lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2015. március 8., 13:54

Egyre alacsonyabb a számlalottó iránti érdeklődés

POZSONY. Egyre csökken a lakosság számlalottó iránti érdeklődése. Míg a nyereményjáték 2013-as elindításakor egy sorsolásban 7 millió számla közül választották ki a nyerteseket, addig egy évvel később már csupán ennek kevesebb mint fele volt s sorsolásban résztvevő számlák aránya. Emiatt figyelemfelkeltő kampány indult.
A számlalottót (NBL) az adóelkerülések visszaszorításának eszközeként vezette be az állam, viszont az apadó érdeklődéssel a hatékonysága is csökken. Míg 2014 első két hónapjában a polgárok 800 gyanús számlát küldtek be, addig 2015 ugyanezen időszakában ez a szám már csak 300 körüli volt.

Noha az adóhatóság szerint a számlalottó hatékony eszköze az adóelkerülések feltárásának, azt azonban mégsem képesek megmondani, hogy segítségével hány törvényellenes cselekedetre derítettek fényt. „Ami a kihágásokat illeti, számuk megbecsülhetetlen, mivel ellenőreink nem különböztetik meg, hogy egy-egy kezdeményezés honnan érkezik, valamelyik adott pénztárhoz vagy esetleg más forráshoz köthető” – magyarázta Patrícia Macíková, a Pénzügyőrség (FS) szóvivője.

A csökkenő érdeklődésre reagálva a figyelemfelkeltő kampány egy újabb, már második hulláma vette kezdetét a televíziós csatornákon és a nyomtatott sajtón keresztül. Ennek keretén belül az állami tulajdonú TIPOS egy új reklámfilmet is leforgatott, amelyben Adam Žampa szlovák válogatott síző is szerepel. A kampány költségeivel kapcsolatosan a TIPOS nem árult el réseteket, csak annyit közölt, hogy az idei kampányköltségek megegyeznek az előző évivel, miközben ez a kampányhullám a 2014-es évi kampány részét képezi. „A számlalottó marketingtámogatási költségei 2014 óta változatlanok, s azok mértéke megfelel a TIPOS szokványos ilyen irányú terméktámogató kiadásainak” – mondta Rastislav Èépe, a TIPOS szóvivője.

Radovan Ďurana, a Gazdasági és Társadalmi Elemzések Intézetének (INESS) elemzője szerint a számlalottóba való további befektetésnek nincs értelme. „A százmillió eurós nagyságrendű adóelkerülésekre úgysem a kiskereskedőknél kerül sor“ – mutatott rá a szakember. Bár szerinte a TIPOS újabb figyelemfelkeltő kampánya fokozottabb érdeklődést kelthet a számlalottó iránt, ugyanakkor azt mégsem teszi hatékonyabbá.

„Az államnak és az állami tulajdonú TIPOS-nak bizonyítania kellene, hogy a befektetett összeg ténylegesen is megtérül, tehát annak hozadéka van. Még fontosabb annak a kérdésnek a megítélése, hogy a befektetett összeg nem kerülhetne-e hasznosabb módon is felhasználásra. Még a pénzügyminiszternek is kételyei támadtak azt illetően, hogy vajon a lottózásba fektetett eurók ugyanolyan hozammal bírnak-e, mint például az adóellenőrök továbbképzésébe fektetett eurók. Sajnos azonban az efféle közgazdászi gondolkodásmód Szlovákiában tartós hiánycikk” – zárta gondolatait Radovan Ďurana, az INESS elemzője.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.