lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2018. október 7., 15:17

Évszázadok után újra élő szakrális térré vált a gombaszögi monostor

Szentmisét és az aradi vértanúk tiszteletére megemlékezést tartottak október 6-án Gombaszögön, a pálos monostorrom feltárás alatt álló templomában.

img_9443.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

Az idén tavasszal önkéntes brigád során feltárt templom romjai között Bartal Károly Tamás nyugalmazott jászóvári főapát mutatott be szentmisét. Majd Orosz Örs, a Gombaszögi Nyári Tábor fő szervezőjének köszöntőjét követően Gris Emese Diána, Magyarország Kassai Főkonzulátusának konzulja emlékezett meg az aradi vértanúkról. Végül pedig a Máriáss Péter és barátai együttes, illetve a pelsőci Pro Korona vegyeskar adott koncertet. A romok közelében elhelyezett szútori harangok az aradi vértanúk tiszteletére szóltak.

Fotó:  Fábián Gergő

Több mint 450 év után ismét szentmisét tartottak a templomban

A templom több évszázad után vált újra élő szakrális térré. „Ismereteink szerint 463 év után ez volt az első szentmise a templomban. A kolostor működésének utolsó éveiben erődítményként szolgált, s 1555-ben Schwendi Lázár császári tábornok seregei lerombolták, akárcsak a környék más erődítményeit” – fejtette ki Orosz Örs. Mint mondta, a több mint 600 éves falak a magyar történelem egy szép emlékét őrzik, hisz valaha az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálos rend tulajdonát képezték.

Fotó:  Fábián Gergő

Ennek ellenére máig abban az állapotban vannak, ahogy a tavaszi ásatások után maradtak, ugyanis a hivatalok és a műemlékvédelmi törvények nem teszik lehetővé, hogy elkezdődjön a falak konzerválása. Ehhez szükséges, hogy a Műemlékvédelmi Hivatal országos igazgatósága elbírálja a templom kiásásának jegyzőkönyvét, ami hónapokig eltarthat. „Természetesen a munka nem fog megállni, az ásatásokat folytatni szeretnénk, megközelítőleg abban az időpontban, ahogy azt az idén, 2018 tavaszán is tettük. A következő évben a templom után a monostor épületét fogjuk kiásni, a kerengővel, a kúttal és a szerzetesek celláival egyetemben. Ezt követi majd az erődítmény és az egykori kolostor-, illetve várudvar” – magyarázta.

Fotó:  Fábián Gergő

Az idei ásatás legértékesebb lelete, a Jézus áldást osztó kezét ábrázoló festett zárókő restaurálása jelenleg folyik. „Bízom benne, hogy miután a rimaszombati múzeum nyilvántartásba veszi, a zárókő mihamarább visszakerülhet Gombaszögre, ahol az Andrássy-kúria épületében legalább egy kis múzeumi szobát szeretnének létrehozni az ásatásokon előkerült leletek bemutatására” – mondta Orosz Örs, aki beszámolt arról is, hogy a templom padlózatát is szeretnék eredeti állapotába visszaállítani, vagyis vörös téglákkal burkolni. „Remélem, ha legközelebb ugyanitt találkozunk, akkor már szebb környezetben, talán már konzervált falak között és lekövezett talajon tarthatunk majd szentmisét” – fogalmazott.  Végezetül hozzátette, a pálos szerzetesek sírjának megszentelését egy későbbi alkalomra halasztották, mert miután intézményi szinten felvették a kapcsolatot a magyarországi, illetve a Lengyelországban székelő központi pálos renddel, a szerzetesek jelezték, szeretnének jelen lenni az eseményen. Arra várhatóan tavasszal, az ásatás következő periódusa után kerül majd sor.

Egész nemzetünk megemlékezik a szabadságharc kivégzett hőseiről

Gris Emese Diána konzul az 1848/49-es forradalmat és szabadságharcot a magyar történelem talán legfontosabb eseménysorozatának nevezte, mint mondta, először mutatkozott meg markánsan népünk összetartó ereje, nemzettudata, szabadságszeretete és büszkesége. „Magyarország újkori történetének egyik meghatározó eseményeként és az európai forradalmi hullám szerves részeként a forradalom és a szabadságharc társadalmi reformjaival a polgári átalakulás megindítója volt, és a nemzeti mitológia részévé vált” – emelte ki. Ezt követően emlékeztetett az október 6-i eseményekre, hangsúlyozva, soha nem szabad elfelednünk legnagyobbjaink történetét.

Fotó:  Fábián Gergő

„A mai napon az egész nemzetünk megemlékezik a szabadságharc kivégzett hőseiről. A valódi hősökről, akik példája a mai napig szemünk előtt lebeg. Hajtsunk fejet az aradi vértanúk tettei és mártírhalála előtt, és merítsünk erőt napjaink küzdelmeiben is az aradi tizenhárom példájából és bátorságából!” – hangsúlyozta Gris Emese. Különleges helyszínen emlékezhetünk meg, ami arra is lehetőséget ad, hogy a pálos rend mártírjai előtt is fejet hajtsunk – mondta a konzul, majd felidézte a rend történetét, egyúttal elismerését fejezte ki azoknak, akik a gombaszögi pálos monostorrom feltárásában közreműködtek, illetve akik áldozatos munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy megőrizhessék a romokat a jövő nemzedékek számára.

img_9443.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.