lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2018. július 18., 19:43

Kit szeretne becsapni Harabin?

A politológusok a felmérések és a fogadóirodák tétjei alapján latolgatják az államfőválasztás esélyeseit. Eddig a legesélyesebbnek Robert Mistrík tűnik, persze, az előrejelzésekre azért nem lehet mérget venni, egyelőre még a fogadások száma sem túl sok. Hogy ki lesz jövő tavasszal a befutó, a rendelkezésünkre álló jelen ismeretek alapján nem lehet megmondani.

201607191549000.harabin01.jpg

A már egyébként is színes paletta nagy valószínűséggel még tovább bővül legalább három névvel, a Smer, az SNS és az OĽaNO által támogatott jelöltekéivel.

A KtoVyhráVoľby.sk (Ki nyeri meg a választásokat?) választási portál favoritja jelenleg Robert Mistrík, aki az összes jelölt közül a leginkább látható kampányt folytatja már néhány hete. Mistríkot Štefan Harabin és Zuzana Čaputová követik. A portál szerint Mistríknek mintegy 30 százaléknyi az esélye a győzelemre, Harabiné 24, Čaputováé pedig 17 százalék, írja a Denník N napilap.

A lap szerint a két legnagyobb fogadóiroda, ahol fogadni lehet a jelöltekre, azt állítja, az emberek leginkább Hrabinra tippelnek. Daniel Kerekes politológus szerint Harabin esélye akkor ugrott meg, amikor a TA3 behívta június végén egy beszélgetésre. A politológus szerint a tévé ezzel legalizálta Harabin államfőjelöltségét. A bíró magabiztosan beszélt a hírtelevízióban, s ezzel valószínűleg meggyőzte a bookmakereket és a tippelők egy részét is arról, hogy van esélye. A politológus szerint a külföldi tapasztalatok, de a kutatások is azt mutatják, hogy a fogadások képesek előrevetíteni az eseményeket, de tűzbe azért nem tenné a kezét értük. Az ugyanis, hogy miként viselkedik a választópolgár a választások során, összetett jelenség, és soha nem lehet százszázalékosan megbecsülni, írja a Denník N. 

A Postoj.sk konzervatív portál kommentátora, Jozef Majchrák szerint Štefan Harabin volt igazságügyi miniszter és legfőbb bíró olyan kampányt indított, amely igazolja Aldous Huxley Szép új világ című futurisztikus regényének tételét, miszerint a valóság meghamisítása az új kor jellemvonásává válik.

A Legfelső Bíróság volt elnöke egy ideje már célzatosan a tökéletes keresztény államfőjelölt szerepében próbál meg pózolni. A keresztény és a nemzeti erők jelöltjeként beszél magáról, támogatta a Büszkék a családra nagygyűlést, a legutóbbi videofilmjében is egészen más képet fest magáról, mint amire emlékezhetünk, például az albán drogbáró Baki Sadikivel folytatott telefonbeszélgetésének kirobbanása után, amikor azzal fenyegette meg Daniel Lipšic politikust, hogy „dutyiba mész, te disznó!”. Ahhoz képest a videóban Harabin a nemzeti Cirill-Metód zarándoklaton figyelmesen hallgatja az érsek homíliáját, barátságos beszélgetést folytat a zarándokokkal a kegytárgyakat árusító sátraknál, még egy kisgyerek fejét is megsimogatja. Mindezt magasztos spirituális zenei háttér mellett…

De tekintsünk el Harabin keresztény meggyőződésének őszinteségétől, ami mindenkinek szembeötlő kell, hogy legyen: az az ellentét és az illúzió, amit ma építeni próbál az eddigi közéleti ténykedése között, írja a portál. Mivelhogy Harabin nem üres lappal indul.

Már az 1980-as évekbeli poprádi bírói ténykedése is figyelemre méltó. A szenátusa akkor 28 hónapos börtönbüntetésre ítélt egy titkon ferences rendi papot, s bár Harabin azt állítja, nem a vallási meggyőződése miatt ítélte el Janíkot, hanem csalás miatt, a Nemzeti Emlékezet Hivatala, de a politikai foglyok szervezete is az eljárást politikailag motiváltnak és a kommunista ŠtB által megrendezettnek tartja. Hogy Harabin tudott-e erről a titkosszolgálati játékról vagy sem, ma már nehezen bizonyítható.

A Legfelső Bíróság elnöke 1998-ban lett, a Mečiar-korszak végén. Közel állt az Ivan Lexával összefonódott és az ifjabb Michal Kováč elrablásával vagy Robert Remiáš autójának felrobbantásával, majd az azt követő amnesztiákkal összekapcsolható HZDS-szel. Olyannyira, hogy később annak az igazságügy-miniszterjelöltje lett.  

Harabin idejében olyan bírák ténykedtek a Legfelsőbb Bíróságon, akik a kommunizmus idején a rendszer számára kényelmetlen embereket a börtönökbe küldték. De nem ez a legrosszabb, írja a postoj.sk, ez az intézmény Harabin idejében a szlovák igazságszolgáltatás kudarcának mintapéldájává vált. Az elnökhöz hűséges bírákat megjutalmazták, azok ellen meg, akik a módszereit nyilvánosan bírálni merészelték, fegyelmi eljárásokat indítottak. A szenátusok összetételét pedig önkényesen megváltoztatták.

Štefan Harabin sokak számára iskolapéldája annak, milyen veszély fenyeget, ha egy intézmény posztkommunista káder kezébe kerül. Az is említésre méltó talán a mai összefüggésben, hogy Harabinnak a legnagyobb összetűzései éppen a kereszténydemokrata politikusokkal, Ján Čarnogurskýval és Daniel Lipšiccel voltak.

De könnyen előfordulhat, hogy mindez elveszik a történések aktuális sodrában, s Harabinnak sikerül a példás keresztény jelölt hamis illuziójával összezavarnia a választókat. Ezért sem lenne szabad megengedni, hogy Harabin államfőjelöltsége a keresztény táborból bárminemű támogatást kapjon, véli a portál.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.