lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. december 12., 18:36

Árvainak hazudott kézműves termékekkel vágják át a szlovák(iai) vásárlót, magyar szál is van a háttérben!

Vásároljunk kézműves terméket! Vásároljunk helyi termelőtől! A közösségi médiában karácsony előtt gyakran találkozunk ezzel a(z egyébként nagyon helyénvaló) felhívással. Vannak azonban, akik, a nemzeti érzelmekre apellálva, visszaélnek ezzel.

Hortobágyi Konyha
Pannónia kés, nálunk Árvai kés néven fut
Fotó: konyhahortobagyi.com

Gondolom, a legtöbb szlovák szíve megdobban, ha a "nemzeti ébredésük" oly sok kiválóságát adó árvai régió kerül szóba. És lehet, hogy aki a szintén e régióban született Pavol Országh Hviezdoslav versei közül egyikből sem tudna idézni, az is el szokta húzatni a helyi tűzoltóbálon, hogy Na Orave dobro, na Orave zdravo. Olyan ez a szlovákoknak, mint egy magyarnak az Akácos út. Ha valami árvai, az biztos "jó szlovák" is.

a kés reklámja
Fotó:  Facebook

A közösségi médiában a Black Friday óta intenzíven fut az Árvai Konyha – Oravská kuchyňa honlap árvai kézműves késeket kínáló reklámja Az algoritmus valamiért úgy ítélte meg, nekem is érdemes megmutatni akár naponta többször is ezt a hirdetést (vagy csak rosszul van beállítva). A felvételeken damaszkoltnak látszó, hajlított vonalú penge, fa nyéllel, a végén praktikus füllel a rögzítésre vagy felakasztásra. Tátrai túrázásaim során a bacsáknál, mint a szlovák népi tárgykultúra igaz letéteményeseinél soha nem láttam ilyen eszközt, a szalasokon sem, de hát nyilván ezt a szlovák népi tárgykultúráról való sekélyes ismereteimnek tulajdonítottam.

Mivel van elegendő konyhakésünk, nem terveztem újabbat vásárolni, így a hirdetésnek nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget, amíg szembe nem jött velem a YouTube-on a Pénzcentrum CashTag vlogjának egyik videója a közelmúltban, mely arra hívta fel a figyelmet, hogy a Hortobágyi Konyha honlapon kovácsolt magyar kézműves termékként konyhakéseket árulnak.

Ha eddig eljutottak az olvasásban, akkor talán már sejtik, miért helyeztük egymás mellé Árvát és a Hortobágyot! Ami nálunk kézműves szlovák népi termék, az Magyarországon a hortobágyi pusztai pásztorok igaz hagyományából származó, természetesen magyar, kovácsolással készült kézműves termék.

késkollázs
A jobb oldali egy hortobágyi, a bal oldali egy árvai kés. Gondolta volna?

Pannónia kés, Kárpát kés, Hajdú kés, Puszta kés, Dunai kés. E nevek olvastán a magyar szív felbuzog, kb. ugyanazt érezve, mint az igaz szlovák, ha azt látja: Árvai kést, vagy Szepességi kést kínálnak neki. De csitulj, te szív, a Pannónia kés ugyanaz, mint az Árvai kés. És most elindulhatnánk az évezredes együttélés háziipari termelésere gyakorolt kölcsönhatásai irányába. De hát a kínaiakkal nem éltünk együtt, a kés pedig onnan származik.

