lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma

A magyar arisztokrácia legszebb pozsonyi palotái a Pozsonyi Kifli városnéző sétáján (KÉPGALÉRIÁVAL)

2019. május 12., 19:34

A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás május 12-én rendezett történelmi sétáján a magyar arisztokrácia legszebb palotáit tekinthették meg az érdeklődők az egykori koronázóvárosban.

pal12.jpg
Radi Anita
pal12.jpg
Radi Anita
pal11.jpg
Radi Anita
pal10.jpg
Radi Anita
pal9.jpg
Radi Anita
pal8.jpg
Radi Anita
pal7.jpg
Radi Anita
pal6.jpg
Radi Anita
pal5.jpg
Radi Anita
pal4.jpg
Radi Anita
pal3.jpg
Radi Anita
pal2.jpg
Radi Anita
pal1.jpg
Radi Anita

A „Pozsonyi paloták” címen szervezett tematikus séta során Pozsony történelmi örökségének emblematikus épületeit – a magyar nemesi famíliák palotáit mutatta be Brogyányi Mihály idegenvezető és helytörténész.

„Hol laktak a Csákyak, az Erdődyek, a Pálffyak, az Esterházyak, a Zichyek vagy a Grassalkovichok? Kik voltak a vendégeik, és kik kísérték őket? Milyen hatással volt itt-tartózkodásuk a korabeli Pozsony városképére, kulturális és társadalmi életére?” – ezekkel a szavakkal invitálta a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás a főváros történelme iránt érdeklődőket a május 12-én megrendezett tematikus sétára.

Pozsony az események középpontjában

A mohácsi csata után a törökök elfoglalták Magyarország középső részét, így Buda helyett Pozsony lett Magyarország fővárosa egészen 1849-ig. Ennek hatására Pozsony az országos események középpontjába került. A város ekkor rohamos fejlődésnek indult, sokféle közintézménnyel gazdagodott, és számos befolyásos magyar nemesi család választotta székhelyéül.

Pozsony köz- és társadalmi élete az ország arisztokrata és főnemesi családjainak tartózkodása következtében élénken fellendült.

A Pozsonyi Kifli PT tematikus sétája során a résztvevők megtekinthették a magyar arisztokrácia legismertebb palotáit, amelyek Pozsony Óvárosában helyezkednek el.

Magyar paloták a fővárosban

A városnéző séta a pozsonyi Fő térről vette kezdetét, amely egykor a polgárság vásárhelye és gyülekezőhelye volt. A Fő téren található az egykori Helytartótanács palotája. Az intézményt 1723-ban hozták létre, ez a testület képviselte az uralkodót Magyarországon. Az épület jelenleg a szlovák Kormányhivatal székhelye.

A Fő tér sarkán áll az Esterházy-palota (más néven Kutschersfeld-palota), melyben ma a pozsonyi Francia Intézet és Franciaország Nagykövetsége székel. 1762-ben épült rokokó stílusban.

A pozsonyi rokokó ékes megtestesítője a Ferences-rendi templom főbejáratával szemben emelkedő ún. Mirbach-palota. Michael Spech pozsonyi serfőző építtette 1768 és 1770 között. Fennállása alatt számos ismert nemesi család tulajdonában volt. Birtokolta gróf Csáky Imre, báró Vay, gróf Nyáry Károly (az ő családi címere díszíti a főhomlokzatot), majd végül gróf Mirbach Emil, akiről az épület mai nevét kapta. Jelenleg a Szlovák Nemzeti Galéria székhelye.

A pozsonyi palotaépítészet csúcsa a Prímási palota, amely a főváros egyik legszebb neoklasszicista stílusban épült palotája.

Az épület tetején ma is ott található a bíborosi kalap a címerdísz fölött.

A korábbi palota akkor épült, amikor el kellett hagynia az Esztergomi érsekségnek a törökök által elfoglalt Esztergomot. A mai palotát 1778 és 1781 között Heffele Menyhért udvari építész építette az egykori püspöki ház helyén, mégpedig Batthyány József esztergomi érsek rendeletére és költségére. Az első emeleten található a palota hírhedt Tükörterme, amely a versailles-i királyi kastély tükörtermét idézi, hatalmas francia tükrökkel.

A séta során további díszes palota épületeket tekinthettek meg a résztvevők, amelyek egykor magyar arisztokraták és nemesek tulajdonában voltak. Homlokzati címereik ma is egy letűnt kor lenyomatai.

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.