lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. december 5., 20:40

A dunaszerdahelyi kórházban vírus idején

Nem könnyű az orvosok munkája mostanában. Az egészségügyi intézmények vezetői, az egészségügyi dolgozók és a személyzet folytonos próbatételnek vannak kitéve, hiszen a fertőzöttek száma egyelőre nem mutat csökkenő tendenciát. A kórházak ezért is örülnek minden segítségnek, kapják bár az államtól vagy magánszemélyektől.

Két új lélegeztetőgép

A Slovnaft és a Mol közös támogatásának köszönhetően a napokban két új lélegeztetőgéppel gazdagodott a Svet Zdravia által működtetett dunaszerdahelyi kórház. Bock Sylvia igazgató a lélegeztetőgépek átadásán tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy ezt a nehéz  időszakot segítség nélkül nehezen tudnák kézben tartani.

A kórházban jelenleg harminc ágy áll rendelkezésre a Covid–19 vírussal fertőzött betegek számára. Ez idáig mindig telt házuk volt. Természetesen akadnak olyan betegek, akik oxigénterápiára szorulnak. Az osztályon az enyhébb, illetve a közepesen súlyos betegek vannak túlsúlyban. A kevésbé súlyos betegek egy hétig tartózkodnak a kórházban, akik viszont még tüneteket produkálnak, azok akár két-három hetes kórházi ellátásra is szorulnak.

Magas az elhalálozási aránya azoknak, akik lélegeztetőgépre kerülnek, a legtöbbjük a hatvan éven felüli korosztályba tartozik. A dunaszerdahelyi kórházban négy pácienst kötöttek eddig gépre, közülük az egyiket három hétig tartották így. Az orvosok szerint a betegségnek nagyon gyors a lefolyása, a beteg állapota sokszor az egyik pillanatról a másikra változik. Szinte óráról órára változhat a vírussal sújtott betegek állapota, hol sokkal jobban érzik magukat, hol lélegeztetőgépre szorulnak. De arra is volt már példa, hogy a súlyosabb esetű pácienseket végül mégsem kellett rákötni a lélegeztetőgépre. A betegek nagy része a Covid–19 mellett más alapbetegségekkel is küzd, például cukorbetegséggel, érelmeszesedéssel, szív- és érrendszeri betegséggel.

A személyzet munkája

Tóth Ervin, az aneszteziológiai és intenzív terápiás osztály osztályvezető főorvoshelyettese 60 év feletti egészségügyi dolgozó. A veszély ellenére ott van a tűzvonalban, és napi szinten látja el a Covid- és az intenzív osztály betegeit.

– Hat óránként váltakozik az orvosi személyzet, a nővérek állandóan ellátják a betegeket, készültségben vannak. Az orvosok időszakosan tartózkodnak az osztályon, illetve hívásra, vizitre járnak, és szükség szerint ellátják a pácienseket. A Covid-osztályon használt védőruha eléggé megnehezíti a páciensek kivizsgálását és az orvosok munkáját.

Potenciálisan egy nővér jut két betegre, s hat óra után jön a váltás. A nővérek 12 órát dolgoznak, hat órát az intenzív osztályon, a következő hatot a Covid-osztályon. Mindenki fáradt, de a beteg élete az első. Kitartanak a végsőkig. Az itt dolgozók számára a legfontosabb feladat a betegek meggyógyítása, kezelése. A kórház ellátásának kapacitása véges, de nem adják fel.

Természetesen tartanak a személyzet megbetegedésétől is, hiszen a pácienseket teljes mértékben ők látják el. A személyzetet ezért folyamatosan tesztelik, és minden páciens antigéntesztelésen esik át, aki felvételre kerül a kórházba.

Antigéntesztelés

A kórházban egy folyosót alakítottak ki az antigéntesztelés végzésére, ahol a kivizsgált személyek nem érintkeznek más beteggel, esetleg látogatóval vagy kórházi dolgozóval. A folyosó padlóján kijelölték a kétméteres távolságokat, amelyeket a kivizsgálásra érkezőknek szigorúan be kell tartaniuk.

A tesztelés folyamatában, az adminisztratív munkálatokban 3-4 katona is részt vesz, ők segítik a két egészségügyi alkalmazott munkáját. Nővérek és fiatal medikusok végzik a mintavételt és a teszteredmények leolvasását.

A medikusoknak az első hullámban lényegesen könnyebb volt a helyzetük. Most, amikor megkezdődött a vizsgaidőszak, már nehezebb számukra olyan segítséget nyújtani a kórháznak, mint tavasszal, illetve a nyári időszakban.

Az emberek reggel hét órától érkezhetnek a kórházba tesztelésre, délután három óráig. A kórház igazgatója szerint ennyi idő alatt mintegy 250 tesztet tudnak elvégezni. Nincs előzetes regisztráció, aki úgy gondolja, hogy leteszteltetné magát, csak eljön, és átesik rajta.

Az antigénteszteknek akkor van bizonyos szenzitivitásuk, tudjuk meg, ha a vírus már eléggé elterjedt a szervezetben. Lehet, hogy az egyik nap még semmit sem érez az illető, de másnap már jelentkeznek a tünetek. Az eddigi tesztelések alapján napi 20-25 pozitív esetet szűrnek ki a naponta elvégzett, több mint 200 tesztből.

Bock Sylvia szerint nem az a lényeg, ki hol tartózkodik, hanem ki hogyan viszonyul a vírus elleni védekezéshez. A kórházban is előfordul, hogy az orvos összetűzésbe keveredik a pácienssel, mert sajnos akadnak olyan betegek, akik nem hajlandók a szájmaszkot viselni.

– Az első hullám idején mindenki nagyon meg volt ijedve – mondja a doktornő –, az emberek otthon tartózkodtak. Ha mégis ki kellett menni az utcára, mindenki felelősségteljesen viselte az arcmaszkot, ezért tudta az ország visszaszorítani a vírust. Most azonban sokan úgy hiszik, hogy a vírus csak a kórház területén létezik, az utcán hirtelen eltűnik.           

Megjelent a Magyar7 2020/49.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.