lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. augusztus 18., 10:57

„Ne rontsuk el!” – követelik az akvaparkok és fürdők működtetői

Igor Matovič kormánya a fenti szlogen valóra váltásakor ismét elfeledkezik az idegenforgalomról! Nem rontjuk-e el a nyári szezon végét a tervezett korlátozások idő előtti bejelentésével? Lehet, hogy a szerződésre dolgozók a korlátozások miatt szeptember 1-jén már a munkaügyi hivatalokban kötnek ki? Teszi fel a kérdéseket a Szlovák Akvaparkok, Fürdők és Uszodák Szövetsége (Slovenská Asociácia Akvaparkov, Kúpalísk a Plavární, SAAKP), mely alig néhány hónapja alakult.

Fotó: B. Vida Júlia

Az akvaparkok és fürdők már régóta a legnagyobb turistacsalogató létesítményeknek számítanak Szlovákiában.

A bizonytalanság, az újranyitás feltételeiről való megkésett informálás, akárcsak a kedvezőtlen időjárás azok a tényezők, melyek nagyban meghatározták a 2020-as nyári szezon indulását ebben a szektorban.

A kormánytagok elégedettsége a nyári szezont illetően, a médiamegjelenések, valamint az emberekkel teli turistaösvényekről és fürdőkről a legmelegebb nyári napokon készült fotók, tévesen, azt sugallják, az idegenforgalom ismét erejének teljében van, sőt virágzik és az élményfürdők üzemeltetői és a turizmusból élők már behozták veszteségeiket, amelyeket a koronakrízis okozott.

„Minden működtető felelősségteljesen fogadta el a járványügyi intézkedéseket és mindent megtesz a vendégek és alkalmazottai biztonságáért” – jelentette ki Peter Kolenčík , az SAAKP alelnöke.

A hangzatos és nem teljesen helytálló információk helyett próbáljuk inkább közelebbről megnézni a tényeket és a jelenlegi problémákat és az idő előtti, nyilvános bejelentések előtt üljünk le a közös asztalhoz egy konstruktív vitára a járványszakértőkkel, a kormány, valamint az élményfürdők képviselőivel”

– javasolja Somogyi Gábor, a fürdőszövetség elnöke, a dunaszerdahelyi termálfürdő igazgatója.

A szövetség már régebben elküldte a válságstábnak azt a 100 pontból álló javaslatot, ami a fürdők biztonságos üzemeltetésére vonatkozik, kiemelve a szomszédos országokból vett ún. „jó példákat” és a kliensek biztonságát. Még júniusban ugyancsak bemutatta 13 pontból álló feltételrendszerét, amihez a fürdők újranyitását és konkurenciaképességének megtartását kötötte, a támogatási rendszerek javaslatával együtt.

A szomszédos országok tétovázás nélkül elfogadták a hazai turizmus támogatását segítő intézkedéseket:

- Lengyelország 500 zlotyt juttatott minden családnak gyermekenként, ahol 18 év alatti gyermek van, melyet szállásra, vagy turisztikai eseményre lehet elkölteni

- Ausztria egyszeri, 40 eurós családi pénzutalványokkal segíti a bécsi éttermek újraindulását

- A cseh kormány 15-ről 10 százalékra csökkentette a szállás-szolgáltatások, a kulturális és sporteseményre, valamint a sportrendezvényekre és szaunákba szóló belépők áfáját

- Magyarország 105 milliárd forintot különített el az élményfürdők támogatására.

Természetes, hogy ezek a lépések megerősítették a szomszédos államokban a hazai turizmust, ami Szlovákiában elsősorban úgy mutatkozott meg, hogy elmaradtak a lengyel látogatók”

– teszi hozzá Vladimír Moravčík, az SAAKP elnökségi tagja.

Az élményfürdők az első járványügyi intézkedések kihirdetése után, 2020.03.13-án bezártak és csak a korlátozások feloldásának legutolsó szakaszában nyithattak ki újra, vagyis 2020.06.03. után.

Az akvaparkok és fürdők újranyitásának feltételeit, a kormányhoz és a szakértői konzíliumhoz intézett felhívásaink ellenére, csupán 24 órával előtte tudtuk meg, aminek az lett a következménye, hogy a létesítmények többsége pár napos késéssel tudott csak kinyitni.”
Rólunk, nélkülünk?

A fürdők és akvaparkok számára a nyári szezon a legfontosabb a látogatottság és a bevételek szempontjából, nem is beszélve a befektetésekről és a konkurenciaképesség megőrzéséről. Bár a fürdők nagyra értékelik a hazai vendégeket és azok felelősségteljes hozzáállását a koronavírus miatt kialakult helyzethez

a csaknem három hónapos kényszerpihenő, a kisebb bevétel és látogatottság a nyári szezonban, olyan tényezők, amelyeket nehéz lesz felülírni a hamarosan kezdődő holtszezonban”.

Az idei nyár – a kevés igazán forró nappal – nem kedvezett a fürdőknek. A látogatottság június 1 és július 31 között 35 százalékkal, a bevételek pedig 38 százalékkal estek vissza, az előző év hasonló időszakához képest.

dsz_furdo9.jpg
Fotó:  B. Vida Júlia

Bár a nyár még véget sem ért, a médiák újabb, szeptembertől várható intézkedésekről adnak hírt, melyek a járvány második hullámának megfékezését célozzák meg, miközben az élményfürdők zöme nem kapott kárpótlást még az első hullámért sem, pedig arra a kormányfő ígéretet tett.

A fürdők nehezményezik, hogy míg a tervezett szeptemberi szigorításokról 18 nappal korábban értesültek, a júniusi újranyitásról csupán egy nappal korábban szereztek tudomást.

Marek Krajčí egészségügyi miniszter augusztus 13-ai kijelentéseit követően, melyek a tervezett szeptemberi korlátozásokra vonatkoznak, csökkent a foglalások száma a szállodákban és főleg a cseh utazási irodák érdeklődnek afelől, hogyan fognak működni a szlovákiai fürdők és akvaparkok szeptembertől. Veszélybe kerültek a téli és szilveszteri foglalások is.

A fürdőszövetség elvárná, hogy ne utolsóként szerezzen tudomást a kormány és a konzílium döntéseiről, hanem őket is hívják meg konzultációra, mint olyan platformot, amelyik bőséges tapasztalatokkal rendelkezik az élményfürdők működését illetően.

Ugyanakkor kérdezzük, mivel a kapacitáskorlátozások jelentős hatással vannak a bevételkiesésre és a működtetés költségeinek fedezésére, milyen kompenzációval számolhatunk az állam részéről?”

– tette fel a kérdést a szövetség tagjainak nevében Somogyi Gábor.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.