lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. október 28., 16:41

Valós történelemtudatunk erősítéséért

A Csemadok Országos Tanácsa és Ifjúsági Tagozata október 19-én, a témához méltó helyen, a Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesület várbeli termében tartotta az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából meghirdetett, Trombita harsog, dob pereg című vetélkedő döntőjét. Meglepő módon 4 szakközépiskolás és 3 gimnáziumi csapat között dőlt el a küzdelem.

Csamadok vetélkedő
Fotó: Nagy Miskó Ildikó

Lapunk jelen volt az izgalmas viadalon, amelyet Kaszás Kornél, magyarországi szerkesztő-műsorvezető, a Petőfi Program ösztöndíjasa vezetett. A Csemadok nevében a fő szervező, Görföl Jenő országos titkár és Neszméri Tünde, az Országos Elnökség ifjúsági munka koordinálásával megbízott tagja, illetve Petheő Attila, a Csemadok Komáromi Területi Választmányának elnöke a valós történelemtudat erősítését hangsúlyozták. A helyi szekeresgazdákról Lengyel Ákos történész, szekeresgazda-leszármazott tartott előadást. Az ugyancsak gazdautód, Kelemen István arról beszélt, szívesen vállalták a közreműködést a vetélkedő lebonyolításában, mert a programjuk része az ifjúság új ismeretekkel való gyarapítása.

Három csapat megosztott győzelme

A feladatok között volt történelmi totó, kérdések, képfelismerési verseny a szabadságharc pozsonyi vértanúi vonatkozásában, illetve a korabeli katonai vezetés jeles személyiségeivel kapcsolatban, továbbá két esszé megírása és előadása.

Kovács László helytörténész, a somorjai Madách Imre Gimnázium nyugalmazott tanára és igazgatója volt a zsűri elnöke, tagjai Bárdos Gábor pedagógus, Somorja volt polgármestere, valamint egy hajdani versenyző, a felvidéki származású, Magyarországon élő Limpár Péter történész-oktatásfejlesztő. 

Szokatlan végeredmény született: az egyforma pontszámot elért dunaszerdahelyi Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola TriÁsz, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium Cicavirágok és a Madách Imre Gimnázium Somorjai Nemzetőrök nevű csapata megosztott első helyen végzett. Rajtuk kívül a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola Hupikék Törpikék és Százszorszépek, a szenci Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola Honleányok, valamint az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium Magyar Honvédek nevű csapata jutott be a döntőbe. Az eredmény tehát 4:3 arányban a szakközépiskolák javára billent, bizonyítva az azokban folyó oktatás magas színvonalát.

Harminc év nagy idő

– A hazai magyar középiskolások 1993-tól vehetnek részt a történelmi diákvetélkedőkön. Három évig Emese álma címen futott a magyar őstörténetet és az államszervezés korát bemutató Kárpát-medencei verseny. Később Petőfi Sándor, Mátyás király, Szent László életművével foglalkoztunk és már nyári, tematikus, felkészítő táborok is segítik a diákvetélkedők résztvevőit. Ezek többnyire Selmecbányán valósulnak meg. Egyhetes táborainkban ismert történészek adnak elő az időszerű versenytémákról – mondta el a fő szervező, Görföl Jenő.

Neszméri Tünde Görföl Jenő
Neszméri Tünde és Görföl Jenő
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Először az internetes fordulóra került sor, amely során a megadott feladatokat megoldó, háromfős csapatok közül a legeredményesebb hetet hívták meg a komáromi döntőbe, ahol öt fordulóban bizonyíthatták a tudásukat. 

– A 21 döntőbe jutott diákot a Nemzetpolitikai Államtitkárság pályázati támogatásából közös kirándulásra visszük kiemelkedő 1848–1849-es emlékhelyekre. De már tervezzük a következő vetélkedőt, amely során két fontos évfordulóra összpontosítunk. Jövőre lesz ugyanis 75 éves a Csemadok, illetve Szenczi Molnár Albert (1574 –1634) református lelkész, nyelvtudós, filozófus, irodalmár kettős jubileumára is emlékezünk – tette hozzá a fő szervező.

Mikrofonvégen a győztes csapatok képviselői

– Javarészt odahaza készültünk ikertesómmal, Annával, és a legtöbbet Veres László történelemtanárunk mellett nagymamánk segített, aki 41 évig volt tanár. Bár apait-anyait beleadtunk, s a felkészülés miatt tiszta volt a lelkiismeretünk, a végeredménnyel kapcsolatban legoptimistábbnak Kovács Barnabás társunk bizonyult. A képfelismerés volt a legnehezebb, de örülünk annak, hogy míg a tavalyi Petőfi-versenyen a 2. helyen végeztünk, most sikerült bejutnunk az elsők közé – mondta a galántai Kerek Lilla Flóra.

A Somorjai Nemzetőrök egyik tagjára, Hloska Leventére esszéjük talpraesett bemutatása során figyeltem fel. 

Számunkra is a képfelismerés jelentette a legnagyobb nehézséget, viszont a totó könnyű volt, azzal gyorsan végeztünk. Egyrészt azért jöttünk ide, hogy játsszunk egy jót, másrészt azért, hogy a tavalyi 4. helyünkhöz képest most dobogón végezzünk, s így is lett. Mivel az idén érettségizem, ez volt az utolsó lehetőségem, ami a felkészítőnknek, Óváry Péter igazgatóhelyettesnek, a csapattársaimnak, Lengyel Ádámnak és Balázsnak köszönhetően szép gimis élmény marad.

 – Mivel Duborszky Attila tanár úrral sokat készültünk, bíztunk a sikerben. Az első helynek azért is nagyon örülök, mert én most először vettem részt csemadokos történelmi vetélkedőn. A csapattársaim, Szighardt Emma és Menyhart Kevin már többször versenyeztek, de a szakközépsulinknak ez az első itteni győzelme – válaszolta érdeklődésemre Berecz László, a dunaszerdahelyi Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola TriÁsz csapatának a tagja.

Megjelent a Magyar7 2023/43.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.