszán, a magyarországi parlamenti választásokat követően ragadtatta magát egy FB-os bejegyzésében:

„Az, hogy a Fidesz immár a harmadik választáson és most igazán magas választási részvétel mellett kapott kétharmados felhatalmazást, nem a véletlen műve. Nagyon sok munka, egyértelmű, egy irányba ható, koherens politizálás, egy karizmatikus, történelmi távlatokban gondolkodó politikai vezető és még valami: együttgondolkodás a választókkal.

Van mit tanulnunk tőlük!”

Miközben a Most-Híd vezérkara az ismert okok miatt egyáltalán nem volt elragadtatva a Fidesz-KDNP újabb kétharmados választási győzelmétől. Ezt bizonyította Bugár Béla pártelnöknek akkori nyilatkozata is, amely nem a felhőtlen öröm megnyilvánulása volt a magyarországi parlamenti választások eredménye kapcsán:

Akár elégedettek vagyunk a voksolás eredményével, akár nem, tiszteletben tartjuk a magyar választópolgárok döntését.

Legutóbb pedig a migrációról szóló ENSZ-megállapodáshoz való csatlakozás parlamenti elutasítása során képviselt pártjától eltérő véleményt a képviselő. Csaknem háromnapos vita után 90 szavazattal, köztük Vörös Péterével is utasította el a 150 fős szlovák törvényhozás (15 nem voks ellenében, 31 tartózkodás mellett) az ENSZ dokumentumot. A Most-Híd többsége viszont ezzel a parlamenti szavazással is megerősítette eredeti bevándorláspárti álláspontját.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.