lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. december 26., 09:01

Legyen több eszünk és jobb szívünk! - ANKÉT

Ismert felvidéki személyiségeket kérdeztünk arról, milyennek látták a 2022-es esztendőt, és mit várnak a jövő évtől.

Fotó: Pixabay
Mózes Szabolcs, a Szövetség alelnöke: Miközben a csataterek képsorait látjuk, ne feledkezzünk meg az emberről
mózes
Fotó:  Mózes Szabolcs Fb-oldala

2022 a háború éve volt, amely mindannyiunkat sokkolt. Európában elszoktunk tőle, főként a klasszikus területszerző, bekebelező háborútól, ezeket csak a történelemkönyvekből ismertük. Putyin háborúja jelentős hatást gyakorolt a mi életünkre is, és alapvetően változtat meg stratégiai viszonyokat a jövőre nézve. Többet kell költenünk védelemre, diverzifikálni kell az energia-beszerzéseinket, hogy ne legyünk zsarolhatók.

Idehaza brutális mértékű politikai instabilitást hozott a 2022-es év, a széteső kormány teljesítménye értékelhetetlen. 

2023 várhatóan a választások éve lesz, ahol a Szövetség feladata a magyar érdekképviselet visszaszerzése. Gazdasági és szociális szempontból is nehéz év áll előttünk, ezt őszintén el kell mondani a polgároknak. Ebből a szempontból is nagyon nehéz dolga lesz a következő kormánynak. 2023 is a háború éve marad. Miközben a csataterek képsorait látjuk, ne feledkezzünk meg az emberről! A civil ellátórendszereket érő orosz terrorbombázások miatt több tízmillió ártatlan ember - közte kárpátaljai magyarjaink is -, ezekben a napokban és hetekben is folyamatos áram- és ivóvízkimarások közt, fűtetlen lakásokban él, úgy, hogy nem tudhatja, mikor találja el lakóházát egy rakéta vagy egy drón.

Felfoghatatlan és megbocsáthatatlan, hogy Európában a 21. században háború, egy ilyen háború dúl! 

Varga Lia, tanár: Úgy tekintek a következő évre, mint egy kibontatlan ajándékra
varga lia
Fotó:  Schnelczer Zoltán

Alapvetően egy optimista és elégedett ember vagyok, a mögöttünk levő évet nem nevezném nehéznek. Nehéz lehetett nagyszüleinknek, akik a háború után a semmiből kellett, hogy újraépítsék az életüket, majd az államosítás után földjeiket, állataikat elvesztve lelkileg is megcsonkítva menni tovább…

Körülöttünk a világban számos olyan hely van, ahol valóban óriási a baj, míg mi otthont, családot, munkát tudhatunk magunkénak, nem beszélve egyéb más olyan tényezőről, ami testileg-lelkileg feltölt bennünket, legyen az kulturális élmény, utazás, sport, vagy egyéb számunkra megvalósítható időtöltés.

Fontosnak tartom, hogy a megszokott, természetesnek tűnő dolgokat is tudjuk értékelni. Persze az én életemben is történtek változások, amelyek az adott pillanatban őrülten fájtak, de nagy áldás számomra, hogy mindezt egy kezdődő új időszakként tudom értelmezni. Épp ezért tekintek úgy az elkövetkező évre, mint egy kibontatlan ajándékra. Sejtem a tartalmát, de tartogathat számomra más meglepetéseket: újabb kihívásokat, új terveket, lelki fejlődést.

Szkukálek Lajos festőművész: Bízom a mielőbbi pozitív változásban
szkukálek
Fotó:  Archív felvétel

Nagyon sok munkával telt az idei év, több kiállításom volt, és saját műterem-galériát alakítottam ki a komáromi Platz Galéria felett. Nyáron ott rendezték meg az életmű-kiállításomat, nagyon megtetszett a hely, s felköltöztem a 2. emeletre.

Az új székhelyemen rajzolni, festeni, salsát táncolni és tai chizni tanítom az érdeklődőket. Mindezt szívesen teszem, ám az utóbbi időben eléggé túlhajtottam magam, és nagyon elfáradtam.

Persze, a magánügyeimen kívül érdeklődöm a szűkebb-tágabb környezetemben folyó történések iránt is. Engem is elkeserít, hogy a szomszédban dúló háború és a gazdasági válság nehezíti az életünket. Mivel azonban ezekre nincs befolyásom,

az aggódás helyett inkább a máskor megszokottnál is többet dolgozom, és bízom a mielőbbi pozitív változásban.

Magamtól azt várom, hogy ezentúl még jobb műveket alkossak, és másokhoz emberségesen viszonyuljak. Másoktól, így a nagyhatalmi játszmák irányítóitól is hasonló bánásmódot remélek. Legyen több eszük és jobb szívük!

Gaál Lajos, geológus, barlangász: Az érdekek kemény ütközésének lehettünk tanúi
gaál lajos
Fotó:  Archív felvétel

A nagyvilágban az érdekek kemény ütközésének lehettünk tanúi 2022-ben. A fegyvergyártásban és az energiahordozókban roppant pénzek rejtőznek, ezek haszonélvezői pedig nem akarják észrevenni az emberek szenvedéseit vagy az anyák jajkiáltásait.

Országunk háza táján úgy látom, hogy a politika mestereiből sokszor hiányzott a választók iránti alázat, és a történelemből való okulás. Civakodtak, mint az elődeik, a társadalom pedig elfordul a minduntalan veszekedő politikusoktól és pártjaiktól.

Ez sajnos a Szövetség platformjaiban is megmutatkozott, ahol talán hiányzik az összetartás. Ennek ellenére örülhettünk az önkormányzati választási sikernek. Így volt ez nálunk Gömörben is, ahol platform ide, platform oda, a Szövetség vezetői összhangban tették a dolgukat.

Idei örömöm, hogy az emberek időnként barlangos történetekről szóló könyvet is olvasnak.

És mit várok a jövő évtől? 2023-ban lesz 110 éves a rimaszombati cserkészet. Azt várom, hogy vezetőink legalább valamiben hasonlítsanak hozzájuk. Legyenek igazmondóak, cselekedjenek egyenesen, meggondoltan, testben és lélekben tisztán.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.