lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. október 8., 17:03

Megoldódik a speciális igényű gyerekek oktatása?

Az alapiskolákban évről évre nő a tanulási, vagy más specifikus zavarral küszködő gyerekek száma. Egyre több, kifejezetten ilyen célból létrehozott oktatási intézmény nyitja meg kapuit, a szülők azonban továbbra is a hagyományos alapiskolákat részesítik előnyben. Itt a gyerekeket nem különítik el a társaiktól, lényegében ugyanazt az oktatást kapják, némi változtatásokkal.

iskola, oktatás
Illusztrációs felvétel
Fotó: Rózsár Vince

A csilizradványi Kóczán Mór Alapiskolában is ezt a módszert választották, ahol az integrált gyerekekkel foglalkozó Soós Kingával beszélgettünk.

A tanárnő egy kisebb osztályban fogadott minket, amit kimondottan az ezekkel a gyerekekkel való foglalkozásra alakítottak ki.

Tollbamondás írásakor például az integrált gyerekeket elkülönítik a társaiktól, és ebben a kis teremben, nyugodt körülmények között, több idő ráfordításával olvassák fel nekik az adott szöveget.

Az iskolát összesen tíz tanulási, illetve más zavarral küszködő gyerek látogatja, vannak köztük autisták és diszgráfiások is. A diszgráfiával, vagyis az írászavarral küzdő diákok a társaikhoz hasonlóan végzik az írásbeli teszteket, lehetőségük van azonban a szóbeli felelésre, amellyel kijavíthatják az írásbelire kapott osztályzatot.

Ha a tanév kezdetén az elsős diákok valamelyikénél a pedagógus tanulási rendellenességre figyel fel, a gyermeket pszichológushoz küldik, aki az elvégzett tesztek eredménye alapján javasolhatja a speciális oktatásban való részvételét.

A pedagógusok ilyen esetekben az asszisztens közreműködésével végzik az oktatást, valamint állandó kapcsolatban állnak a szülőkkel és a speciális pedagógussal is.

Specifikus program és év végi értékelés

Soós Kingától megtudtuk, a pedagógusok a tanév kezdete előtt IVC programot dolgoznak ki, amelyben az ilyen gyerekek speciális oktatásának részleteit írják le. A dokumentumban többek között említést tesznek szülőkkel való folyamatos konzultálásról, valamint az integrált gyerekek tanmenetébe bevezetett könnyítésekről (társaikhoz képest kevesebb feladatot kapnak, egy-egy feladatsor elvégzésére több idő áll a rendelkezésükre, a leírásra szánt szöveget lassabban olvassák fel nekik).

Soós Kinga
Fotó:  Mátis Rudolf

A tanév végén a társaikhoz hasonlóan ezek a gyerekek is kapnak összesített osztályzatot az egyes tantárgyakból.

A gyerekek bizonyítványában feltüntetjük, hogy speciális oktatásban részesültek, nem lenne helyes ugyanis összehasonlítani egy integrált gyerek bizonyítványát egy hagyományos oktatásban részesülőével”

– jegyezte meg a tanárnő. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az eredményeik kevesebbet érnének, de az iskoláknak különbséget kell tenniük a kétféle oktatás dinamizmusa között.

Az integrált oktatás számos tanintézetben a mai napig komoly fejtörést okoz, nehezen megoldható. A csilizradványi alapiskolában sikerült „gyógyírt” találni erre a problémára. A sajátos nevelési igényű gyerekeket nem szeparálják el a társaiktól, teljes értékű oktatásban is részt vehetnek. A kulcs az volt, hogy megtartsák az alaptantervet, és bizonyos finomításokkal, könnyítésekkel elérhetővé tegyék azt számukra is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.