lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. november 21., 18:56

Párkány díjazta a helyi személyiségeket

Több mint két évtizede adományoz Párkány városa Pro Urbe díjat azoknak a személyeknek, aki munkájukkal, kivételes tulajdonságaikkal vagy érdemeikkel öregbítik a város jó hírét. Az idei ünnepi testületi ülésen Csicsay Alajos író-pedagógust és Gyűgyi László operatőr-fotóst díjazták. 

pro-urbe-parkany-1-bokor-copy-.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

Az ünnepség kezdetén Szabó Eugen Párkány polgármestere megköszönte mindkét kitüntetettnek, hogy általuk gazdagodott és előre mozdult a város kulturális és oktatási élete, amiért méltán lehetünk büszkék rájuk mindannyian. 

A mai napig tevékeny irodalmár

Csicsay Alajos pedagógiai pályáját húszéves korában kezdte és húsz éven át vezette a Párkányi Magyar Tannyelvű Alapiskolát. Az 1980-as években a párkányi magyar iskola 1275 tanulójával és 72 pedagógusával a Felvidék egyik legnagyobb iskolájává nőtte ki magát. Hogy jól végezte dolgát az is bizonyítja, hogy a rendszerváltás után kollégái még háromszor választották vezetőjükké. 

A párkányi Szlovák-Magyar Baráti Társaságnak tíz éven keresztül volt társelnöke. Dolgozott a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségében, 1996-ban a Katedra Társaság elnökévé választották. 19 évig volt a Csemadok Országos Választmányának a tagja, három évig az Érsekújvári Területi Választmány elnöke. 2001-ben a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának tagja lett.

Eddig 14 kötete jelent meg – mesék, elbeszélések, novellák, ismeretterjesztő könyvek, interjúk. Interjúköteteinek sorából kiemelkedik a Burián László esperes atya életútját írt, Hiszek a szeretet végső győzelmében könyve. Utolsó kötetét, szülőfaluja Csiliznyárad szociográfiáját 80 éves korában fejezte be.

Csicsay Alajos átveszi a Pro Urbe-díjat
Csicsay Alajos átveszi a Pro Urbe-díjat

 

Életművét számos szakmai díj és kitüntetés igazolja Kétszeres Katedra-díjas, megkapta a Felvidéki Magyar Pedagógusok-díját. Az idén a szlovák iskolaügy legnagyobb szakmai elismerését a Szent Gorazd-díjat vehette át pedagógiai életművéért, a nemzeti iskolák irányításáért.

Szakmai alázat és minőségi munka

Gyűgyi László a helyi televízió munkatársa, a régió rendezvényeinek állandó résztvevője. Nemzedékek nőttek fel úgy, hogy fényképezőgépet, filmfelvevőt láttak a kezében. Igazi mestere a képalkotásnak. Dolgozott a pozsonyi, a budapesti és a TA3 Televíziónak is. Több egész estés filmjét bemutatta a Duna Televízió, országos megmérettetéseken nyert díjakat a legjobb képi megjelenítés kategóriában. Legemlékezetesebb filmjeit Paulus Alajos Balázs Béla-díjas filmrendezővel együtt készítette a Mária Valéria híd újjáépítéséről, valamint Burián László esperes atyáról. Párkány városáról két dokumentumfilmje is díjnyertes lett. 

A film mellett a fotózás a másik szenvedélye. Számos fotóalbum társszerzője, legjelentősebbnek Híd partok és szívek közt fotóalbumát tartja, amely a Lilium Aurum könyvkiadó gondozásában jelent meg.  Műveit fotókiállításokon is megcsodálhatjuk.

Az ünnepség keretében Gyűgyi László a csonka párkányi híd ikonikus fotóját ajándékozta a városnak.

pro-urbe-parkany-1-bokor-copy-.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.