lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2012. szeptember 5., 14:14

A Voyager-1 elhagyja a Naprendszert

WASHINGTON. 1977. szeptember 5-én a Voyager-1 űrszonda is elindult testvére után a floridai Cape Canaveral űrközpontból egy Titan-Centaur rakétán. Harmincöt évvel később a szonda már csillagközi utazónak számít. Szeptember 4-én 18,21 milliárd kilométerre járt a Földtől. Ikertestvérével együtt hamarosan elhagyhatja a Naprendszert.

A szonda 1977. szeptember 18-án 1,66 millió kilométerre járt tőlünk. 1990. február 14-én már 6,4 milliárd kilométerre távolodott el a Földtől. Az ekkor készült fényképen a bolygó már csupán puszta fénypont, mindössze 0,12 pixeles. A felvétel azon hatvan fotóból álló sorozat részét képezi, amely a Naprendszerünkről készült első mozaikportrét alkotja.

Miután régen elhagyta elsődleges célpontjait, a Jupitert és a Szaturnuszt, a Voyager-1 évtizedek óta a Naprendszer széle felé tart. A műszerek adatai alapján a kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy már elhagyta a terminációs lökés régióját és a mágneses hüvelyben halad. Jelenleg a földi trópusi tengerek szélcsendzónájához hasonló területen jár. A napszél lecsendesedett, a mágneses mező pedig a Naprendszeren kívülről érkező nyomás miatt feltorlódott, és úgy tűnik, nagy energiájú részecskék szivárognak az intersztelláris űrbe.

A két Voyager űrszonda az egyetlen ember alkotta készülék, mely ilyen messzire eljutott. A szondák adatait 20 szakember elemzi. Mivel már ilyen messze járnak, a Voyager-1 rádiójele 17 órát utazik a Földig, a Voyager-2 esetén pedig 13 óra alatt jut haza.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.