Az Árvai Konyha honlapja
Az Árvai Konyha honlapja

Ha most megrendeli, karácsonyra már nem ér ide, de az új évben már használhatja. Magyarországon 27 999 forint a kés ára, de most kedvezménnyel 11 999 forintért vihető, a hülyének is megéri. Főleg annak. Szlovákiában 69,97 eurót kóstál, akciósan 34,97 euróért vihető. Mai középárfolyamon tehát Magyarországon érdemes megvásárolnia annak, aki mindenáron erre ácsingózik, ott ugyanis csak 31,37 euróra jön ki. Ha viszont ön is az Ali Expressről rendeli meg, mint a talpig becsületes szlovák és magyar kézművesek, 14 euróból meglehet. Azaz még akciós áron is elég rendes árrés van rajta, hát még, ha találnak olyant, aki megveszi 69,97 euróért...

hortobágyikonyha
A Hortobágyi Konyha honlapja

A Pénzcentrum CashTag vlogja feltárta, hogy a Hortobágyi Konyha mögött egy hongkongi cég áll. Lám, a magyar konyha meghódította Ázsiát. Úgy látszik, a szlovák is, az Árvai Konyha honlapjának cseh nyelvű – mily' tőrdöfés lehet ez a szlovák honfiúi kebelnek – felhasználói feltételei között ugyanaz a HKB MEDIA GROUP LIMITED nevű cég található, mint a magyar pusztai késeknél.

késreklám
Se nem árvai, se nem hortobágyi, legfeljebb a kínai pásztorok használtak ilyent
Fotó:  aliexpress.com

Azt tehát már látjuk, hogy ez átvágás, de milyenek lehetnek ezek a kések minőségi szempontból? A Cashtag megszólaltatta Simon Jánost, a Magyar Késes Közösség alapítóját, aki a vlognak elmondta, a képen látható kés bizony nem magyar (sem nem szlovák) kovácstűzben edzett.

Sose látott kovácsot. Ez nem így működik. Ha megnézzük ezt a felületet, akkor ezen tisztán lehet látni, ez egy minta, egy nyomott minta"

– magyarázta. Simon szerint, akinek ez a kés "ezen az áron tetszik, és elégedett vele, akkor használja egészséggel. De ezek a termékek nem kézműves termékek, nem magyar kéz készíti őket, ezek kínai tucat termékek."

hongkongi cég
A magyar és a szlovák kovácsok közös, hongkongi műhelyének címe
Fotó:  oravskakuchyne.com

A Pénzcentrum CashTag vlogja szerint a termék mögött a közösségi médiában Ecom Testvérek néven futó magyar-olasz származású testvérpár áll. Az elsősorban a TikTokra, Instagramra és YouTube-ra tartalmakat gyártó fiatal vállalkozók bevallottan dropshippinggel foglalkoznak. Ez az e-kereskedelemnek az az ága, amikor a kereskedő nincs birtokában a terméknek, csak saját csatornáin promotálja azt.

Ha valaki mondjuk egy komárominak látszó dropshipping webshopból megrendel egy terméket, akkor azt nem Komáromból postázzák neki, hanem közvetlenül a gyártó vagy forgalmazó raktárából. Az üzleti modellnek vannak előnyei és hátrányai is.

Kétségtelen előnye, hogy nem kell raktárkészlettel rendelkezni, melyben benne áll a vállalkozó pénze, így ez a vállalkozási forma kevés kezdőtőkével is elkezdhető, ráadásul alacsonyak a fix költségek. Széles termékkínálatot lehet prezentálni, a nemzetközi piacon való terjeszkedés sem okoz gondot, és a biznisz könnyen skálázható. Hátránya viszont, hogy ha nem egy rétegpiacon műveljük, akkor a konyhakések és a hamis Apple-fülesek tengerében már nagyon sokan próbálkoznak, erős a konkurencia, alacsony  a nyereség. A kvázi kereskedőnek nincs rálátása a valós készletekre, a szállítást során is akadhatnak nehézségek, például, ha a Szuezi-csatornában keresztbe fordul egy konténerszállító... Az Ecom Testvérek ezt az üzleti modellt oktatják is, 3000 euróért bárki megtanulhatja tőlük, de ha a prezentáció során veszi meg, akkor csak 1500 euró az ár.

Mint látjuk, a legények valóban megtanulták ennek az üzleti modellnek az alkalmazását. És hát kitől érdemes tanulni, ha nem a legjobbaktól…

A  CashTag videóját, mely a késbiznisz mellett az Ecom Testvérek üzletét is bemutatja, itt tekintheti meg:

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.