lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. június 15., 20:01

XVII. Tokaji Fesztivál - hőség a keleti végeken

Borsiban június 15-én immár 17. alkalommal rendezték meg a Tokaji Fesztivált. Igaz, ezúttal nem a kastély történelmi falainak szomszédságában, hiszen azt a magyar kormány támogatásával épp felújítják, hanem a helyi futballpályán. A hőmérő higanyszála ezen a napon a keleti végeken is az egekbe szökött, valószínűleg ez is szerepet játszott abban, hogy a fesztivál megnyitásakor, 15 órakor, több volt a fellépő, mint a közönség.

magyar-borlovag.jpg
Galéria
+14 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

A fesztivál szervezője immár sokadszor a Bodrogközi és Ung-vidéki Közművelődési Intézet volt, a rendezvény védnöke pedig a megye elnöke, Rastislav Trnka, aki idén személyesen nem vett részt az eseményen. Helyette Jana Knežová, Kassa megye Kulturális Osztályának vezetője köszöntötte a megjelenteket, valamint Borsi Község polgármesterasszonya.

Borsi polgármestere
Borsi polgármestere
Fotó:  Zsebik Ildikó

A két nyelven zajló rendezvény ceremóniamestere Illés Oszkár, a kassai Thália Színház színművésze volt.

A köszöntők után a borlovagrendek képviselőinek bemutatkozása vette kezdetét. Elsőként az Európai Borlovagok Magyarországi Rendje kapott szót. Köztudomású, hogy a lovagrendek a Szentföld visszafoglalása céljából szerveződtek, de már a kezdeti időkben sem pusztán a fegyveres harc volt a feladatuk, hanem a sebesültek ellátását, a foglyok kiváltását és a szent helyek zarándokútjainak biztosítását is szolgálták. Rendjük alapvető célkitűzése az, hogy az ember küzdelmes életútján – a legszebb lovagi erények felélesztése mellett – a bor közösségteremtő és szakrális jellegének tisztelete által enyhülést és feloldódást nyújtsanak.

az érdeklődők
az érdeklődők
Fotó:  Zsebik Ildikó

A „szőlő termésének és az emberi munka gyümölcsének” a hazai és az európai kultúrában mindig alapvető szerepe volt.

Ennek kultuszát, kultúráját akarják föleleveníteni, hogy a korunk frusztrációinak kiszolgáltatott embert kiragadják a hétköznapok világából, közös ünnepeik örömében részesítve. Másodikként az István Nádor Borlovagrend képviselője mutatkozott be. 1999-ben Lillafüreden 16 jó bort kedvelő, s részben termelő hölgyek és urak közös elhatározással alakították meg az István Nádor Borlovagrend elődjét, a Lillafüredi Bortársaság Clubot.

Céljuk a bor, a gasztronómia, a kultúra és a turizmus kapcsolatának fejlesztése, ápolása.

2002-ben a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének tagjai lettek, és ma már több mint 100-an viselik az István Nádor Borlovagrend lovagja megtisztelő címet. A borászok mellett neves előadók, művészek, orvosok és egyházi méltóságok is vannak soraikban. A Tarnow-i Borlovagrend Lengyelországból érkezett, képviselőjük ennek ellenére magyarul köszöntette a közönséget. Beszélt arról a szokásról, mely szerint a leány gyermek megszületésekor illik az adott év borterméséből félretenni, és azt csak a lány férjhez menetele napján szabad megkóstolni.

Borlovagrendek bemutatkozása III.
Borlovagrendek bemutatkozása III.
Fotó:  Zsebik Ildikó

Nagyon büszkék arra, hogy sikerült bejutniuk a magyar borlovagok társaságába,

céljuk az István Nádor Borlovagrend megtisztelő tagságának elnyerése. A dicsőszentmártoni Szent Márton Borlovagrend Erdélyből érkezett, 2008-ban alakultak, és a Kisküküllő menti borok népszerűsítésével foglalkoznak.

Kárpátalját a  Beregszászi Szent Vencel Borlovagrend képviselte,

de bemutatkozásuk, késésük miatt, elmaradt. A Bükkaljai Szent Márton Borrend Bogácsról érkezett. A természet bőkezűen osztogatja kincseit vidékükön, hiszen a föld mélyéből feltörő 72 C-os gyógyvíz, a napsütötte domboldalakon termelt kiváló szőlő, és a belőlük készített - páratlan klímájú borospincékben érlelt–tüzes borok évről évre odacsalogatják a pihenni, kikapcsolódni vágyókat.

A bor nagymestereinek bemutatkozását követően a színpadot táncosok, énekesek zenészek vették birtokba. A fellépők ezúttal is abból a hat országból érkeztek, amelyekben élete során II. Rákóczi Ferenc is megfordult.

Muskátli
Muskátli
Fotó:  Zsebik Ildikó

A műsort a helyi szlovák alapiskola diákjai, illetve az ugyancsak helyi Muskátli Éneklőcsoport indította, fellépett még a ČERHOVČAN Néptáncegyüttes, a ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY ŁĘCZANIE Lengyelországból, a DZHERELCYA KARPAT Táncegyüttes  Ukrajnából, ARASINDA Együttes Törökországból, TERBETE Néptáncegyüttes Romániából, illetve a magyarországi SARKANTYÚS Néptáncegyüttes.

A műsor sztárvendége a szlovák BuranoWski és a magyarországi Kovács Kati volt.

Este 20 órától pedig a hazai Metro együttes szórakoztatta a közönséget. Kísérőrendezvényben sem volt hiány. Trella Erik elhozta néhány fafaragását, bemutatkozott a Mátészalkai Népművészeti Egyesület, a Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesülete.

Bártfaiak
Bártfaiak
Fotó:  Zsebik Ildikó

Népi játékok érkeztek Balmazújvárosból, megmutatták magukat a nagyközönségnek régi mesterségek,

családi alkotóműhely, képviseltette magát a TICCE - alkotóművészek társasága. Borok és borászok érkeztek a Bodrogközből, többen hazai termékeket kínáltak, de az otthoni  ízek az ételek kínálatában is megjelentek.

magyar-borlovag.jpg
Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.