lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. február 23., 19:36

Közösségépítő projekteket támogat a megye

Van az úgy, hogy az ember fejében állandóan motoszkál egy közösségépítő gondolat, terv, de nincs elegendő tőkéje a megvalósításhoz. Nagyszombat megye önkormányzata az idei évben is gazdag participatív költségvetésből támogatja a kreatív, hiteles polgári és közösségi beruházásokat a megye területén. A kisebbségi projektek is eséllyel indulhatnak a pályázaton.

A participatív költségvetés egyfajta részvételi költségvetés, amelynek során egy adott ország vagy megye különböző összegeket különíthet el a közösségépítő projektek megvalósítására. A participatív költségvetésből származó összegre azok a polgárok vagy társulások, nonprofit szervezetek pályázhatnak, akik vagy amelyek kreatív és közösségépítő ötleteikkel a közjót kívánják szolgálni, a társadalom minél több tagját megmozgatva és aktivizálva. Nagyszombat megye vezetőségének részéről ez a költségvetés egy olyan vállalás, amelynek célja a nyilvánosság bekapcsolása a megyei önkormányzat döntési folyamataiba, a megyei identitás kialakítása, továbbá a fenntartható társadalom és a közjó elérésére irányuló inkluzív megoldások tervezetének támogatása.

A tavalyi sikeres év után a megye a 2020-as költségvetésében 250 ezer eurót különített el ennek a költségvetésnek a céljaira. Az összeg az egyes járások között a Nagyszombat megyében állandó lakhellyel rendelkező lakosság számának arányában kerül elosztásra.

A nagyrészt magyarlakta Csallóköz 54 ezer eurót, a mátyusföldi régió pedig 42 ezer eurót kap. Egy sikeres projekt maximum ötezer eurót nyerhet el ebből az alapból, a kívánt összeget maga az előterjesztő határozza meg. A koordinátorok azonban figyelmeztetnek, nem érdemes túlértékelni egy-egy tervet, objektíven kell gondolkodni a projekt költségtervezeténél. Lehetőség van önrész vállalására is.

A felhívás közzététele után Nagyszombat megye részvételi költségvetésének koordinátorai nyilvános találkozókon mutatták be a lakosságnak a  tudnivalókat. Az összejöveteleken a polgárok közösen ötletelhettek a koordinátorokkal, és a felmerülő kérdéseikre is hasznos válaszokat kaphattak.

Seres Lajos és Marek Krnáč koordinátorok többek közt a mátyusföldi Nádszeg községben találkoztak a lakossággal, hogy a magyarlakta településen is felhívják az emberek figyelmét a pályázati lehetőségre. Kacz Éva, Nádszeg polgármestere elmondta, örül annak, hogy Nádszegen is sikerült összehozni a találkozót, hiszen a községben nagyon sok civil szervezet és aktivista működik, akiknek remek ötleteik vannak. Külön kiemelte, jó, hogy Nagyszombat megyének olyan első alelnöke van Berényi József személyében, akinek figyelme a mátyusföldi falvakra és az itt élő magyarság érdekeire fókuszál.

A koordinátorok hangsúlyozták, hogy falvak, városok és intézmények nem pályázhatnak, ezért a községeknek érdemes elgondolkodniuk, milyen szubjektumok vagy társulások tudnak olyan pályázatot benyújtani a település engedélyével, amely leginkább megcélozza a közjó és az életminőség javításának érdekeit. A projekt előterjesztője lehet tizennyolcadik életévét betöltő természetes személy vagy természetes személyek csoportja. Előterjesztő lehet polgári társulás, nonprofit szervezet és alapítvány is. A projektek kidolgozásánál figyelembe kell venni a kiírás azon pontját, amely szerint a tervezetnek a következő területek legalább egyikére kell irányulnia: közterületek újbóli életre keltése (revitalizációja), közösségek, szomszédsági kapcsolatok ösztönzése és fejlesztése, vagy új közszolgáltatások kialakítása, esetleg a meglévők elérhetőségének javítása.

A megyei önkormányzat participatív költségvetése által támogatott projektek esetében a polgári közösségek életminőségének javítására irányuló valamennyi témakör engedélyezett. Ilyenek például a közösségek felvirágoztatása, a környezetünk javítása, kulturális tevékenységek, a testmozgást, informális oktatást, érdekköri és alkotói tevékenységeket segítő szabadidős elképzelések, közösségi infrastruktúra vagy találkozóhelyek felújítása. A projektnek a megye területén kell megvalósulnia. A koordinátorok lapunk kérésére elmondták, a kisebbségi vonzatú projekteket is szívesen támogatják, erre már volt is példa a tavalyi elbírálás és megvalósítás során.

A megye illetékes fóruma február végén ül össze, hogy megvitassa az elbírálási feltételeket. A projektek benyújtásának határideje 2020. március 6.

Ezt követően az áprilisi hónap folyamán megismétlődnek a nyilvános találkozók a járási városokban, ahol már a projektek egyéni bemutatására és megvitatására kerül sor. A projektek végleges sorrendjéről a döntés szavazás és nyilvános mérlegelés útján történik. Szavazásra a megye minden tizenötödik életévét betöltött lakosa jogosult.

A döntés eredményét május 20-án teszik közzé. A civil szervezetek ezután kapják meg számlájukra a kért összeget a projekt megvalósításához. A magánszemélyek projekttevékenységgel összefüggő költéseit a megyei koordinátor irányítja. A kész és jóváhagyott tevékenységek megvalósítására június elejétől november végéig lesz lehetőségük a nyertes pályázóknak.

Az érdeklődők minden információt elérhetnek a tvorimekraj.sk weboldalon, ahol az előírt formanyomtatványok is elérhetők lesznek. Újdonságnak számít és a megye vezetőségét dicséri, hogy a honlapon nemcsak szlovák, hanem magyar nyelven is elérhetőek a participatív költségvetés alapelvei, valamint maga a felhívás.   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.