lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. november 5., 10:21

A színházigazgató szerint hónapokig dolgoztak azon, hogy kicsinálják

Amint arról korábban már tájékoztattuk olvasóinkat, Natália Milanová kulturális miniszter november 1-jei hatállyal menesztette a Szlovák Nemzeti Színház igazgatóját, Matej Drličkát, mivel az egy budapesti nemzetközi konferencián „a véleménynyilvánítás határán túl fejezte ki magát”. A direktor ugyanis elmarasztalóan beszélt a nemzeti művészekről, akik korábban a Szlovák Nemzeti Színház társulatában játszottak. „Gondolom, ők Szlovákia legfontosabb személyei” – mondta róluk, a politikusokkal kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: „sajnos még lélegeznek”.

Szlovák Nemzeti Színház
Fotó: TASR

A színházigazgató a későbbiekben bocsánatot kért a kijelentéseiért, és a lemondását is felajánlotta. Ezt fogadta el a kultuszminiszter, és november elsejével el is bocsátotta. Drlička így nem egészen két évet bírt csak ki a nemzeti színház igazgatói székében. Ami a dologban érdekes, hogy amíg a miniszter asszony kudarcról beszél az igazgatóval kapcsolatban, a színház színészei kiálltak mellette. 

Csak irónia volt

Drlička a budapesti ügyével kapcsolatban a későbbiekben úgy nyilatkozott, hogy a kijelentéseit nem gondolta komolyan.  „Megértem, hogy a  szövegkörnyezetből kiragadott medializált rész akár gyűlöletbeszédként is hathat, de nem az volt. Csak egy angolul rosszul megfogalmazott irónia volt, semmi több” – mondta.

A színház képviselői arra kérték a minisztert, gondolja át a döntését Drlička menesztésével kapcsolatban, ellenkező esetben készek ők is lemondani.

Attól tartanak ugyanis, hogy az igazgató távozása a pozitív változások végét jelenti a nemzeti színházban. Milanová azonban nem hajlandó megváltoztatni a döntését. Mint mondta, az igazgató megsértette a a társadalom egy részét, és meggondolatlan cselekedeteivel nem hagyott más lehetőséget a tárcának, mint levonni a következtetéseket a személyével kapcsolatban. 

A tárca már arról is döntést hozott, ki lesz Drlička utódja: a közmeghallgatásig Jozef Švolík, a kulturális minisztérium művészeti és művészeti intézményekért felelős osztályának vezetője vezeti majd a színházat, akinek a hatáskörébe a négy állami színház már hosszabb ideje tartozik.

Ezzel a lépéssel szeretné a tárca a Szlovák Nemzeti Színház stabilitását és folyamatosságát garantálni az új főigazgató kiválasztásáig.

Kemény vádak és zaklatás

Az újságírókkal való találkozóján a menesztett színházigazgató azt mondta: „Egyetlen politikusnak sem kívánok rosszat, ezért a kijelentéseimet összekapcsolni a Vár utcai tragédiával nem helyénvaló”. Mint mondta, nem az volt a célja, hogy a politikusok ellen uszítson. A „sajnos még lélegző politikusokkal” kapcsolatos kijelentései szerinte a nemzeti színház operatársulatának leépítésével kapcsolatos helyzetre utaltak. „Úgy hittem, hogy ez egy zárt vita, nem tudtam, hogy online közvetítik. Persze ez nem mentesíti a szavaimat, de magyarázatot ad a szövegkörnyezetre, amelyben elhangzottak” – mondta Drlička, aki szerint szavai mögött ott van a politikusok nyomása, sőt a zaklatásaik is.

Szerinte a parlamenti bizottság tagjainak eljárása és magatartása tiszteletlen volt, és távol állt a konstruktív szakmai vitától.

Drlička szerint a tárgyalások politikai zaklatást indítottak el. „Ez különböző formában nyilvánult meg, a bizottsági tagok fejemet akaró nyilatkozataitól kezdve a beidézéseken át az ellenőrzésekig, amelyeket folyamatosan küldtek hozzánk, mert találni akartak valamit” – hangsúlyozta. Úgy véli, hogy a színházban a csapatával elindított reformfolyamat sokak szemében tüske volt, és a budapesti kijelentéseit szándékosan ragadták ki a kontextusból és hozták nyilvánosságra.

