2019. március 25., 12:57

Ma is példaként szolgál számunkra

Idén is a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás, borsi Csemadok, valamint a Karosi Turul Hagyományőrző Íjász Egyesület szervezésében rendezték meg a nagyságos fejedelem születésének 343. és az erdélyi fejedelemmé választásának 315. évfordulója alkalmából szervezett ünnepséget, amelyet immár 50. éve minden márciusban a 27-éhez legközelebbi vasárnapon szerveznek a fejedelem  szülőfalujában.

szin.jpg
Galéria
+15 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

A kastély parkjához 14 órakor érkező menetben foglaltak helyet a meghívottak és a különböző hagyományőrző csoportokhoz tartozók korhű ruhákban és zászlókkal.

A menet élén
A menet élén
Fotó:  Zsebik Ildikó

A műsor egy közös énekléssel kezdődött, ezúttal a legnépszerűbb kurucnóta, a Csínom Palkó, Csínom Jankó hangzott fel Nagy Csaba tárogatóművész kíséretében.

Kikiáltatik: megszületett a II. Rákóczi Ferenc
Kikiáltatik: megszületett a II. Rákóczi Ferenc
Fotó:  Zsebik Ildikó

Ezután Novák Gyula, Rákóczifalváról közhírré tette, hogy megszületett a II. Rákóczi Ferenc.

Közös ima
Közös ima
Fotó:  Zsebik Ildikó

Ezt követően közös imára hívott mindenkit Vranai Alfréd római katolikus plébános, majd felcsendült a Magyar Himnusz.

Laczkó Lajos
Laczkó Lajos
Fotó:  Zsebik Ildikó

A Pártiumból érkező Gy. Szabó Sándor elszavalta a Trianon Himnuszt, majd Nagy Csaba kíséretében a Székely Himnusz is elhangzott.  

Koszorúzott: Gaal G., Orosz I., Lomnici Z.
Koszorúzott: Gaal G., Orosz I., Lomnici Z.
Fotó:  Zsebik Ildikó

Az ünnepség háziasszonya, Tokár Rácz Mária köszöntött minden határon innen és határon túlról érkezőt, többek között Gaal Gergelyt, a Rákóczi Emlékév Testület elnökét, Lomnici Zoltánt, az Emberi Méltóság Tanácsának elnökét, Orosz Ildikót, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektorát, Haraszti Attila főkonzult, Popovics Béla helytörténészt, valamint a történelmi egyházak képviselőit és a sajtó munkatársait, átadta a szót Borsi polgármesterének, Varga Anna Tündének.

Haraszti Attila főkonzul
Haraszti Attila főkonzul
Fotó:  Zsebik Ildikó

Rövid köszöntője után Laczkó Lajos, a polgári társulás elnöke emelkedett szólásra, aki felidézte, hogy 50 éve, 1969-tól emlékeznek meg a fejedelem születésnapjáról, amikor mellszobra idekerült, és 10 éve született a II. Rákóczi Ferenc emlékét őrző polgári társulás.

Színes
Színes
Fotó:  Zsebik Ildikó

Beszélt arról is, hogy hála a Magyar Kormánynak az elmúlt évtizedekben az ő támogatásaik által tudták megmenteni a kastélyt, most pedig ugyancsak magyar forrásból /1,6 milliárd forint/ folyik az épület teljes rekonstrukciója.

A múlt éven megújult Rákóczi mellszobrának talpazata, most pedig a templomkertben szeretnének emléket állítani a fejedelem édesanyjának, Zrínyi Ilonának, ennek támogatására a nemzetpolitikáért felelős államtitkárhoz fordultak.

A csekészek koszorúzás előtt énekeltek
A csekészek koszorúzás előtt énekeltek
Fotó:  Zsebik Ildikó

Gaal Gergely ezen a Rákóczi-emlékév nyitóeseményének számító rendezvényen hangsúlyozta: a világban ma is vannak olyan erők, amelyek próbára akarják tenni hitünket, hazaszeretetünket, egységünket, ám a fejedelem személye és tevékenysége ma is példa a magyarság számára, hite és egyénisége ma is bátorításul szolgál számunkra.

A nagyérdemű
A nagyérdemű
Fotó:  Zsebik Ildikó

Ezután az ünnepség háziasszonya felolvasta Németh Szilárd köszöntő levelét, aki az emlékév kihirdetésének egyik ötletgazdája volt.

Popovics Béla helytörténész Munkácsról érkezett, és hiszi: Isten --minden nehézség ellenére—megmutatja mindig a követendő példát. Beszélt arról, hogy II. Rákóczi Ferenc  személyisége Munkácson formálódott, amelyben sokat segített neki édesanyja személyes példája. Megtanult döntéseket hozni, és a Habsburgok sem tudták egyéniségét átformálni, saját képükre változtatni. A ruszinok is nagyon tisztelték, még az ünnepségeiken is egy üres terítékkel áldoztak emlékének.

Popovics meggyőződése: egyetlen magyarság létezik csak a Kárpát-medencében, a határt nem az Isten találta ki. Közösségekre van szükségünk, arra, hogy büszkén vállaljuk magyarságunkat, és akkor van felemelkedés, van jövőnk!

A közönség
A közönség
Fotó:  Zsebik Ildikó

A kultúrműsoron belül két tehetséges gyerek szavalatát, illetve Krupa Sándor énekét, Kovács Kázmér kuruc dalait, Nagy Adrienn szavalatát és énekét, valamint Dobai Ákos Tóbiás magánénekes produkcióját hallgathattuk meg.

Az ünnepséget színesítette a Rákóczifalva Kuruc Hagyományőrző, a karosi Turul Hagyományőrző Íjász Egyesület, illetve a kisvárdai Kuruc Hagyományőrzők. Több helyi és külföldi iskola is képviseltette magát, voltak többek között Bodrogszerdahelyről, Sárospatakról, Szatmárnémetiből, Nagyszelmecről - összesen 12 településről. Ez nagyon pozitív kezdeményezés, hiszen nem elég elég korán magyarságtudatra nevelni a legfiatalabb nemzedéket. Sajnos, amíg százak érkeztek Magyarországról, de szép számmal Kárpátaljáról és Erdélyből is, addig Borsi lakosai - tisztelet az egy-két kivételnek - idén is otthon maradtak.

Sátoraljaújhely képviseletében Szamosvölgyi Péter
Sátoraljaújhely képviseletében Szamosvölgyi Péter
Fotó:  Zsebik Ildikó

Az ünnepség ezúttal is a koszorúzással fejeződött be.

szin.jpg
Galéria
+15 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.