lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. június 15., 08:20

Várja őket a katedra – Horváth Kingát, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánját kérdeztük

Egészen június végéig tartanak az államvizsgák a komáromi Selye János Egyetem Tanárképző Karán. Mesterfokon 65 hallgató tett sikeres államvizsgát, akiket ősztől remélhetőleg már a katedra vár. Alapfokon pedig 190 harmadéves hallgató éppen a napokban vizsgázik a választott szakból és védi meg szakdolgozatát. Horváth Kinga, a kar dékánja portálunknak elmondta, a mesterképzésen vizsgázók már jóval rutinosabban adnak számot tudásukról és gyakorlati ismeretük is jóval több van, mint a harmadikosoknak.

Diplomaosztás összesen 377 végzősnek a Selye János Egyetemen
Magasba repültek a frissdiplomások sapkái
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó
Az ötéves együttlét, a jó alapok, a megszerzett rutin, a remek záródolgozatok, mind segítik őket abban, hogy megállják helyüket az életben, hivatásukban is.

A harmadéveseknél, akik alapfokon államvizsgáznak, annyival nehezebb a helyzet, hogy ők a Covid alatt kezdték az egyetemet, sőt nem is érettségiztek. Vizsgabizottság előtt most mérettetnek meg először” – fűzi hozzá.

A legnépszerűbb tanulmányi programjuk az óvodapedagógia, hallgatóik kész óvónőként kerülnek ki a munkaerőpiacra, és a dékán elmondása szerint nagy a kereslet irántuk. A tanárszakos pedagógusképzés iránt is töretlen az érdeklődés. Az idei jelentkezők száma jóval meghaladja a tavalyi évet, aminek nagyon örülnek.

Az elhelyezkedési rátánk a szlovákiai egyetemek viszonylatában nagyon magas. Ezt már évek óta figyeljük. A nálunk végzettek közt munkanélküli szinte nincs is. Természetesen az a fő törekvésünk, hogy lehetőleg mindenki a pedagógusi pályán maradjon. Ehhez nemcsak empátiakészség szükséges, hanem az is, hogy a friss pedagógus át tudja adni az ismereteket a diákoknak.

Nyilván ez az introvertált személyiségűeknek nehezebben megy, de mentorok segítik őket ebben. A pályakezdés időszakára is dolgoztunk ki egy programot, hogy a mentoraink szoros kapcsolatban maradjanak a fiatal pedagógusokkal. Ez ugyanis kritikus időszak, ilyenkor hagyják el legtöbben a pályát” – tudjuk meg Horváth Kingától.

Szóba kerül még, hogy a kezdő pedagógus számára nem kis kihívás az inkluzív oktatás, a különféle problémákkal küszködő gyermekek tanítása. Erre már egyetemi tanulmányaik idején igyekeznek felkészíteni őket, speciális pedagógiai tárgyakat vezettek be, ahol megismerkednek a tanulási és viselkedési zavaros gyermekek oktatásának módszereivel.

Ha valóra válik az az állami elképzelés, hogy minden iskolában lesz segítő szakember, segítő csapat, amelyik tudja támogatni az érintett gyermekeket a tanulásban és fejlődésben, akkor az inkluzív oktatás működőképes lehet. Hallgatóink maguk is járnak gyakorlatra olyan intézményekbe, ahol testileg vagy értelmileg akadályozott gyermekekkel foglalkoznak, saját szemükkel látják, miként fejlesztik őket, és tudják, hova fordulhatnak, ha probléma adódik”

– mondja a tanárképző kar vezetője. Hozzáteszi még, a Selye János Egyetemen pedagógiai asszisztenseket is képeznek, nappali és levelező tagozaton egyaránt. Ez iránt a szak iránt is egyre nagyobb az érdeklődés.

Legalább ekkora kihívás a jövő pedagógusai számára a tehetséggondozás is, hiszen tulajdonképpen a tehetséges gyermekek is ugyanúgy speciális igényűek, mint a hátrányos helyzetűek. Ők sokkal jobban terhelhetők, mint az átlag és motiváltabbak is. Az oktatásukra szintén különböző módszerek állnak rendelkezésre.

Horváth Kingától megtudjuk azt is, hogy az ünnepélyes diplomaosztókra a Selye János Egyetem Tanárképző Karán július 13-án és 14-én kerül sor.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.