lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. március 13., 12:23

Kaphatnak-e anyaságit a középiskolát vagy egyetemet frissen végzett kismamák?

Már a parlamentben van az a képviselői törvénymódosító javaslat, aminek lényege, hogy a középiskolai vagy az egyetemi tanulmányok ideje számítson bele a fiatal nők anyasági segélyre való jogosultságába. Hogy ez így lesz-e, arról a parlamentben döntenek.

Fotó: pixabay.com

Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký és Tomáš Lehotský képviselők a szociális biztosításról szóló törvényhez nyújtottak be módosító javaslatot.

A jelenleg érvényes szabályozás szerint annak a várandós vagy már megszületett gyermekről gondoskodó nőnek keletkezik jogosultsága az anyasági támogatásra, aki a szülést megelőző két évben betegbiztosítást fizetett legalább 270 napig.

A módosítás lényege, hogy a 270 napba számítson bele a középiskolás vagy egyetemi tanulmányok ideje is, ami a jövendő hivatásra való felkészülést szolgálja és a megfelelő műveltségi szint elérését célozza, írják indoklásukban a törvénymódosítás beterjesztői.

Ahhoz, hogy a 270 nap beleszámítson az anyaságihoz való jogosultságba, elengedhetetlen, hogy a tanulmányokat sikeresen befejezzék.

A javaslat azért született meg, hogy kiterjesszék azoknak a biztosítottaknak a körét, akik anyasági juttatásra jogosultak. Konkrétan azokra, akik tanulmányaik befejezése után szülnek.

Ez a lépés motiváció lehet a fiatal nők számára, hogy tanulmányaik befejezését követően gyermeket vállaljanak.

A beterjesztők a cseh törvénykezésből inspirálódtak, Csehországban ez már érvényben van. Éppen ez az egyik oka, hogy sok fiatal szlovákiai nő inkább cseh egyetemeken és főiskolákon tanul.

Külön csoportot alkotnak közülük is doktoranduszok, akiknek meghosszabbodik a tanulmányi idejük. Mivel nincs betegbiztosításuk és hogy jogosultságuk keletkezzen az anyaságira, tanulmányaik befejezése után munkába kell  állniuk, emiatt később vállalnak gyermeket.

Szlovákiában az először szülő nők életkora növekvő tendenciát mutat, 2015-től 2020-ig 0,5 évvel nőtt, jelenleg 28,1  év.

Ha a parlament elfogadja a módosító javaslatot, jövő év januárjától léphetne életbe.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.