lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. augusztus 14., 19:57

Csatán is pálosan szép az élet

A Magyar Pálos Rend tagjai még 2020-ban, a rendalapító Boldog Özséb halálának 750. évfordulója alkalmából emlékévet hirdettek, s számos eseménnyel, a rendet bemutató nemzetközi kiállítással és más programokkal kívántak minél nagyobb nyilvánosság előtt bemutatkozni. Az erre az alkalomra életre hívott pálos kiállítóbusz 2021. augusztus 13-a és 16-a között a lévai járásbeli Csatán vendégeskedik; itt kell megjegyezni, hogy Csata 1366-tól a márianosztrai pálos kolostor birtokát képezte.

pálos kiállítóbusz
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Kaszmán Zoltán
Kiállításunk koncepciója rejtetten, az elbeszélés »szövetébe« ágyazottan jeleníti meg, hogy pálosnak, s általában szerzetesnek, szerzetespapnak lenni teljes élet, amely nem a bezárkózás, hanem a kiteljesedés útja – hétköznapi és teológiai értelemben is a boldogságra vezető modern életforma”

– olvasható a palosbusz.hu honlapon.

A magyar nyelvű vándorkiállítás, amely a magyar pálos történet elemeit elsősorban mint közös, mindenki számára átélhető magyar örökséget mutatja be, azzal a céllal indult útjára, hogy ne csak a katolikus, s ne csak a hívő embereket szólítsa meg, hanem mindenkit, akit érdekel a magyar múlt és a magyar történelem.

Ennek a közösségteremtő célnak eleme a buszban kialakított megbékélés pontja is, amely mindannyiunkat hív az Istennel, az önmagunkkal és az embertársainkkal való kiengesztelődésre”

– hirdetik.

Az érdeklődők – az érintőképernyők és a hangpontok meglátogatásán túl, számos fénykép megtekintése mellett – az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend elindítójának több ábrázolását is megismerhetik, de virtuálisan belelapozhatnak a legdíszesebb magyar nyelvemlékkódexként emlegetett Festetics-kódexbe is, amely a 15. század végén készült a nagyvázsonyi kolostorban:

A nyolc részből, nyolc egymástól némiképp elkülönített tételből álló tárlat részeit az evangéliumi nyolc boldogság mondatai fűzik össze. Az egy-egy boldogságmondáshoz kapcsolódó különböző témák nem a rendtörténet kronológiáját követik, hanem bizonyos megközelítéseket emelnek ki.”

A pécsi Pálos rend történetét bemutató Pálosan szép az élet című tárlatanyag, aminek kurátora Sudár Annamária, arculattervezője pedig Török Máté, a helyi alapiskola udvarán – vasárnap 10 és 15, hétfőn pedig 10 és 16 óra között – tekinthető meg. További részletekért látogassa meg a pálos rendtörténeti vándorkiállítás közösségi oldalát.

„Ismeretlen időben községünkben pálos szerzetesek telepedtek le. Templomot és kolostort építettek, 500 hold birtokuk volt. A templom melletti kőkeresztre rá van írva a készítés ideje: 1773. Maga a templom is ebben az időben épült. 1890-ben a hívek megnagyobbították, sajnos a II. világháború végén a visszavonuló német csapatok felrobbantották, s így teljesen tönkrement. A község a pálosok templomától északi irányban húzódó utcában és a templom környékén tőle keletre és délre kezdett terjedni. 1786-ban II. József magyar király a pálosok rendjét feloszlatta, birtokuk teljes egészében a vallásalapítványra szállt” – olvasható a község honlapján.
pálos kiállítóbusz
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.