lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2015. március 15., 10:43

Tovább romlott a vállalkozói környezet

POZSONY. A Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége szerint tovább romlik a hazai vállalkozói környezet, legalábbis erről tanúskodnak a tavalyi év utolsó negyedévének adatai. A vállalkozói környezet aktuális indexe, amelyet saját felmérése alapján készít el a szövetség, jelenleg 61,2 ponton áll, ami az előző negyedévi eredményéhez képest 1,71 százalékpontos visszaesést jelent.
A vállalkozók kedélyét elsősorban a sorozatos jogszabály-módosítások, illetve az adóterhek emelése borzolja, amelyet az áfatörvény módosítása hozott magával. Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége (PAS) szerint a törvény előtti egyenlőség, a jogérvényesítés és az igazságszolgáltatás rendeltetésszerű működése tekintetében is romlás tapasztalható.

2014 utolsó negyedévében az említett index vizsgált paraméterei közül a leginkább a közérthetőségről, a gyakorlati alkalmazásról és a jogszabályok állandóságáról árulkodó tényező mutatta a legjelentősebb visszaesést.

„A legjelentősebb változást az áfatörvény jelentette, amely meghatározó mértékben módosította az adóleírás feltétteleit. A vállalkozók kritikával illették a törvény visszaható jellegét, mert az adóleírás módosítása nem kizárólag az újonnan szerzett, hanem az adóleírásba korábban behelyezett vagyont is érintette” – magyarázta a PAS. Noha a kormány kinyilatkoztatta, hogy nem kívánja növelni a vállalkozók adóterheit, az említett törvénymódosítással ez közvetve mégis bekövetkezett.

A jogérvényesítés és az igazságszolgáltatás rendeltetésszerű működése tekintetében a vállalkozók arra az álláspontra helyezkedtek, hogy bár az elmúlt évben több módosítást is eszközöltek az igazságszolgáltatáson belül, meglátásuk szerint ezen a téren továbbra sem tapasztalható előrelépés. „Az igazságszolgáltatás állapotának javítása hosszú távú folyamat, s még az eszközölt alkotmánymódosítások, illetve az azokkal összefüggésben foganatosított jogszabály-módosítások megítélésének tekintetében sincs egyetértés a vállalkozók körében, inkább a tartózkodó magatartásmód jellemzi őket” – állapította meg a PAS.

A harmadik legrosszabb mutatóval a törvény előtti egyenlőség elvének következetes gyakorlati megvalósítását illették. „Ennek egyik oka a Váhostav társaság szerkezeti átalakítása volt, amelyre beszállítói fizetnek rá, elsősorban a kis- és középes vállalkozások. A vállalkozói szféra huzamosabb ideje bírálja a csődeljárási és szerkezetátalakítási törvényt, amelyet annak jelen szövegezése mellett gyakran kihasználnak’ – figyelmeztet a PAS.

A törvény előtti egyenlőség szavatolása tekintetében a pöstyéni kórház túlárazott CT berendezésének botrányos közbeszerzése is hozzájárulhatott a kedvezőtlen megítéléshez. Bár az ügy Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter és Pavol Paška házelnök lemondását vonta maga után, a vállalkozók továbbra sem hiszik, hogy az ügyben vétő személyeket ténylegesen is felelősségre vonnák.

Másrészt viszont pozitív eredményekről számolt be a PAS a vállalkozásoknak a vállalkozói környezetre gyakorolt személyes hatása tekintetében. Így például az említett kategórián kívül a legjelentősebb növekedést az árstabilitás tekintetében könyvelhették el, ami a PAS szerint szoros összefüggésben áll a tartósan alacsony inflációval. A felmérés szerint javulás volt tapasztalható a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés vonatkozásában, valamint az infrastrukturális helyzet is kedvezőbbre fordult.

A vállalkozók szerint ez összefüggésben állhat a ténnyel, hogy a kormány huzamosabb ideje prioritásai közé sorolja az autópályák és gyorsforgalmi utak hálózatának kibővítését. Mindemellett a határ menti kereskedelem korlátozása is csökkent.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.