lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. október 30., 14:32

Hetente kétszer szülés utáni rehabilitációs tornán vehetnek részt a komáromi anyukák

A komáromi kórház az újdonsült édesanyák számára vonzó újdonsággal rukkolt elő: ők minden hétfőn és csütörtökön 13-14 óra között közvetlenül a nőgyógyászati-szülészeti osztályon rehabilitációs tornán vehetnek részt, szakképzett gyógytornász vezetésével.

 Hetente kétszer szülés utáni rehabilitációs tornán vehetnek részt a komáromi anyukák
Érdemes tornázni és megfogadni a szakemberek jótanácsait!
Fotó: Agel SK Rt.

Bár az egyes gyermekszülések részben különböznek egymástól, de abban megegyeznek, hogy mindegyik jelentős pszichikai és fizikai megterheléssel, változásokkal jár együtt. Az anyukák akár hagyományos úton-módon, akár császármetszéssel hozták is világra az utódjukat, a szervezetük működésének a szülést követő hathetes időszakban vissza kell térnie a régi kerékvágásba, miközben a sebüknek is be kell gyógyulni. Ilyenkor az anyaméh visszanyeri az eredeti állapot, változások állnak be a hormonális szabályozás terén, s akár mozgásszervi, főleg a hátgerincet, csípőízületet és medencetájékot érintő fájdalmak is felléphetnek. E folyamatra azonban jótékony hatást gyakorolhat a megfelelő rehabilitáció.

E speciális rehabilitáció során már a szülés utáni naptól kezdve a rekeszizom-légzés aktiválására, illetve a helyes légzési sztereotípia és bélmozgás támogatására, valamint az ér- és nyirokrendszer megfelelő működését segítő érgimnasztikára helyeznek nagy hangsúlyt.

„Az ún. Kegel-gyakorlatokkal a medencefenék izmait erősítjük meg. A császármetszéssel történő szülés után pedig a keletkezett műtéti heg ápolásáról sem feledkezünk meg. Az anyukák ugyanis nem tudják, hogy miként bánjanak e heggel, amihez sokan hozzá sem mernek érni. A heg létét el kell fogadniuk, és megfelelő bánásmóddal megakadályozhatják az összenövések, dudorok kialakulását és az azokkal párosuló működési zavarokat“ - magyarázta a gyógytornász, Karin Voláriková.

A rehabilitáció nem csak a helyes gyakorlatok elsajátítására, hanem másra is irányul.

Annak fontos részét képezi az anyukák elméleti oktatása is, ami egyebek mellett a vonatkozó helyes mozgási sztereotípiákkal és az újszülöttel való megfelelő bánásmóddal, emelgetésekkel, szoptatásukkal... függ össze. A rendszeres mozgással párosuló, helyes életmód fontosságát hangsúlyozzuk nekik, amit a hathetes időszak után is érdemes folytatniuk“

– szögezte le végül a tapasztalt szakember.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.