lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2018. április 15., 08:57

Ma elnökválasztást tartanak Montenegróban

Az elnökválasztáson hét jelölt indul, akik közül a közvélemény-kutatások szerint a legesélyesebb a győzelemre Milo Djukanovic, a Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) elnöke.

Montenegro Kotor

Djukanovics kormányzó koaliciója, amelyet "Európai Monenegró"-nak neveznek, a parlament 81 helyének döntő többségét birtokolja. A Djukanovics által vezetett Szocialisták Demokratikus Pártján kívül részt vesznek a koalicióban a szociáldemokraták, valamint a horvát és a bosnyák kisebbség szervezetei. A legerősebb ellenzéki erő a Szocialista Néppárt és az Új Szerb Demokrácia, de esélyük sincs, hogy megszorítsák a kormánykoaliciót.

A szövetség gyakorlatilag 1991 óta van hatalmon. A többpárti demokrácia 1990-es létrejötte óta a mostani a nyolcadik, az ország függetlenségének 2006-os kikiáltása, vagyis azóta, hogy levált Szerbiáról, ez a második választás, amelynek március végi időpontjáról maga Djukanovics döntött.

A köztársaság élén a közvetlenül, öt évre választott és egyszer újraválasztható államfő áll. A tisztséget 2003 óta Filip Vujanovic tölti be, akit Montenegrónak Szerbiától való függetlenné válása után tisztségében 2008-ban és - alkotmánybírósági jogértelmezés szerint - 2013-ban is újraválaszthattak.

A világazdasági válság Montenegrót is elérte. A kis ország ilyen körülmények között próbálja felgyorsítani az euroatlanti integrációt, vagy a csatlakozási folyamatot az Európai Unióhoz és a NATO-hoz. Montenegró tavaly folyamodott az EU-tagságért, és már érvényesíti az ahhoz vezető stabilitási és társulási megállapodás előírásait.

Montenegró (montenegrói nevén Crna Gora - Fekete Hegy) a Dinári-hegység vonulatain fekszik. Nyugaton Horvátország és Bosznia-Hercegovina, északon Szerbia, keleten Koszovó, délen Albánia és délnyugaton az Adriai-tenger határolja. Területe 13 812 négyzetkilométer, a mintegy 643 ezer fős lakosság 45 százaléka montenegrói, 28,7 százaléka szerb, mellettük bosnyák, albán, horvát és roma kisebbség él az országban. A főváros Podgorica, a hivatalos nyelv a montenegrói nyelv, a hivatalos fizetőeszköz az euró, jóllehet az ország nem tagja az euróövezetnek.

Montenegró a 12. századtól volt a szerb állam része. A török hódítók a 14. században jelentek meg, de végérvényesen soha nem tudták leigázni. Montenegró 1878-ban vált függetlenné, 1918-ban lett a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság (1929-től Jugoszlávia) része, majd 1945-től a "második" Jugoszlávia tagköztársasága.

Jugoszlávia felbomlása után népszavazás döntötte el, hogy Montenegró az 1992. április 27-én megalakult "harmadik" Jugoszlávia része marad, amely 2003-ban átalakult Szerbia és Montenegró Államközösségévé. 2006. május 21-én népszavazáson a lakosság az államközösségből való kiválás mellett döntött.

2010-ben lett az Európai Unió tagjelölt országa, a csatlakozási tárgyalások 2012-ben kezdődtek, miután teljesítette az ehhez szükséges gazdasági és politikai feltételeket. 2017. június 5-én 29. tagállamként csatlakozott a NATO-hoz.

A Szerbiától való függetlenség 2006-os kikiáltása a gazdaságot alig érintette, mert a két ország már államszövetsége idején is különálló piaci rendszerrel, vámpolitikával és fizetőeszközzel rendelkezett, közös jegybank sem volt. Az önállóság elnyerése után felgyorsult a privatizáció, ma már a korábban állami tulajdonú vállalatok 90 százaléka, a bankszektor és a távközlési szektor teljes egésze magántulajdonban van, és egyre jelentősebbek az idegenforgalomból származó bevételek és a külföldi beruházások.

2016-ban a nettó külföldi befektetés elérte a 755 millió dollárt, az egy főre jutó beruházás az egyik legmagasabb Európában az alacsony vállalati adókulcs miatt. Ugyanakkor súlyos gond a korrupció, a szervezett bűnözés, az eltérő regionális fejlettség, a munkanélküliség és a növekvő államadósság. 2016-ban a munkanélküliség elérte a 17,1 százalékot, az infláció 2,1 százalék volt, 2017-ben a gazdaság 3 százalékkal nőtt, az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson 17 400 dollár volt.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.