A Budapest-ügy esettanulmányként definiálható, hogy mi történik, ha valaki megpróbál megreformálni egy állami intézményt”

– írta közösségi oldalán a volt direktor. "A tanulmány eredménye az a felismerés, hogy az állam gondoskodik a reform leállításáról. Csak hogy az állam nem egyetlen szó. Az állam mi vagyunk. A kormány és a képviselők a mi tükrünk. Olyan ország vagyunk, ahol a politikai döntésekkel való egyet nem értés többnyire csak halkan jut kifejezésre. Annál is inkább értékelem, hogy tanúja lehettem annak, ahogy a Szlovák Nemzeti Színház, a szakma és a különböző területek személyiségei hangosan kiálltak a reform mellett" – írta Drlička, aki korábban azt is kijelentette, hogy

több lehetőséget is felajánlott Natália Milanová kulturális miniszternek a kijelentései miatti szankció részeként, többek között azt, hogy az idény végéig a tisztségében marad.

„Nem fogadták el, október 24-én tudtam meg, hogy november 1-jével elbocsátanak. Bízok benne, hogy az utódom képes lesz megbirkózni a nehéz helyzettel” – tette hozzá.

Kristián Čekovský, a parlament kulturális és médiabizottságának elnöke szerint azonban a minisztériumokban és azok alárendelt szervezeteinél végrehajtott különböző ellenőrzések és

parlamenti vizsgálatok kezdeményezése a parlamenti bizottság szerény hatáskörei közé tartozik, és ezeket nem lehet összetéveszteni a zaklatással.

„Igyekszünk minden állampolgároktól, de az állami és közjogi intézmények alkalmazottjaitól is beérkező komoly kezdeményezést kezelni” – mutatott rá Čekovský. Kiemelte, hogy a bizottság az Szlovák Nemzeti Színházhoz hasonló módon járt el például a szlovák közszolgálati rádió és televízió esetében is.

Drlička Facebook-bejegyzése szerint azonban a volt alkalmazottak egy kis csoportja és a parlamenti képviselőinek egy csoportja hónapokig dolgozott azon, hogy neki vége legyen.

A volt alkalmazottak megtévesztő és manipulatív információkkal látták el a parlamentet. A képviselők elhitték ezeket a hazugságokat, politikai fedezetet biztosítottak azoknak, majd brutális nyomást fejtettek ki a kulturális miniszterre.

És a miniszter döntött. Én személy szerint senkire sem haragszom. De emlékezni fogok az egyének döntéseire és a karakterek fejlődésére" - írta a volt igazgató közösségi oldalán.

Az Opera Europa is kiállt Drlička mellett

A platform szervezője, ahol az ominózus kijelentések elhangzottak, is kiállt a Szlovák Nemzeti Színház elbocsátott igazgatója, Matej Drlička mellett. Az Opera Europe támogató levelét az alapító igazgató, Nicholas Payne írta alá, aki korábban a londoni Covent Garden Királyi Operaház igazgatója volt.

Az Opera Europa kétszázhuszonkét operatársulat és fesztivál szakmai szövetsége Európa-szerte… A Szlovák Nemzeti Színház 2022 júniusától tagja egyesületünk”

– áll a levélben, amelynek aláírói szerint Matej Drlička vezérigazgató és csapata ez alatt a rövid idő alatt is magas fokú szakértelmet és cselekvőképességet tanúsított.

„Megtiszteltetés volt számunkra, hogy Drlička úr részt vett a mostani budapesti konferenciánkon a Kultúra és politika című nyitóbeszélgetésen” – áll a levélben, amelynek további részében az Opera Europa egyesület hangsúlyozta, hogy

támogatja Drlička úr bocsánatkérését, és reméli, hogy a bocsánatkérést elfogadják.

További tömeges felmondások

Matej Drlička elbocsátása felmondási lavinát indított el. Drličkával együtt már a múlt héten bejelentette távozását a Dráma és az Opera részleg vezetője és tulajdonképpen a színház teljes eddigi vezetése, de ezzel még nem ért véget a sor.

Legújabban a Szlovák Nemzeti Színház Művészeti Tanácsának mind a 13 tagja  benyújtotta a lemondását.

A távozó színházi személyiségek azt mondják, Drlička „bocsánatot kért a hibájáért és felajánlotta a lemondását, ami rendkívüli jelenség mai korunkban”. A nemzeti színház Művészeti Tanácsának távozó tagjai arra is felhívták a figyelmet, hogy mások ennél sokkal súlyosabb vétségekért sem távoznak a posztjaikról.

Támogatásunkat fejezzük ki Matej Drličkának, és köszönjük neki mindazt, amit a színház érdekében tett”

– írják a leköszönő tanácstagok, köztük Bohunka Koklesová, a Képzőművészeti Főiskola rektora vagy Roman Polák rendező.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.