lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2011. november 1., 07:22

Szigorúbb ellenőrzés kell az autópályákon

SZEGED.Tizennégyen meghaltak, amikor éjszaka frontálisan összeütközött egy román kamion és egy kisbusz az M43-as autópályán. Az áldozatok között három kisgyerek is van.
A magyar autópályákon még nem történt ehhez hasonlóan tragikus baleset, ahol ennyien haltak meg. Közlekedés biztonsági szakemberek szerint az ilyen karambolok nagyrészét a fáradtság okozza. Lehet, hogy a sofőr nem vezet sokat, de elképzelhető, hogy pihenés helyett például nehéz fizikai munkát végez.

A szakemberek szerint szigorúbb ellenőrzésekre lenne szükség - hangzott el az m1 Híradójában.
A román állami televízió megtalálta a baleset mikrobusz sofőrjének szomszédait. Õk azt mondták a férfi állandóan úton volt Spanyolországba vagy éppen hazafelé.

Az érintett fuvarozó cégnél a baleset után teljes átvilágítást rendeltek el a román hatóságok.

"A fuvarozó cégek sofőrjei feszültek, gyakran siettetik őket, vagy egyszerűen csak mihamarabb haza akarnak érni - mindez növeli az olyan balesetek kockázatáz, mint a mostani" - mondta a román szállításügyi hatóság igazgatója.

Nem csak Romániában, Európa útjain is közveszélyesek a hivatásos román sofőrök - ezt állítja a román fuvarozók egyik érdekképviselője. Szerinte a sofőröket nem csak túlhajszolják, gyakran törvénytelenségre is kényszerítik munkáltatóik.

Nem ezt volt az első baleset Magyarországon, amit román sofőrök okoztak. 2007 júliusában nyolcan meghaltak Makó közelében az akkor még 43-as főúton, amikor egy román állampolgárokat szállító turistabusz összeütközött egy személygépkocsikat szállító, német rendszámú trélerrel, majd a vasúti sínekre zuhant.

Idén júniusban az M70-es autóúton hatan meghaltak, 26-an pedig megsérültek, amikor egy román autóbusz összeütközött egy kamionnal, A román utasokat szállító busz sofőrje valószínűleg elaludt, ezért tért át a szemközti sávba.

A közlekedésbiztonsági szakember azt mondja: sokszor nem az a baj, hogy sokat vezetett az adott sofőr, hanem, hogy nem pihent eleget, mielőtt útnak indult.

Azt egyébként, hogy mennyit vezethet egy kamion-vagy egy buszsofőr szigorú európai szabályok rögzítik. Maximum 9 órát ülhetnek naponta a volán mögött és 11 órát pihenniük kell. Ha valaki ezt nem tartja be, vagy manipulálja a vezetési időt mérő tachográfot, pénzbírságra számíthat.

"Ez néhány 10 ezer forinttól, akár 300 ezer forintig is terjedhet, illetve, ha valaki manipulálja az eszközt, akkor adott esetben ez a bírság még 800 ezer forint is lehet" - mondta Karmos Gábor a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkára.

Több szakember mondta azt a Híradónak, hogy túl kevés az ellenőrzés, pedig egy megfelelően képzett szakember még azt is ki tudja szűrni, ha valaki éppen a mérőműszert manipulálta.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.