lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2011. október 30., 20:12

Steve Jobs nyers volt, Obamát is kiosztotta

WASHINGTON. Az olvasók új oldaláról ismerhetik meg az Apple alapítóját, akinek életrajza a hét elején jelent meg az Egyesült Államokban.

Az Apple alapítója a rivaldafénytől távol próbálta élni az életét, de Walter Isaacson életrajzíró könyve feltárja, hogy a technológiai zseni korántsem volt visszahúzódó típus. Az írásból kiderül, hogy Steve Jobs gondolkodás nélkül kimondta, ami a szívét nyomta, és sokszor nyersen, sőt, sértően beszélt közeli munkatársaival, riválisaival és őszinteségét még az amerikai elnök előtt is megtartotta.

Walter Isaacson negyven interjút rögzített az iPhone kitalálójával, többet csupán néhány héttel a halála előtt. A felvételek tanúsága szerint 1998-ban Steve Jobs tanácsokat adott Bill Clinton elnöknek arról, hogyan kezelje a Monica Lewinsky ügyet. „Nem tudom, hogy amivel vádolják, valóban megtörtént-e, de ha igen, őszintének kell lennie az emberekhez” – mondta egy késő esti telefonbeszélgetésben Steve Jobs az Egyesült Államok akkori elnökének.  

Az életrajzból azonban nem derül ki, Bill Clinton hogyan fogadta a jó tanácsot. Bár Clinton elnök híres volt a késő éjszakai telefonhívásairól, amelyeket az ovális irodából bonyolított, sokakat
meglepett, hogy éppen Steve Jobs tanácsát kérte egy ilyen érzékeny politikai és személyes ügyben.

Az Apple alapítója Barack Obama előtt sem rejtette véka alá, mit gondol. Egy tavalyi találkozójukkor állítólag azt mondta az elnöknek, hogy ha így folytatja, biztosan csak egy-ciklusos elnökségre számíthat. Ettől függetlenül, vagy éppen ezért felajánlotta a segítségét a 2012-es Obama-kampányhoz, ahogy ezt 2008-ban is tette, ám akkor mégsem csatlakozott Barack Obama csapatához, mert szavai szerint idegesítette, ahogy David Axelrod kampányfőnök behódol a politikusnak.

Az életrajz segítségével az olvasó betekintést nyerhet Steve Jobs riválisával, Bill Gatesszel való felemás viszonyába. Az Apple-alapító a felvételeken úgy fogalmazott, hogy szerinte Bill Gatesnek nincsen képzelőereje, és soha sem talált fel semmit, csupán szégyentelenül ellopta mások ötleteit. „Bill az egyik leggazdagabb fickó, és ha ez volt a célja, hát, elérte. Ez soha sem volt az én álmom, és kétlem, hogy Bill valóban erre vágyott” – hallható Steve Jobs hangja Walter Isaacson felvételén. Az életrajzíró ugyanakkor elmondta, hogy a kemény szavak ellenére a két vetélytárs mindig jó kapcsolatban maradt. Bill Gates nem sokkal Jobs halála előtt ellátogatott hozzá, és több órán át beszélgettek egymással.

Az olvasmány feltárja Steve Jobs érzéseit az android telefon iránt, amelyet lopott terméknek bélyegzett, és megfogadta, hogy bármi áron elpusztítja az iPhone vetélytársát. Steve Jobs ugyanakkor felismerte a tehetséget például a Facebook feltalálójában, és úgy vélte, hogy ez a közösségi oldal egyértelműen uralja a piacot, nincsen igazi vetélytársa.

"Csodálom Mark Zuckerberget, tisztelem, hogy nem adta el magát, és megtartotta cégét olyannak, amilyennek megálmodta" – mondta Steve Jobs.

A héten megjelent életrajzból kiderül az is, hogy a hasnyálmirigy-rákkal küzdő Apple-alapító elhalasztotta azokat az orvosi beavatkozásokat, amelyek megmenthették volna az életét, ám később állítólag megbánta, hogy alternatív gyógymódok felé fordult.

Walter Isaacson a könyv megírása után úgy fogalmazott: Steve Jobs gyakran tűnt úgy, mint aki démonokkal küzd. Karizmatikus és gyakran szinte hipnotikus erejű volt, ugyanakkor olykor rideg és érzéketlen ember benyomását keltette – állítja Steve Jobs életrajzírója.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.