lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 20., 11:19

Lecsapott a fagy! Sikerült-e megvédeni a gyümölcsfákat?

Két kritikus éjszakán vannak túl a gyümölcstermesztők, hiszen hosszú hetek után most először fagyott az éjjeli, hajnali órákban. Veszélybe került a termés, főleg az éppen most virágzó kajszibarack. A gyümölcstermesztők persze mindkét éjszakán készenlétben álltak, és különféle módszerekkel próbálták megvédeni fáikat a hidegtől. Az egészen enyhe fagy még nem tesz kárt a virágzó gyümölcsfákban, de a mínusz 5-6 fok már komoly kihívást jelenthet. Az sem mindegy, mennyi ideig fagy. Ha csak egy-két órát, akkor azt még elviselik a virágzó fák, de ha több órán keresztül, akkor odalehet a termés.

virágzó fa, fagyveszély
Archív felvétel
Fotó: TASR

„Még nem tudjuk, hogyan vészelték át fáink, elsősorban a most virágzó kajszibarack az elmúlt két éjszakát, de igyekeztünk védekezni a fagy ellen.

Vízpermettel szórtuk be a fákat a késő éjjeli órákban, s egészen napfelkeltéig, sőt még egy fél órával az után is, folytattuk a védekezést. A víz a virágokra kerülve jégpáncélt alkotott, ez pedig bizonyos mértékben meg tudta védeni a fagykártól. Ez a módszer az enyhébb fagyoknál válik be, mínusz 5-6 fok esetén már más, sokszor jóval költségesebb módszereket kell alkalmazni.

Szerencsére -3 foknál alacsonyabb hőmérsékletet nem mértünk a gyümölcsösünkben. Az is biztató, hogy a barack egy része már elvirágzott és akkor már fagytűrőbb” – tájékoztat Dobay Gergely, a nyékvárkonyi Agrosun kft. igazgatója, aki két éjszakát töltött munkatársaival a gyümölcsösben.

Fagyos barackfavirágok
Fotó:  TASR/AP

Árgus szemmel figyelték a hőmérséklet csökkenését a késő esti óráktól kezdődően, és amint elkezdett fagyni, megkezdték a víz permetezését. Három rossz termésű év után nagyon szeretnék, ha idén bőséges lenne a hozam. De mint mondja, a fagy még áprilisban is okozhat komoly károkat.

S van az a mínuszos hőmérséklet, amikor a gazda egyszerűen már eszköztelenné válik, és semmit sem tehet a természet ereje ellen. Mínusz 8 fok körül már nincs értelme a fagy elleni védekezésnek, a gyümölcsösgazda fájdalmasan könyvelheti el, hogy odalett a termés. Képletesen szólva, ha egy-egy csatát meg is nyer a gazda a fagy ellen, sokszor a háborút már elveszíti.

Az sem mindegy, hogy mennyi ideig tart a hideg. Ha egymást követő éjszakákon folyamatosan fagy, akkor az még jobban károsítja a gyümölcsfákat. Két-három nap múlva fogjuk látni, hogy ez mostani március közepei éjszakai hideg milyen kárt okozott. Egy biztos, ha a magkezdemény elfeketedik, akkor nem lesz termés. A szirmok elbarnulása önmagában még nem nagy baj, a magkezdemény elszíneződése viszont nem jót jelent”

– fűzi hozzá Dobay Gergely.

Beszél arról is, egyre nagyobb lutri gyümölcsöt termeszteni. A virágzás egyre korábban érkezik, a kívánatosnál jóval előbb. Ráadásul az utóbbi években állandósulni látszódnak a március végi, április elejei fagyok, amelyek tönkre vágják a termést. A fagykár mostanában már nemcsak a barackot, de sokszor a szilvát és az almát is érinti. A nyékvárkonyi gyümölcsösben egyébként kajszibarackot, szilvát, almát, körtét és diót termesztenek.

A korán érkezett tavasz más „galibát” is okozott a gyümölcsösökben. Kevés volt a porzó rovar. A méhek még nem, vagy alig repültek ki.

Ezt mi is észrevettük, mert tudni kell, hogy a méh szeles és nyirkos időben nem repül ki. Igazán kellemes, meleg, napsütéses napból azért nem volt olyan sok az elmúlt pár hétben. A méhek hiányán úgy próbáltunk enyhíteni, hogy poszméheket telepítettünk a fák közelébe. Hogy milyen munkát végeztek, az majd kiderül”

– fűzi hozzá mintegy zárásként.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.