lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2015. március 14., 16:41

Újabb nemzetközi per fenyegeti Szlovákiát

POZSONY. Az államot újabb döntőbíráskodás fenyegeti. Még be sem fejeződtek a korábbi nemzetközi perek, amelyeket Szlovákia az egészségügyi biztosítókkal folytat, itt a következő veszély. Szlovákia több tízmilliót veszíthet. A perre a cégek kettős adózása ad okot, amely nem megengedett.

„Az utolsó évben a kettős adózás veszélye miatt megszületett a transznacionális döntőbíróság első ügye, vagyis a transzfer ára miatt folytatott per Németország és Szlovákia között” –  nyilatkozta Renáta Bláhová adótanácsadó, a The International Fiscal Association szlovákiai elnöke.

Bláhová elmagyarázta, mit jelent ez Szlovákia számára. „A döntőbírósági per kezdeti stádiumában van, amely transznacionális szinten 2014 júliusában kezdődött. Az Európai Unió döntőbíráskodási egyezménye alapján, amely a Szlovák Köztársaságot is köti, a két állam megegyezésre juthat, erre meghatározott idejük, 2 évük van” – magyarázta Bláhová.

Ha Szlovákia nem egyezik meg Németországgal, a perben a független döntőbírósági bizottság dönt. Bláhová nem közölt több információt, mert titoktartásra kötelezték őt és a többi adótanácsadót is.

Több információt a fenyegető döntőbíráskodásról az állam sem közölt. A kompetens szervek csak indirekt módon és nem egyértelmű tájékoztatást adtak. „A pénzügyminisztérium semmilyen döntőbírósági pert sem folytat a kettős adózással kapcsolatban” – üzenték a pénzügyi tárca képviselői. Így reagált a pénzügyi felügyelet is.

A további információk esetében is kitért a pénzügyminisztérium a válaszadás elől. „Jelenleg a Szlovák Köztársaság nem folytat semmilyen döntőbírósági pert a kettős adózással kapcsolatban” – írta válaszában a pénzügyminisztérium.

Ahogy a TaylorWessing e/n/w/c ügyvédi iroda társa, Andrej Leontiev elmondta, ebben az esetben nincs szó döntőbíráskodásról a szó klasszikus értelmében. Nem két vállalkozó közti kereskedelmi döntőbíráskodásról van szó, és nem is befektető jellegű döntőbíráskodásról az állam és a vállalkozó között. „Különleges adózási egyeztetési intézményről van szó, amely a kettős adózás korlátozásaihoz kapcsolódó pereket próbálja megoldani” – magyarázta Leontiev.

Mivel a döntőbíráskodás folyamata alapvetően nem nyilvános, ezért Leontiev szerint nyilvánvaló és érthető, hogy a részt vevő felek nem akarják kommentálni a per folyamatát.

Martin Endrödy ügyvéd szerint ez a folyamat Németország és Szlovákia között zajló politikai vita. A vita tárgya, kinek van joga megadóztatni egy konkrét cég vállalkozói tevékenységéből származó jövedelmét, ha a cég mindkét országban működik. Ebben az esetben úgynevezett transzfer értékelésről van szó.

Az ilyen jellegű értékelés problémája ma nagyon vitatott, mivel hatással van az egyes országok adókból származó jövedelmére. A transznacionális konszern, amelynek több országban vannak leányvállalatai, a transzferár segítségével állapítja meg a módot, hogyan, mekkora értékben és hol, melyik országban számolja ki a haszon nagyságát.
Mivel milliárdos forgalommal rendelkező társaságokról van szó, Endrödy úgy véli, hogy Szlovákia esetleges sikertelensége a szlovák költségvetésben több tízmillió eurós hiányt is okozhat.

Szlovákia gazdag tapasztalatokkal rendelkezik a nemzetközi pereket illetően, viszont nem száz százalékos ezekben a perekben a szlovák siker. Az utóbbi években a kormány nemzetközi pereket folytatott, illetve még ma is folytat az egészségügyi biztosítókkal. A múltban Szlovákia győztesként került ki az Austrian Airlines osztrák repülőtársasággal folytatott perből.

Ezzel szemben 2005-ben 25 milliárd szlovák koronát, vagyis 830 millió eurót veszített Szlovákia, amikor a Dzurinda-kormány ezt az összeget fizette ki kárpótlásként a Csehszlovák Kereskedelmi Banknak (ÈSOB).A teljes ügy gyökerei még 1993-ba nyúlnak vissza.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.